Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna akcja poboru krwi w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance, już za nami! Ile zebrano krwi?

Redakcja
Kolejna akcja poboru krwi w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance, już za nami! Ile zebrano krwi?

Kolejna akcja poboru krwi w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance, już za nami! Ile zebrano krwi?

Tekst nagłówka spisu:

Przed Zespołem Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance, ponownie stanął specjalny ambulans do poboru krwi z RCKiK z Poznania. Celem poznańskiej ekipy, był pobór krwi.

- W trakcie wtorkowej (17 stycznia 2023) akcji krwiodawstwa, jak zawsze młodzi krwiodawcy dopisali - zarejestrowało się 26 osób, spośród których 17 oddało krew. Łącznie zebrano 7,331 l krwi

- informuje organizator akcji nauczyciel, Idzi Michalczak.

Do Bazy potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego zarejestrowały się 3 osoby.

Krwiodawców badał lekarz z RCKiK w Poznaniu, Maciej Jakubowski. Osoby, które otrzymały dyskwalifikację zostały przez badającego lekarza poinstruowane, co mają zrobić aby w najbliższym czasie dołączyły do grona krwiodawców. Zrobili już ten pierwszy krok i nie będą się wycofywali. Poznali obowiązujące procedury i chcą pomagać chorym. Młodzi ludzie chcą nieść pomoc innym, bo jak twierdzą pomoc nie boli a wręcz uszlachetnia.

- Nasz absolwent Jarosław Biniak działający w Baryłce krwi dostarczył upominki dla krwiodawców (skarpetki, breloki, kupony rabatowe). Przeprowadził także pogadankę na temat mitów krwiodawstwa

- dodał Michalczak.

Według danych od 2016 roku, czyli w ciągu sześciu lat w szkole zebrano ponad 160 litrów i 40 osób zarejestrowało się do bazy potencjalnych dawców szpiku.

- Cieszymy się z tak licznego grona ludzi dobrej woli!

Kolejna akcja poboru krwi w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance, już za nami! Ile zebrano krwi?
Idzi Michalczak

Kto może zostać dawcą?

Honorowym dawcą krwi zostaje każda osoba, która chociaż raz oddała bezinteresownie krew lub jej składniki. Kandydat do oddania krwi powinien mieć: ukończone 18 lat i nie przekroczone 65, masę ciała powyżej 50 kg dla dawców krwi pełnej lub jej składników, dla dawców krwinek powyżej 70 kg, obywatelstwo polskie.

Ze sobą należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, wpisanym, aktualnym miejscem zameldowania (zamieszkania) i numerem PESEL. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, paszport /nowy wzór z nr PESEL/, książeczka wojskowa.

Jak przygotować się od bycia dawcą?

W dniu poprzedzającym oddanie krwi, krwiodawca powinien spożyć lekkostrawną kolację, a w dniu oddania krwi, być po lekkim, beztłuszczowym śniadaniu. Krew przetłuszczona nie nadaje się do celów leczniczych.

Krwiodawca przed oddaniem krwi zawsze, wypełnia kwestionariusz dawcy, przechodzi badanie laboratoryjne krwi, jest badany przez lekarza, w związku z pojawieniem się nowego wirusa grypy A/H1N1, składa stosowne, pisemne oświadczenie. Po oddaniu krwi przysługuje: tytuł i legitymacja Honorowy Dawca Krwi z wpisaną grupą krwi, którą wydaje jednostka publicznej służby krwi (można ją odebrać w kilka dni po oddaniu), ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal są to czekolady lub inne produkty żywnościowe, zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu oddania krwi, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, otrzymanie wyników badań krwi.

Jak często możemy oddać krew?

Krew pełną - mężczyzna może oddać 6 razy, a kobieta 4 razy w roku. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 56 dni. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi pełnej.

A co po oddaniu krwi?

Bezpośrednio po oddaniu krwi, wymagany jest co najmniej półgodzinny odpoczynek, zjedzenie lekkiego posiłku (kanapki, zupy, połowy czekolady) i wypicie ok. 0,5 l płynu niegazowanego. Zaleca się, aby zaraz po oddaniu krwi nie prowadzić pojazdów. Nie wolno w dniu oddania krwi pić alkoholu ani wód gazowanych. Osoby pracujące w zawodach wymagających dużego wysiłku fizycznego i koncentracji (np. pilot, maszynista, kierowca, operator dźwigu, pracujący na wysokości) oraz osoby uprawiające sport wysiłkowy, mogą powrócić do zajęć, po 12-tu godzinach od oddania krwi. W czasie 24 godzin po oddaniu krwi należy unikać dźwigania ciężarów, wykonywania większych prac fizycznych i uprawiać sportu wyczynowego. Istnieje zagrożenie krwawienia do tkanek (pod skórę) z nakłutej żyły i powstania krwiaka.

Krew jest poddana badaniu

Każda krew jest badana w kierunku nosicielstwa wirusów żółtaczki zakaźnej (WZW) typu B i C (HBs i HCV), wirusów HIV typu 1 i 2. Wykonuje się także test kiłowy. Krwiodawca może otrzymać wszystkie wyniki badań laboratoryjnych i wpis grupy krwi do właściwego dokumentu. Odbiera je wyłącznie osobiście. W wyjątkowych wypadkach można wydać wyniki osobie upoważnionej pisemnie. W przypadku dodatnich wyników badań wirusologicznych dawca jest powiadamiany listownie i zaproszony jest do placówki służby krwi w celu wykonania ponownych badań. Po potwierdzeniu wyników badań, dawca kierowany jest do dalszej diagnostyki i leczenia. Powiadamiana jest również właściwa placówka sanitarno-epidemiologiczna.

Źródło: RCKiK Poznań

Zostań honorowym dawcą krwi. Już w WALENTYNKI, akcja poboru ...

Zbąszyń: Sierpniowa akcja krwiodawstwa już w niedzielę. Pomó...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto