Możliwość zapewnienia odpowiedniej opieki poza szpitalem ułatwia powrót do zdrowia, skraca rekonwalescencję i służy aktywizacji seniorów  Możliwość zapewnienia odpowiedniej opieki poza szpitalem ułatwia powrót do zdrowia, skraca rekonwalescencję i służy aktywizacji seniorów

Możliwość zapewnienia odpowiedniej opieki poza szpitalem ułatwia powrót do zdrowia, skraca rekonwalescencję i służy aktywizacji seniorów (© Ryszard Gawroński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zapewnienie opieki dostosowanej do problemów zdrowotnych ludzi starszych to jedno z wyzwań współczesności. Zaproponowanie im takich form aktywności, które jak najdłużej pozwoliłyby zachować sprawność i aktywność to kolejne zadanie związane postępującym starzeniem się polskiego społeczeństwa.

  •  

    Skomentuj

Starzenie się społeczeństw to problem całej Europy. Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem, choć z powodu stosunkowo małej liczby urodzeń w naszym kraju proces ten postępuje bardzo szybko. Obecnie osób starszych niż 60 lat jest w Polsce już 6,7 miliona. W samym tylko województwie wielkopolskim to rzesza osób licząca ponad 661 tysięcy. Co charakterystyczne, rośnie liczba najstarszych seniorów - tych, którzy ukończyli 80 lat. To 1,7 miliona osób w Polsce i ponad 126 tysięcy osób w Wielkopolsce.

Co więcej, jak informują demografowie, udział seniorów w społeczeństwie będzie przez cały czas rósł. To oznacza nie tylko rosnące koszty opieki zdrowotnej, z powodu schorzeń związanych z wiekiem, ale także konieczność zapewnienia osobom starszym opieki i pomocy w codziennych czynnościach. Sprostanie tym wyzwaniom wymaga niestandardowych rozwiązań.

Kompleksowa pomocna wyciągnięcie ręki


Jednym z takich rozwiązań jest projekt współfinansowany z funuduszy unijnych „Kompleksowy program usług opiekuńczych dla niesamodzielnych osób starszych i ich opiekunów faktycznych”. Dzięki niemu powstał Dzienny Dom Opieki Medycznej, który może jednocześnie zapewnić opiekę 25 pacjentom. Pierwsi z nich już z DDOM korzystają, a oficjalne otwarcie placówki nastąpi w przyszłym tygodniu.

Dzienny Dom Opieki Medycznej to placówka, pod opieką której osoby starsze i niesamodzielne, ale nie wymagające jednak leczenia szpitalnego mogą odbywać rekonwalescencję i przechodzić różnego rodzaju rehabilitacje.

- To osoby, które albo właśnie opuszczają szpital, albo takie, które były hospitalizowane w ciągu minionych 12 miesięcy, ale w dalszym ciągu nie doszły do siebie - mówi Ryszard Gawroński, z Centrum Kompetencji Grupa Szkoleniowo-Doradcza A. Gawrońska, realizującego projekt w partnerstwie z powiatem wągrowieckim i siedmioma gminami powiatu. - W Dziennym Domu Pomocy

Medycznej będą objęte opracowanym przez multidyscyplinarny zespół Indywidualnym Planem Terapii.
W skład zespołu, który go opracuje wchodzi lekarz geriatra, lekarz - specjalista rehabilitacji, pielęgniarka, terapeuta zajęciowy, a także psycholog i dietetyk.

W zależności od indywidualnych potrzeb pozostawanie pod opieką DDOM może trwać od 30 nawet do 120 dni. W tym czasie uczestnik projektu korzysta z rehabilitacji, różnego rodzaju warsztatów, w tym także przygotowujących do samodzielnego troszczenia się o swoje zdrowie. Uczestnicy projektu poznają zasady przyjmowania leków na receptę, bez recepty i suplementów diety. Uczą się także podstaw obsługi sprzętu medycznego, z którego w przyszłości będą korzystać takiego jak glukometr, ciśnieniomierz, pulsoksymetr, balkonik czy kule.

Osoby objęte opieką DDOM korzystają z niej całkowicie bezpłatnie przez osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. DDOM zapewnia dowóz z i do miejsca zamieszkania, a także pełne wyżywienie.

- Oczywiście poprawa stanu zdrowia uczestników jest kluczowa - mówi Ryszard Gawroński. - Zauważyliśmy jednak, że dla uczestników projektu bardzo ważne jest także nawiązanie nowych znajomości i wspólne spędzanie czasu.
Do DDOM kierują przyszłych podopiecznych lekarze prowadzący leczenie szpitalne lub lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Stan podopiecznych po zakończeniu pobytu w DDOM jest monitorowany.
Dotacja unijna do realizacji projektu o wartości 5,3 mln zł wyniosła ponad 5 mln

Aktywnie razem


Na aktywizację osób, które ukończyły 60 lat, ze szczególnym uwzględnieniem tych zagrożonych wykluczeniem społecznym jest nastawiony projekt realizowany przez gminę Kaźmierz. Zajęcia w ramach projektu „Aktywni seniorzy w gminie Kaźmierz” odbywają się w trzech miejscowościach tej gminy: Kaźmierzu, Bytyniu i Radzynach.

- Zdecydowaliśmy się na organizowanie zajęć w trzech miejscowościach, by zwiększyć ich dostępność. Uczestnicy zajęć muszą dotrzeć na nie we własnym zakresie - mówi Barbara Armon, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaźmierzu, realizującego projekt. - Łącznie w zajęciach bierze udział ponad 100 osób z terenu naszej gminy.

Zajęcia te odbywają się w grupach 10-12 osobowych i obejmują szeroki zakres działań. Są zajęcia rehabilitacyjne i gimnastyka, zajęcia manualne, florystyczne połączone z robótkami ręcznymi, zajęcia kulinarne, taneczne, teatralne, komputerowe. Chętni mogą także skorzystać z wyjazdów na basen czy do teatru. Projekt będzie realizowany jeszcze do końca 2020 roku.

- Zainteresowanie zajęciami jest ogromne - przyznaje Barbara Armon. - To dowodzi jak bardzo były potrzebne - dodaje.

Podobnych projektów kierowanych do osób starszych i niesamodzielnych jest realizowanych w Wielkopolsce w sumie kilkadziesiąt. Pieniądze na nie pochodzą z WRPO 2014+.

obrazek
obrazek
www.wrpo.wielkopolskie.pl
Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:





  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Więcej na temat

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków