Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy w Wielkopolsce dostaną wsparcie, by łatwiej odnaleźć się wśród nas

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Cudzoziemcy ratują wiele firm przed brakiem rąk do pracy, ale ich integracja to proces
Cudzoziemcy ratują wiele firm przed brakiem rąk do pracy, ale ich integracja to proces fot. Leeroy Agency/pixabay
Obecność cudzoziemców w Polsce przestała dziwić. Ułatwienie im wtopienia się w lokalne warunki leży w interesie nas wszystkich. Są na to pieniądze z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027

Rozwój gospodarczy Polski w ostatnich dziesięcioleciach sprawił, że nasz kraj stał się atrakcyjnym miejscem dla coraz liczniejszych cudzoziemców, którzy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. w Polsce pracowało ponad milion cudzoziemców.

Zdecydowana większość przybyła z krajów sąsiedzkich - Ukrainy i Białorusi, choć systematycznie rośnie też liczba osób z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz takich krajów jak: Indie, Nepal, Filipiny czy Indonezja. Sytuacja diametralnie zmieniła się w lutym ubiegłego roku, kiedy do kraju zaczęli przybywać uchodźcy z Ukrainy. Szacuje się, że wskutek wojny, w Polsce szukało schronienia ponad 3 mln osób (większość stanowią kobiety) . Zwiększająca się liczba migrantów wpływa na sytuację rynku pracy.

Z danych ZUS wynika, że na koniec 2022 r. na terenie Wielkopolski zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania pracy było ponad 119 tys. cudzoziemców (w tym blisko 90 tys. obywateli Ukrainy).

Nowi mieszkańcy potrzebują szeroko rozumianej pomocy w postaci chociażby kursów języka polskiego, szkoleń zawodowych, wsparcia doradczego, psychologicznego czy prawnego. Bardzo ważna jest też pomoc asystencka w codziennym funkcjonowaniu w relacji z systemem edukacji, służbą zdrowia i innymi instytucjami publicznymi (na przykład tłumaczenie, asystowanie w kontaktach z urzędami). Nie zapominajmy też o wsparciu w zakresie adaptacji i integracji społeczno-kulturalnej ze społecznościami lokalnymi.

Te wszystkie działania będą realizowane w projektach, finansowanych z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu rozpisał konkurs na projekty zmierzające do ich integracji społeczno-gospodarczej. Na ten cel zostanie przeznaczonych 50 mln zł pochodzących z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027.

Wyzwanie czasów

- Wielu cudzoziemców, w tym obywateli Ukrainy, chce pozostać na dłużej lub na stałe na naszym rynku pracy -zwraca uwagę Magdalena Framska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy - Z drugiej strony natomiast, perspektywa na najbliższe lata m. in. z uwagi na starzejące się polskie społeczeństwo, zakłada spore zapotrzebowanie na pracowników. Dlatego wsparcie migrantów jest istotne z zarówno z perspektywy samych migrantów, ale też pracodawców i całego rynku pracy- podkreśla, zwracając jednocześnie uwagę, że zgodnie ze „Strategią rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku” Samorząd Województwa Wielkopolskiego będzie prowadzić aktywną politykę migracyjną.

Bardzo często do Wielkopolski przyjeżdżają całe rodziny, stąd też wszyscy ich członkowie muszą odnaleźć się nie tylko w relacjach z pracodawcą, ale też w systemie edukacji, opieki zdrowotnej czy po prostu w relacjach sąsiedzkich.

- Procesy migracyjne przekładają się na napływ nowych mieszkańców do naszego regionu, stąd tak silna potrzeba integracji społeczno-gospodarczej tych osób - wyjaśnia Magdalena Framska. - Integracja cudzoziemców i ich rodzin będzie następować zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami migrantów między innymi przez wielo- i międzykulturową edukację integrującą migrantów ze społecznością lokalną oraz aktywizację zawodową. Będzie to wsparcie zindywidualizowane i kompleksowe.

Przewidziano więc między innymi kursy językowe, szkolenia zawodowe, które pozwolą migrantom lepiej dostosować się do wielkopolskiego rynku pracy czy pomoc asystentów w codziennym funkcjonowaniu i załatwianiu bieżących spraw.

Zgodnie z założeniami konkursu taki projekt mogą przygotować np. samorządy i ich jednostki, organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe i wiele innych. Projekty można składać od 4 do 22 września.

- Podczas oceny weryfikowane będzie przede wszystkim doświadczenie i wiarygodność wnioskodawcy i partnerów (jeśli projekt jest realizowany w partnerstwie) w kontekście osiągnięcia celów projektu oraz czy projekt odpowiada na zindywidualizowane potrzeby cudzoziemców, którzy zamieszkują Wielkopolskę - informuje Magdalena Framska.

Zgodnie z regulaminem konkursu zakończenie działań przewidzianych w projekcie powinno nastąpić do 31 grudnia 2026 roku.

5 września w UMWW w Poz-naniu organizuje szkolenie dla potencjalnych beneficjentów z konkursu na wsparcie migrantów. Więcej informacji na temat wszystkich konkursów z puli FEW dostępne są na stronie www,funduszeUE.wielkopolskie.pl

Nie pierwszy taki projekt

Do 30 czerwca 2029 roku potrwa realizacja projektu, także współfinansowanego z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski, który prowadzi Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

- To nie pierwszy tego typu projekt, który realizujemy - mówi Krzysztof Jedynak, kierownik Działu Polityki Migracyjnej w ROPS w Poznaniu. - Potrzeba jest wielka, bo nawet pominąwszy wojnę w Ukrainie, migranci przybywają do nas coraz liczniej i coraz większymi grupami. Oprócz obywateli Ukrainy, są także Białorusini, liczne grupy obywateli krajów Ameryki Południowej - tych mieszka sporo w Lesznie i okolicach - a także obywatele krajów Dalekiego Wschodu.

Jak informuje, będą oni mogli skorzystać z kursów językowych, zawodowych, poradnictwa prawnego i psychologicznego, kursów adaptacyjnych, pozwalających cudzoziemcom zapoznać się z funkcjonowaniem polskich urzędów, instytucji ochrony zdrowia, edukacji, rynku pracy i innych. Do tego wezmą udział w zajęciach integracyjnych.

- Te na ogół odbywają się w formie zajęć związanych z rękodziełem, gotowaniem itp. Oprócz cudzoziemców biorą w nich udział Polacy - mówi Krzysztof Jedynak. - To okazja, by się wzajemnie lepiej poznać, nawiązać osobiste relacje. Z wielu powodów to ważne, aby cudzoziemcy nie byli zdani tylko na własne grono.

Ważnym elementem projektu będzie także współpraca i wymiana doświadczeń między organizacjami i grupami, które wspierają cudzoziemców. To pozwoli wszystkim działać efektywniej i skuteczniej rozwiązywać problemy.

Cudzoziemcy w Wielkopolsce dostaną wsparcie, by łatwiej odnaleźć się wśród nas

Turystyczna Wielkopolska - Przemęcki Park Krajobrazowy:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Cudzoziemcy w Wielkopolsce dostaną wsparcie, by łatwiej odnaleźć się wśród nas - Głos Wielkopolski

Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto