Inwestycje 2018 roku w gminie Zbąszyń, za blisko 30 milionów złotych - TEKST i ZDJĘCIA

Dorota Michalczak
Rok 2018 przeszedł do historii jako rekordowy pod względem ilości i wartość zadań które zostały zrealizowane na terenie Gminy Zbąszyń oraz rozpoczęto ich realizację i których wartość wynosi niemal 30 milionów złotych.

Inwestycje 2018 roku w gminie Zbąszyń
Wśród zakończonych zadań wymienić należy zakończoną rozbudowę rowu melioracyjnego w Zbąszyniu za kwotę 1,2 mln zł, zakończoną budowę ścieżki rowerowej Nądnia - Nowa Wieś za kwotę 1,1 mln zł, w trakcie przygotowań jest kontynuowanie inwestycji w kierunku Nowej Wsi Zbąskiej, zakończoną również przebudowę mostu - kładki dla pieszych nad fosą w parku miejskim w Zbąszyniu, która kosztowała 400 tys. zł.

Do najciekawszych zadań w trakcie realizacji można zaliczyć montaż zestawu fotowoltaicznego o mocy 40 KW, który zasila już Zbąszyńską Oczyszczalnie ścieków. Jej montaż był pierwszym elementem dużego zadania pn. Ochrona Jeziora Błędno i Rzeki Obry poprzez rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej na terenie wsi Nowy Dwór, Perzyny i Strzyżewo, zadanie zostało wycenione na ponad 17 mln złotych i uzyskało dofinansowanie w kwocie 9 mln złotych.

- W dalszej kolejności wymienić należy budowę łącznika ul. Na Kępie z ul. Topolową w Zbąszyniu, który znacząco poprawi warunki komunikacji w mieście, zadanie o wartości 1,3 mln zł, kontynuowaną przebudowę drogi z płyt betonowych droga Łomnica – Przychodzko o wartości 340 tys. zł, wartość zadań związanych z inwestycjami na drogach gminnych do końca tego roku wyniesie ponad 5 milionów złotych. Mieszkańcy gminy odczują poprawę oferty związanej z edukacją i wychowaniem, za ponad 1,5 mln zł wybudowano salę gimnastyczną przy ZSP w Przyprostyni, za 1,8 mln zł wybudowano żłobek w Zbąszyniu w ramach programu Maluch +. Obie inwestycje uzyskały dofinansowanie zewnętrzne - do Przyprostyni trafiło 1,9 mln zł. dzięki Wielkopolskiemu Regionalnemu Programowi Operacyjnemu 2014 + – wylicza Kamil Sieratowski, kierownik Referatu Infrastruktury i Nieruchomości, Referatu Rozwoju Społeczno – Gospodarczego Gminy Zbąszyń.

Obok bieżącej budowy dofinansowaniu podlegają wydatki z lat ubiegłych dotyczące prowadzonej modernizacji, do Zbąszynia dzięki wsparciu Minerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiło dodatkowe 960 tys. zł. Duże zmiany nastąpiły również na terenie poszczególnych sołectw, gdzie sukcesywnie od wielu lat rozszerzana jest oferta instytucji publicznych, otwarto targowisko wiejskie wraz z obiektem przeznaczonym na cele promocji lokalnych produktów w Nowej Wsi Zbąskiej, które powstało za kwotę 175 tys. zł, i które w okresie wakacyjnym przeżywało prawdziwe oblężenie.

- Kolejne wsie wzbogaciły się o sale wiejskie, zakończono budowę Sali w Nowym Dworze, za kwotę 600 tys. zł, zakończono pierwszy etap prac w Perzynach, na który wydano 230 tys. zł, na terenie pozostałych sołectw istniejące sale wiejskie są systematycznie modernizowane i doposażane. Podsumowaniem materiału będzie wskazanie 2 inwestycji dotyczących poprawy stanu bazy sportowej, za kwotę 200 tys. zł zbudowano “Szatnię na medal” - przy boisku plażowym w Zbąszyniuoraz za 263 tysiące złotych wybudowano boisko do koszykówki oraz przebudowano korty tenisowe znajdujące się przy ul. 17 Stycznia w Zbąszyniu – dodaje Sieratowski.

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Konto bankowe dla dziecka na procredito.pl/konta-bankowe/konto-dla-dziecka
Dodaj ogłoszenie