Zbąszyń. II Festiwal Dud Polskich - 30.04.2016. Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Festiwal Dud Polskich pt. „Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej” organizowany już po raz drugi w Zbąszyniu.

Zbąszyń. II Festiwal Dud Polskich - 30.04.2016. Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej

Jest to okazja do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów, kapel tradycyjnych i solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, kultywujących grę na polskich instrumentach dudowych: jak kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki zadymane ustnie i z dymką, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.

Prelekcja i warsztaty dudziarskie (Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła
W pierwszym dniu festiwalu odbyły się warsztaty dudziarskie. Można było porozmawiać z muzykami, zapoznać się z budową instrumentów i posłuchać gry. Swoją kolekcję instrumentów dudowych zaprezentował gość honorowy festiwalu Lubomir Tatarka - Cechmajster slovenskich gajdoszy. Lubomir jest nauczycielem , muzykiem - twórcą gajd, promuje kulturę ludową w swoim kraju i Europie.

Wspólna fotografia i przemarsz do Filharmonii Folkloru Polskiego
Po wykonaniu wspólnej fotografii przy Pomniku Koźlarza na Rynku, korowód kapel i zespołów przeszedł ulicami miasta do Filharmonii Folkloru Polskiego ul.17 Stycznia 69, gdzie odbył się koncert galowy.

Organizatem festiwalu jest:
Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Współorganizatorzy:
Gmina Zbąszyń, Państwowa Szkoła Muzyczna w Zbąszyniu, Region Kozła, Zbąszyńskie Centrum Kultury

Projekt współfinansowany przez:
Samorząd Wojewodztwa Wielkopolskiego

Posłuchajmy gry na koźle białym.

Wideo

Dodaj ogłoszenie