Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drewniany most w Strzyżewie popada w ruinę. Mieszkańcy liczą na przeprowadzenie konkretnych prac remontowych. Co na to starostwo powiatowe?

Redakcja
Wyremontowany w 2016 roku drewniany most  przez rzekę Obrę w Strzyżewie, popada w ruinę. Mieszkańcy boją się o swoje i innych użytkowników bezpieczeństwo.
Wyremontowany w 2016 roku drewniany most przez rzekę Obrę w Strzyżewie, popada w ruinę. Mieszkańcy boją się o swoje i innych użytkowników bezpieczeństwo. Nadesłane
Drewniany most w Strzyżewie popada w ruinę. Mieszkańcy liczą na przeprowadzenie konkretnych prac remontowych. Co na to starostwo powiatowe? Mieszkańcy Strzyżewa informowali o wielokrotnych próbach napraw, które okazują się niestety nieskuteczne z uwagi na niszczejące elementy konstrukcyjne mostu. Mieszkańcy liczą na przeprowadzenie konkretnych prac remontowych i mają nadzieję że nie dojdzie do likwidacji przeprawy, czyli zamknięcia mostu.

Drewniany most w Strzyżewie popada w ruinę. Mieszkańcy liczą na przeprowadzenie konkretnych prac remontowych. Co na to starostwo powiatowe?

Tekst nagłówka spisu:

Do tematu popadającego w ruinę drewnianego mostu w Strzyżewie, powracamy zaledwie po 10 miesiącach.
Przypomnijmy, że w roku 2016 drewniany most przez rzekę Obrę w Strzyżewie został poddany kompleksowej modernizacji. Wcześniej bo już w 2012 r. most wymagał remontu ponieważ pojawił się w nim otwór, przez który widać było przepływającą pod spodem rzekę Obrę.

To Cię zainteresuje: Most w Strzyżewie. Remont przejścia

Most ten jest obiektem dwuprzęsłowym o stalowej konstrukcji nośnej, połączonej pomostem drewnianym, na którym wykonano nawierzchnię bitumiczną. Całkowita jego długość wynosi 30,16 m, a szerokość to 7,09 m.
Sygnały mieszkańców Strzyżewa nie pozostawiają złudzeń, flagowa inwestycja byłego starosty Ireneusza Kozeckiego z roku 2016 na terenie Gminy Zbąszyń popada w ruinę. Należy przypomnieć, że w roku 2016 udało się dokonać prac naprawczych tak ważnego punktu na mapie komunikacyjnej gminy i powiatu, za kwotę bliską 300 tys. złotych.

Czytaj też: Strzyżewo: Remont mostu

W 2022 r. widocznym jest, że przyjęte rozwiązania nie sprawdziły się. Mieszkańcy Strzyżewa informowali o wielokrotnych próbach napraw, które okazują się niestety nieskuteczne z uwagi na niszczejące elementy konstrukcyjne mostu (odpadają deski, przykręcone śruby wyskakują w ślad za przejeżdżającymi samochodami).

Przed 10 miesiącami (sierpień 2022), mieszkańcy ponownie skarżyli się na pogarszający się stan mostu

Informowali o wielokrotnych próbach napraw, które okazują się niestety nieskuteczne z uwagi na niszczejące elementy konstrukcyjne mostu (odpadają deski, przykręcone śruby wyskakują w ślad za przejeżdżającymi samochodami). Wówczas otrzymaliśmy odpowiedź od władz starostwa, że most wymaga wykonania większego remontu co wiąże się z dodatkowym dużym nakładem finansowym. W planowanym budżecie na rok 2023 miały zostać ujęte fundusze ma remont mostu, aby wszystkie prace wykonać solidnie. Mieszkańcy na czele z sołtyską boją się nie tylko o bezpieczeństwo mieszkańców ich wioski, ale innych użytkowników drogi powiatowej.

Co dalej z drewnianym mostem w Strzyżewie?

- Wykonana w 2022 roku, przez firmę zewnętrzną, okresowa kontrola stanu technicznego obiektów mostowych znajdujących się w ciągu dróg powiatowych Powiatu Nowotomyskiego oceniła stan mostu drewnianego znajdującego się w ciągu drogi powiatowej nr 2744P w m. Strzyżewo na 3,5 w 5-cio stopniowej skali. Nie wykazano również tego mostu do ekspertyzy. Zalecenia, które zastosował Zarządca drogi co do zabezpieczenia mostu przed nadmierną eksploatacją to kontynuacja ograniczenia nośności mostu do 15 ton oraz wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Nowotomyskiego i użytkowników tego obiektu zlecono dodatkową ekspertyzę mostu, której wyniki poznamy we wrześniu tego roku

- mówi starosta nowotomyski, Andrzej Wilkoński

W chwili obecnej starostwo powiatowe we własnym zakresie wykonuje naprawy bieżące. Dodatkowo w sierpniu 2022 r. zamontowano progi zwalniające z każdej strony mostu w odległości około 5 m od najazdu na most, co w znacznym stopniu wstrzymało degradację nawierzchni tego obiektu.

- Aktualna sytuacja finansowa Powiatu nie pozwala na planowanie radykalnych wydatków remontowych czy inwestycyjnych w obrębie mostu w Strzyżewie. Powiat skoncentruje się na zabezpieczeniu istniejącej substancji poprzez zastosowanie innych dodatkowych ograniczeń i egzekwowaniu już istniejących. Jestem przekonany, że pogarszający się stan obiektu wynika z użytkowania mostu niezgodnie z jego ograniczeniami

– uzupełnia.

Mieszkańcy liczą na przeprowadzenie konkretnych prac remontowych i mają nadzieję że nie dojdzie do likwidacji przeprawy, czyli zamknięcia mostu.

Strzyżewo. Jak dojechać? Mapa.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto