Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Julia przestrzega przed dopalaczami. Przygotowała dla kolegów prelekcję pt. "Strzeż się złodziei życia"

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Uczennica kl. III e oddziałów gimnazjalnych ZSP w Zbąszyniu, Julia Chłopek zajęła I miejsce na szczeblu rejonowym w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia. Kolejnym etapem konkursu było przygotowanie przez uczennicę akcji prozdrowotnej.

„Strzeż się złodziei życia”
Temat, którym zainteresowała się lulia jest związany z dopalaczami. W związku z tym w ninioną środę w szkole odbyła się akcja prozdrowotna.

Przygotowania do dni profilaktyki trwały kilka tygodni.
Pierwszym zadaniem wykonanym przez Julię była szkolna gazetka na temat dopalaczy. Następnie uczennica zachęciła kolegów do wykonania plakatów mówiących o szkodliwości zażywania substancji psychoaktywnych i wykonała wystawę na korytarzu szkoły.

Kolejnym realizowanym działaniem były prezentacja multimedialna pt. „Strzeż się złodziei życia”.
Została ona przedstawiona wszystkim klasom III oddziałów gimnazjalnych.
- Dopalacze stają się coraz poważniejszym problemem! Ich popularność stale wzrasta. Najczęściej sięgają po nie młodzi ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zażywanie grozi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, a nawet śmiercią, problemami z policją – mówiła Julia.

W swojej prezentacji poszerzyła wiedzę dotyczącą szkodliwości zażywania dopalaczy poruszając zagadnienia: co to są dopalacze, jakie są ich rodzaje i jak działają, dlaczego po nie sięgamy, jakie mamy cztery fazy uzależnienia, co wpływa na tak dużą popularność współczesnych dopalaczy. Objawy zażywania dopalaczy oraz jak zmienia się zachowanie i wygląd osoby, która bierze dopalacze. Skutki zażywania i sygnały mogące świadczyć o tym, że dana osoba bierze dopalacze. Jak postępować z osobą, która jest pod wpływem dopalaczy?
Uczestnicy spotkań otrzymali ulotki zawierające najważniejsze informacje o dopalaczach, które Julia otrzymała w Kpmendzie Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu.

Zobacz galerię zdjęć

Gościem specjalnym spotkania byli policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Uzupełnili oni prelekcję Julii, pogadanką dla młodzieży, nauczycieli oraz zaproszonych gości, na temat negatywnego wpływu narkotyków i dopalaczy na organizm człowieka, a także uświadomili młodzież o konsekwencje prawne związane z ich posiadaniem, zażywaniem i handlem. Goście odpowiadali na zadawane przez młodzież pytania. Zwrócono także uwagę, jak bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa aktywność fizyczna, higiena i zdrowa dieta pozbawiona wszelkich używek.

W niektórych klasach gimnazjalnych została przeprowadzona ankieta badająca wiedzę uczniów o tych podstępnych substancjach. Ankieta dostarczyła wiele informacji dotyczących świadomości młodzieży na temat substancji psychoaktywnych. Większość ankietowanych stwierdziła, że ma już wystarczającą wiedzę na temat dopalaczy. Przed Julią etap wojewódzki w którym przedstawi pogadankę oraz odpowie na testowe pytania. Finalista etapu wojewódzkiego przejdzie do ogólnopolskiego finału. Opiekunkami szkolnego przedsięwzięcia były panie Magdalena Lehmann i Marta Zielińska.

Zażywanie przez dzieci narkotyków i dopalaczy w Polsce dramatycznie wzrosło. Ile środków jest obecnie dostępnych na polskim rynku? Jak działają na organizm? Po czym rozpoznać, że dziecko brało narkotyki? W "Dzień Dobry TVN" pedagog społeczny prof. Mariusz Jędrzejko opowiedział o niebezpieczeństwach zażywania substancji psychoaktywnych. Jak zachowywał się Marcin Prokop po założeniu "narkotykowych gogli"?

Źródło:Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto