Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę: Zakończył się pierwszy etap remontu kościoła w Jaktorowie ZDJĘCIA

Anna Karbowniczak
Zmieniamy Wielkopolskę. Zakończył się pierwszy etap remontu kościoła w Jaktorowie
Zmieniamy Wielkopolskę. Zakończył się pierwszy etap remontu kościoła w Jaktorowie Anna Karbowniczak
Kościół pod wezwaniem św. Anny w Jaktorowie odzyskuje powoli dawny blask. Modernizacja była możliwa m.in. dzięki unijnemu wsparciu. Ostatni gruntowny remont świątynia przeszła... ponad sto lat temu.

Zabytkowy kościół w Jaktorowie ma już odnowione ściany, nowy dach, drzwi, podłogę i ławki. Wyremontowana została zakrystia i wieża. Renowację przeszły również ołtarze i wyposażenie.

Budynek był wcześniej bardzo zaniedbany, a powodem fatalnego stanu w jakim się znajdował było to, że przez bardzo długi czas nie poddawano go żadnym gruntowniejszym pracom remontowym. Ostatnie z nich miały miejsce w...1904 roku, czyli ponad sto lat temu. Sam zabytek powstał zaś w 1776 roku.

Trzy lata temu Diecezja Bydgoska, do której należy parafia pod wezwaniem św. Anny w Jaktorowie, rozpoczęła realizację dużego, wartego ponad 15 mln złotych projektu unijnego, na który wraz z 12 parafiami pozyskała ponad 13 mln złotych dofinansowania. Poza renowacją zabytków "ruchomych" oraz remontami 5 budynków kościelnych, w projekcie przewidziano także szereg innych działań, takich jak koncerty, plenery malarskie, rajdy turystyczne czy stworzenie wirtualnego szlaku drewnianych zabytków i mobilnego przewodnika turystycznego w formie aplikacji na telefony i tablety.

Projektem objęto również kościół w Jaktorowie. Inwestycję wyceniono na ok. 2,5 mln złotych, a w zebraniu środków na wkład własny pomogli mieszkańcy oraz gmina Szamocin, która udzieliła parafii dużego wsparcia finansowego.

Jak mówi proboszcz, ksiądz Wojciech Janusiewicz, zrealizowane już prace to dopiero pierwszy etap remontu. Teraz trzeba jeszcze wymienić instalację elektryczną i pomalować wnętrze kościoła. Niestety w tym przypadku koszty również nie będą małe.

- Jesteśmy na etapie opracowywania kosztorysu. Koszt samej elektryki to sześciocyfrowa suma. A reszta będzie zależała od tego, jakie wymogi będzie miał konserwator zabytków - tłumaczy proboszcz, przed którym stoi wyzwanie dokończenia inwestycji rozpoczętej jeszcze przez jego poprzednika, księdza Andrzeja Białczyka.

Osoby, które chciałyby wesprzeć przedsięwzięcie, mogą dokonać wpłaty na na parafialne konto (Bank Spółdzielczy w Chodzieży, nr rachunku: 30 8945 0002 0022 6673 3000 0010) lub przekazać parafii 1 procent swojego podatku. Można to zrobić za pośrednictwem Fundacji Ochrona Zabytków Wielkopolski, KRS: 0000035233, cel szczegółowy: Jaktorowo.

Dodajmy, że projekt w ramach którego przeprowadzono pierwszą część prac nosi nazwę: „Ochrona oraz zwiększenie wartości dziedzictwa kulturowego obszaru Diecezji Bydgoskiej – rewaloryzacja i konserwacja drewnianych zabytków” i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kościół w Jaktorowie odzyskuje blask. Pierwszy etap remontu ...

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto