Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedzamy Wielkopolskę. Centrum Promocji Lasów Państwowych w Goraju

Martin Nowak
Martin Nowak
W maju 2018 roku na skraju Puszczy Noteckiej na terenie Nadleśnictwa Krucz otwarto nowoczesne, multimedialne Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek. Miejsce to jest usytuowane w jednym z najpiękniejszych zakątków północnej Wielkopolski.

Gorajskie dobra zarządzane były przez jeden z najstarszych rodów niemieckich – Ród Hochbergów. Dysponentami majątku w Goraju Hochbergowie stali się w II połowie XIX w. Początkowo mieniem tym zarządzano z głównej siedziby rodu z Pszczyny. Po śmierci księcia Jana Henryka XI w 1907 roku, gorajski majątek przejął jego syn hrabia Rzeszy Wilhelm Bolko Emanuel von Hochberg, który w 1909 roku rozpoczął budowę zamku w Goraju.

W tym samym czasie w otoczeniu Zamku wybudowano Masztarnię zwaną dziś Masztalarnią, która pełniła przede wszystkim funkcję gospodarczą. Na jej terenie znajdowała się stajnia wraz z ujeżdżalnią koni oraz garażami. Nieopodal usytuowano budynek straży pożarnej oraz lekko oddalone budynki ogrodnictwa i pałacyk administracji leśnej. 24 maja 1934 roku Hrabia Wilhelm Bolko Emanuel von Hochberg zmarł nagle na serce. Pochowany został 2 czerwca niedaleko zamku.

Do 1945 roku spadkobiercy hrabiego zajmowali się tym dobytkiem. W tym samym roku w wyniku przeprowadzonych przemian prawnych powstała Państwowa Szkoła dla Leśniczych, która funkcjonuje do dziś pod nazwą Zespół Szkół Leśnych w Goraju. Po zakończeniu remontu i modernizacji Masztalarnii w 1965 roku utworzono tam salę gimnastyczna, salę widowiskową ze sceną oraz z zapleczem, pralnią, suszarnią, magazynem, 9 mieszkaniami pracowniczymi, klubem, a także 3 sale dla wydziału zaocznego.

10 lipca 1995 roku nocą doszło do pożaru w wyniku czego spłonęła górna kondygnacja budynku Masztalarni” Pomimo tak ogromnych zniszczeń przystąpiono w szybkim tempie do zabezpieczania ocalałych elementów budynku oraz do odbudowy obiektu. W związku z dużą mobilizacją sił, 15 czerwca 1996 roku odbyły się pierwsze uroczystości. Do 2013 roku z Masztalarni korzystano głównie pod kątem zajęć edukacyjnych oraz praktycznej nauki zawodu.

Historia powstania Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek sięga 2013 roku, kiedy została podjęta decyzja o przebudowie zabytkowego budynku Masztalarni i adaptowaniu go, z zachowaniem historycznego charakteru, na potrzeby edukacji leśnej, przyrodniczej i ekologicznej społeczeństwa. Przebudowę tego zabytkowego obiektu przeprowadzono wykorzystując środki własne Lasów Państwowych, dotacje: Funduszu Leśnego, NFOŚiGW w Warszawie, WFOŚiGW w Poznaniu oraz środki TUW Cuprum.

Edukacja prowadzona w Centrum to głównie tzw. „Lekcje przyrody” prowadzone zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć”, które przeznaczone są zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Lekcje te pozwalają w sposób bardzo atrakcyjny przyswoić wiedzę o lesie, leśnictwie, a także o środowisku przyrodniczym. Zajęcia prowadzone są w Sali Edukacyjnej Małej obok Sali Wystawy Przyrodniczej. Nierozerwalnie związane z Centrum są dwie malownicze ścieżki przyrodniczo-leśne: „ Morena Czarnkowska” i „Z biegiem natury”. Obie ścieżki mają charakter pętli, rozpoczynają się i kończą przy CPLP Goraj-Zamek. Długość każdej ze ścieżek wynosi około 5 km, a szacunkowy czas przejścia to ok. 100-120 min. Idąc wzdłuż ścieżki „Morena Czarnkowska” można zauważyć grób hrabiego Wilhelma Bolka Emanuela von Hochberga (15.11.1880-24.05.1934), właściciela zamku w Goraju.

Wystawa Przyrodnicza

Centrum Promocji LP Goraj – Zamek przygotowało Wystawę Przyrodniczą, która dostępna jest dla wszystkich zwiedzających. Wystawa ta jest innowacyjną, multimedialną ekspozycją spójnych ze sobą dioram przyrodniczych. Każda z dioram ukazuje inną fazę rozwojową lasu przedstawioną w czterech porach roku.

W całej ekspozycji zostały umieszczone różne gatunki zwierząt i roślin, którym towarzyszy pełna oprawa dźwiękowa i świetlna, co sprawia, że zwiedzający ma poczucie jakby spacerował po lesie. W ramach zaprezentowanej wystawy znajdziemy również informacje nt. Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka” oraz Leśnego Gospodarstwa Węglowego.

Wspaniałym dopełnieniem Sali Wystawy Przyrodniczej jest Sala Wystawy Historycznej. W Sali tej zaprezentowano historię Lasów Państwowych, Puszczy Noteckiej oraz Historię Rodziny Hochbergów. Znajdziemy tutaj m.in. multimedialną mapę Polski, na której podświetlone są Parki Narodowe, Leśne Kompleksy Promocyjne, pasma i szczyty górskie oraz rzeki i jeziora. Dodatkowo można tutaj znaleźć opisy ciekawostek turystycznych oraz przyrodniczych 20-tu nadleśnictw RDLP w Pile.

Należy także nadmienić, że w CPLP Goraj – Zamek znajdują się dwie multimedialne, klimatyzowane sale konferencyjne. Duża Sala Konferencyjna przeznaczona jest do prowadzenia konferencji, wykładów, seminariów oraz innych imprez nieprzekraczających 190 osób. Mała Sala Konferencyjna przygotowana jest do obsługi max. 60 osób, w której z powodzeniem można prowadzić narady, szkolenia czy też warsztaty.

Obiekt ten zaopatrzony jest również w nowoczesną salę gimnastyczną z zapleczem sportowym, a także posiada pomieszczenie, które wykorzystywane jest na potrzeby praktycznej nauki zawodu leśnika oraz praktyk zawodowych. Działalność Centrum promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek to przede wszystkim w głównej mierze rozpowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym, a także o zrównoważonej gospodarce leśnej. Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek to miejsce, gdzie dzieci jak i dorośli nabierają oraz wzmacniają swój szacunek do Ojczystej Przyrody i polskich lasów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwiedzamy Wielkopolskę. Centrum Promocji Lasów Państwowych w Goraju - Poznań Nasze Miasto

Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto