Przyprostyńskie Koziołki cały czas aktywne. Zdobywają nagrody, występują na scenie

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Koziołki Przyprostyńskie
Koziołki Przyprostyńskie Gabriela Kamińska
Przyprostyńskie Koziołki cały czas aktywne. Zdobywają nagrody, występują na scenie.

Przyprostyńskie Koziołki cały czas aktywne. Zdobywają nagrody, występują na scenie

Przyprostyńskie Koziołki XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze”

W dniach 19-20 czerwca 2021 roku Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Przyprostyńskie Koziolki” otrzymał 3. miejsce w XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Członkowie zespołu pomimo trudnej sytuacji pandemicznej postanowili wziąć udział w konkursie. Jury doceniło starania młodych artystów i przyznało nagrodę, która sprawiła im dużo radości.

Święto Miodu w Ochli z Przyprostyńskimi Koziołkami

W dniu 22.08.2021 roku Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Przyprostynskie Koziołki” wziął udział w „Święcie Miodu” w Ochli – filii Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze. Na scenie plenerowej zaprezentowała się młodsza grupa „Przyprostyńskich Koziołków”, która otrzymała duże brawa od publiczności. Po występie dzieci zwiedziły skansen oraz miały okazję zrobić samodzielnie masło i zobaczyć tradycyjny wypiek chleba. Dowiedziały się też wielu interesujących rzeczy na temat pszczelarstwa. Na zakończenie na malowniczo położonej wyspie odbyło się ognisko z kiełbaskami.

W sierpniu zespół występował na 10. Święcie Jeziora w Zbąszyniu oraz 4 września na gminno-parafialnych dożynkach w Chrośnicy.
1 września 2021 na jeden rok, Gabriela Kamińska z powodu przebywania na urlopie zdrowotnym, pieczę nad zespołem powierzyła Damianowi Słowińskiemu.

"Przyprostyńskie Koziołki" na scenie już 26 lat

Zespół „Przyprostyńskie Koziołki” został założony w 1995 roku, przez nauczycielkę SP w Przyprostyni Gabrielę Kamińską. Jest ona kierownikiem i choreografem koziołków. Przez pierwsze dwa lata choreografem zespołu była Irena Wachowska.

Zespół prezentuje na scenie rodzimy folklor, podtrzymując tradycje swojego regionu. Dziewczęta i chłopcy występują w oryginalnych strojach przyprostyńskich, przy akompaniamencie kapel ludowych lub korzystają z profesjonalnych podkładów muzycznych.

Zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym regionu. Występujemy na corocznej Biesiadzie Koźlarskiej w Zbąszyniu, Festiwalu Kultury Regionalnej w Nowym Kramsku, Spotkaniach Integracyjnych Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych Regionu Kozła w Zbąszyniu. Jednajk w ostatnim czasie nastąpiło pewne załamanie, ale to nadrobimy – opowiada pani Gabriela.

Zespół w gminie Zbąszyń

Zespół zapraszany był do szkół i przedszkoli, nie tylko w naszej gminie. Zabawa z folklorem spełnia funkcję edukacyjną i integracyjną, sprawiając dzieciom wiele radości.

Braliśmy udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcym w Zielonej Górze, w Wojewódzkich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych w Zielonej Górze, wyjeżdżał do Niemiec. Otrzymaliśmy wyróżnienie na II Regionalnym Przeglądzie Folklorystycznym i III nagrodę w IV Regionalnym Przeglądzie Folklorystycznym w Dusznikach.

-dodaje Kamińska.

Zobacz także

Zbąszyń: Koncert z jeziorem w tle - Zespół Triola Band - Prywatne Ognisko Muzyczne w Nowym Tomyślu - 29.07.2021

Zbąszyń: Koncert z jeziorem w tle - Zespół Triola Band - Pry...

Koncert z jeziorem w tle - Zespół NieWiem. Koncert przy Grzybku. Zbąszyń - 27.07.2021

Koncert z jeziorem w tle - Zespół NieWiem. Koncert przy Grzy...

Zbąszyń. Koncert z jeziorem w tle - Rossey Janes. Koncert przy Grzybku

Zbąszyń. Koncert z jeziorem w tle - Rossey Janes. Koncert pr...

Zbąszyń: Muzyczne Łazienki - koncert na trawie, przy grzybku...

Zbąszyński zespół "Do góry nogani". Koncert na trawie z jeziorem Błędno w tle

Zbąszyń: Muzyczne Łazienki - koncert na trawie, przy grzybku...

Zbąszyń miasto nad jeziorem Błędno. Najpiękniejsza plaża, sł...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Wideo

Dodaj ogłoszenie