Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami uroczystość odsłonięcia pomnika pamięci upamiętniającego 17 nieznanych więźniów zamordowanych przez Niemców

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Dzisiaj, 24 stycznia w łomnickim lesie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika pamięci 17 nieznanych więźniów niemieckiego obozu karno-śledczego.

Odsłonięcie pomnika pamięci 17 nieznanych więźniów niemieckiego obozu karno-śledczego.

Właśnie dzisiaj, 24 stycznia 2024 roku dzięki ogromnemu zaangażowaniu Stowarzyszenia Patriotyczny Zbąszyń i burmistrza Zbąszynia dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika pamięci 17 nieznanych więźniów niemieckiego obozu karno-śledczego w Żabikowie zamordowanych przez Niemców 24 stycznia 1945 roku.

Wśród gości znaleźli się m.in. były wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, dyrektor IPN w Poznaniu Rafał Reczek, władze Zbąszynia - burmistrz Tomasz Kurasiński i sekretarz Marcin Hoffmann, starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński, dyrektor Zbąszyńskiego Centrum Kultury Mateusz Basiński, samorządowcy, członkowie stowarzyszenia Patriotyczny Zbąszyń z prezesem Aleksandrem Klorkiem na czele, sołtys sołectwa Łomnica Bożena Kwaśnioch, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Łomnicy, a także mieszkańcy Łomnicy.

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był włodarz Zbąszynia - Tomasz Kurasiński, a cały projekt zrealizowany został dzięki dofinansowaniu fundacji Orlen.

- Ten dzień nie tylko upamiętnia tragicznych bohaterów przeszłości, ale również staje się świadectwem naszego, wypełnionego zobowiązania. Zobowiązania, aby przekazać pamięć o zamordowanych przyszłym pokoleniom. Ktoś zapyta, dlaczego mamy o tym pamiętać? Z wdzięczności i szacunku dla ofiar, żeby już więcej do tego nie dopuścić. To byli ludzie, tacy jak my, zwyczajni. W jednej chwili wraz z życiem stracili swoje radości, smutki, plany i marzenia. Trafili do obozu, nie byli żołnierzami, śmierć nie była wpisana w ich powinność. A jednak zginęli, pozostali bezimienni w tej mogile. Mimo, że czasem wydaje nam się, że to co się staje w naszych miejscowościach, to niewielkie w skali historii, ale to właśnie tutaj ukrywają się najważniejsze opowieści o Polsce. Nawet najmniejsze wydarzenie to okruch historii, który tworzy tą wielką historię narodową. Na te historię składają się też małe miejsca pamięci, a to gdzie jesteśmy, stało się jednym z nich. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pomnika oraz tym, którzy zadbali o jego odnowienie. My będziemy pamiętać

- mówił Tomasz Kurasiński. Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu i były wojewoda wielkopolski podziękowali w paru słowach wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt.

- Bardzo dziękuję za to, że tutejsza władza i lokalna społeczność kultywuje i upamiętnia tak ważne dni w historii naszego regionu

- podkreślał były wojewoda Michał Zieliński.

Po przemówieniach gości dokonano oficjalnego przecięcia wstęgi przy pomniku, złożenia wiązanek kwiatów i poświęcenia nowego pomnika przez proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca w Łomnicy. Następnym punktem uroczystości był przejazd gości na salę wiejską w Łomnicy.

Za nami uroczystość odsłonięcia pomnika pamięci upamiętniają...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto