Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3 marca obchodzimy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody! Poznajmy sekrety leśnego życia w Nadleśnictwie Bolewice!

Amelia Mazurek
Amelia Mazurek
Nadleśnictwo Bolewice - Grzegorz Gaczyński
Dzika przyroda ma swoje święto, które przypada 3 marca. Jak się okazuje, cenne gatunki dzikiej flory i fauny można też spotkać w naszych lasach. Opowiada nam o tym nadleśniczy Nadleśnictwa Bolewice, Grzegorz Gaczyński.

W 2013 roku – w trakcie 68. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ – zdecydowano o ustanowieniu daty, która ma nam przypominać o dzikiej stronie naszej planety. Dodatkowo dzień ten staje się okazją do wspomnienia konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jeśli ktoś pomyślał, że ten temat nie dotyka pobliskich lasów – może się zaskoczyć.

Cenne gatunki pobliskich terenów

Obszar, który należy do Nadleśnictwa Bolewice to około 20 tys. ha. Nic więc dziwnego, że możemy napotkać w nim cenne gatunki dzikiej flory i fauny. Buławnik czerwony – który rośnie przy drogach – to przedstawiciel rodziny storczykowatych. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną, dlatego warto zapamiętać jego wygląd. Pod ścisłą ochroną gatunkową znajduje się również bocian czarny, który na naszych terenach występuje dość licznie:

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się cztery gniazda bociana czarnego. Co roku możemy ujrzeć w nich młode, które przychodzą na świat w dwóch lub trzech zasiedlonych gniazdach. Z tego powodu utrzymujemy kontakt z uczestnikami projektu BocianiMy, dzięki czemu losy bocianów czarnych możemy oglądać podczas transmisji na żywo!

– wspomina nadleśniczy, Grzegorz Gaczyński. Takie transmisje obserwowane są przez niektórych widzów przez całą dobę. To dzięki nim mogliśmy zaobserwować jastrzębia, dla którego młode bociany stały się łakomym kąskiem.

Dzika przyroda i działalność człowieka

Temat montowanych w gniazdach kamer, ale również fotopułapek i nadajników GPS jest szczególnie ciekawy, gdyż tegoroczny Dzień Dzikiej Przyrody mija pod hasłem: Łączenie ludzi i planety: odkrywanie innowacji cyfrowych w ochronie dzikiej przyrody. Ciekawostką jest zagrożenie dla migrujących bocianów, które wyposażone są w przywołane wcześniej nadajniki:

Wojna między Izraelem a Palestyną ma wpływ na nasze ptaki, które przelatują nad terytorium Izraela. Ochrona antydronowa wyłapuje wyposażone w nadajniki osobniki, które najprawdopodobniej mylone są z dronami. Niestety, w takich sytuacjach zwierzęta od razu zostają zestrzelone. Z tego powodu musieliśmy zaprzestać obserwacji ptaków w ten sposób

– tak wpływ konfliktów zbrojnych na dzikie zwierzęta opisuje dr inż. Grzegorz Gaczyński.

Na stronie internetowej Nadleśnictwa Bolewice oraz profilu na Facebooku czekają na nas niesamowite filmy, zdjęcia i inne leśne opowieści.

Kto spotyka w lesie dzika…ten musi zachować spokój!

Tematem, którego nie może przy tej okazji zabraknąć jest oczywiście kwestia, w jaki sposób zachować się podczas kontaktu z dzikimi zwierzętami:

Jeśli spotkamy jakiekolwiek dzikie zwierzę, najlepiej ograniczyć gwałtowne ruchy. W takich momentach zachowajmy spokój i wycofajmy się. Szczególną ostrożność zachowajmy, kiedy mamy przy sobie pupila. Psy podczas leśnych spacerów powinniśmy prowadzić na smyczy

– doradza inżynier nadzoru Jolanta Gaczyńska.

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody możemy spędzić na leśnej wędrówce. Kto wie, może podczas rekreacyjnego wypadu do lasu zaobserwujemy nowe dla naszego oka rośliny i zwierzęta.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto