Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 - 17.12.2022 [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Misją Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 jest uczczenie wysiłku naszych przodków, którzy ponad 100 lat temu wywalczyli o naszą Ojczyznę
Misją Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 jest uczczenie wysiłku naszych przodków, którzy ponad 100 lat temu wywalczyli o naszą Ojczyznę Dorota Michalczak
Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 - 17.12.2022 r. Sobotnie (17 grudnia 2022 r.) spotkanie opłatkowe członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Zbąszyniu, było okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia.

Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 - 17.12.2022

Sobotnie (17 grudnia 2022 r.) spotkanie opłatkowe członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Zbąszyniu, było okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia.

Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła spotkaniu wigilijnemu. Przy akompaniamencie akordeonu wraz z Reginą Gołek i Marią Leśnik śpiewano kolędy, co wprowadziło wszystkich w radosną, życzliwą rodzinną atmosferę. Przy wigilijnym stole była okazja do przełamania się opłatkiem, złożenia życzeń, a także wymiany poglądów, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z nadchodzącym Nowym Rokiem.

Członkowie Towarzystwa pamiętając o bohaterach minionych czasów znakowali groby Powstańców Wielkopolskich

W sumie oznakowano 135 grobów Powstańców Wielkopolskich na cmentarzach w Zbąszyniu, Przyprostyni, Nowej Wsi Zbąskiej, Chrośnicy i Łomnicy. Znakowanie grobów specjalnymi medalionami było wpisane jest w program obchodów uroczystości 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego oraz powrotu Zbąszynia w granice Rzeczypospolitej. Inicjatorem znakowania mogił, jest Maksymilian Michalczak.

Zapomniany bohater Jan Opaska. Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego szuka o nim informacji

Michalczak wspomniał Jana Opaskę, który jest jednym ze świadków jego tragicznej śmierci. Postanowił zadbać o miejsce jego pochówku i postawić nowy nagrobek. Opaska zginął śmiercią tragiczną i został pochowany w Zbąszyniu na cmentarzu parafialnym. Opaska zajmował się po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. działalnością wywiadowczą przeciwko III Rzeszy Niemieckiej. Aresztowany pod koniec 1941 r. przebywał w więzieniu w Międzyrzeczu a następnie we Frankfurcie nad Odrą. Przeszedł szereg tortur w wyniku których zmarł 22 maja 1942 r.

W związku z tym Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego zwraca się do wszystkich mieszkańców gminy Zbąszyń i najbliższej okolicy o przekazywanie wszelkich informacji o osobie Jana Opaski.

Członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, biorą udział w uroczystościach patriotycznych i kościelnych.

Czytaj też: POGODA NA DZIŚ

Misją Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 jest uczczenie wysiłku naszych przodków, którzy ponad 100 lat temu wywalczyli o naszą Ojczyznę

Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopols...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto