Zniszczone jazy na rzece Obrze, zostaną odbudowane [Zdjęcia]

Dorota Michalczak opr.
Jak ustalono na spotkaniu roboczym, zniszczone jazy na rzece Obrze, zostaną odbudowane w ciągu najbliższych 3 lat.
Jak ustalono na spotkaniu roboczym, zniszczone jazy na rzece Obrze, zostaną odbudowane w ciągu najbliższych 3 lat. Archiwum LGR Obra-Warta
Przy wsparciu samorządów, Wody Polskie odbudują dwa zniszczone jazy na rzece Obrze.

Przed tygodniem w Poznaniu w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich, z inicjatywy poseł Marty Kubiak oraz posła Jacka Kurzępy, odbyło się spotkanie dotyczące odtworzenia zasobów wodnych rzeki Obry i jezior położonych w jej zlewni w rejonie powiatu nowotomyskiego i międzyrzeckiego.

Przypomnijmy, że spotkanie robocze odbyło się zgodnie z marcowymi ustaleniami. Spotkanie dotyczyło ujęcia w Planie Przeciwdziałania Skutkom Suszy obiektów piętrzących w Perzynach i Rybojadach oraz podjęcia skoordynowanych działań przywracających zdolności retencyjne na odcinku rzeki Obry, na obszarze gmin Międzyrzecz, Pszczew, Trzciel i Zbąszyń.

Jak informuje ratusz, zgodnie z ustaleniami drugiego spotkania, w ciągu najbliższych trzech lat, w ramach łączonego zadania przy wsparciu samorządów Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odbuduje dwa zniszczone obiekty hydrotechniczne na rzece Obrze. Szacuje się, że dzięki inwestycjom uda się zgromadzić 10-12 mln metrów sześciennych wody, dzięki zbąszyńskiej inwestycji dodatkowe 5 mln m sześciennych wody uda się zatrzymać na terenie gmin Siedlec i Wolsztyn.

Tylko na obszarze gmin Międzyrzecz, Pszczew, Trzciel, Zbąszyń na przestrzeni ostatnich 50 lat przepływy wody zmniejszyły się średnio na rzece Obrze o 30-40 proc. Średni ubytek wody w jeziorach położonych w zlewni tej rzeki wynosi od 1,0 do 1,5 m. Skutki suszy szczególnie widoczne są w przypadku Jeziora Błędno, będącego płytkim i rozległym zbiornikiem wody, w którym woda szybko się nagrzewa, w konsekwencji czego dochodzi do zakwitów sinic i zjawiska przyduchy, skutkujących również śnięciem ryb - usłyszeliśmy.

Prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowej i uzgodnienia zaplanowano na lata 2020 – 2021, prace budowlane zostały zaplanowane do 2022 roku. Ich szacowany koszt to 13,1 mln zł. Deklarowany wkład samorządów ma wynieść 1,5-2 mln zł.

Jak ustalono na spotkaniu roboczym, zniszczone jazy na rzece Obrze, zostaną odbudowane w ciągu najbliższych 3 lat.

Zniszczone jazy na rzece Obrze, zostaną odbudowane [Zdjęcia]

Jaz na rzece Obrze - czas na gruntowny remont! - 20 września...

Gmina Zbąszyń: Niezbędna modernizacja jazu na Obrze

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Dodaj ogłoszenie