Zmieniamy Wielkopolskę: Mieszkańcy wielkopolskich miast odzyskują ich centra dla siebie

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Miejsca dotąd omijane przez mieszkańców teraz zapraszają. To dobre podwaliny pod kolejne działania integrujące społeczność lokalną. Zrewitalizowane place w centrum Wielenia i Lwówka zachęcają mieszkańców do spędzania tam czasu.
Miejsca dotąd omijane przez mieszkańców teraz zapraszają. To dobre podwaliny pod kolejne działania integrujące społeczność lokalną. Zrewitalizowane place w centrum Wielenia i Lwówka zachęcają mieszkańców do spędzania tam czasu. UMiG Lwówek
Mieszkańcy Wielenia i Lwówka już korzystają z pierwszych efektów rewitalizacji centrów tych miast. Choć prace jeszcze trwają - już widać efekty. Zaniedbana dotąd przestrzeń ożyła. Wieleń i Lwówek to kolejne dwa miasta Wielkopolski realizujące projekty rewitalizacyjne. Ich realizacja, podobnie jak kilkudziesięciu innych w Wielkopolsce, jest możliwa dzięki wsparciu samorządów z funduszy unijnych w ramach WRPO 2014+.

Choć projekty we Lwówku i Wieleniu nie są jeszcze ukończone, mieszkańcy już odczuwają zmianę. Do centrów miast wróciło życie. I to jest właśnie istotą rewitalizacji. Nowe budynki, nowoczesne rozwiązania architektoniczne, zieleń, ławki czy fontanny powstały po to, by stworzyć ludziom warunki do działania. To jest bowiem istota rewitalizacji.

Nowe Miasto odzyskuje blask

- Nowe Miasto wbrew nazwie jest najstarszą częścią Wielenia - mówi Elżbieta Rybarczyk, burmistrz miasta. - Projekt rewitalizacji, który realizujemy to potężne przedsięwzięcie, obejmujące cztery różne elementy. Pierwszym z nich jest rewitalizacja placu Nowego Miasta. Prace są już ukończone. Jeszcze w tym miesiącu będziemy go oficjalnie oddawać do użytku, ale mieszkańcy już z niego korzystają.

Plac Nowego Miasta do ubiegłego roku pełnił wyłącznie funkcję targowiska. Tyle, że wykorzystywane było ono przede wszystkim w soboty. - Co sobotę przyjeżdża nawet 100 handlowców - relacjonuje burmistrz Wielenia. - W czasie bardzo szerokich konsultacji społecznych, które realizowaliśmy przygotowując program rewitalizacji mieszkańcy dali nam znać, że nie wyobrażają sobie przeniesienia funkcji handlowej w inne miejsce. Trzeba było opracować więc projekt, który pozwoli ją zachować, a jednocześnie uczyni plac atrakcyjnym dla mieszkańców także gdy nie odbywa się tam handel - wyjaśnia.

Powstał więc niezwykły projekt łączący plac targowy z miejscem spotkań i rozrywki.

Przestrzeń została zadaszona, wyposażona w oświetlenie ledowe zasilane panelami fotowoltaicznymi zainstalowanymi na dachu, w płycie zaś została umieszczona szachownica, klasy, elementy skateboardowe itp. O dawnym kościele ewangelickim, który spłonął w latach 70-tych ubiegłego stulecia przypomina wmurowana w płytę rynku, przy zaznaczonym obrysie świątyni tablica pamiątkowa. Obok ustawiono też tablicę prezentującą historię obiektu. Na płycie stanęła też rzeźba: drzewo, takie samo jak wręczane w Wieleniu w formie statuetki wraz z nagrodą burmistrza w dziedzinie przedsiębiorczości. - Oficjalne oddanie do użytku zrewitalizowanego placu Nowego Miasta nastąpi za kilkanaście dni - mówi Elżbieta Rybarczyk.- Ale już teraz mieszkańcy tu się dzieci się bawią. To niesłychanie cieszy.

Trwa realizacja trzech kolejnych elementów programu rewitalizacji. To bulwary nad Notecią, Przystanek Edukacja i Mediateka. Wartość całego projektu to 25 mln zł. Ponad 16 mln zł z tej kwoty to dotacja z WRPO 2014+.

Rynek dla mieszkańców

Mieszkańcy Lwówka już cieszą się rynkiem, który nabrał nowego blasku. - O potrzebie modernizacji Rynku mówiło się już od jakiegoś czasu - przyznaje Krzysztof Pacholak z Urzędu Miasta i Gminy Lwówek. - Płyta była zniszczona, tak, że nie dało się po niej ani bezpiecznie chodzić, ani jeździć na rowerze. Problemem był też sposób organizacji miejsc parkingowych. Nawet połowa z nich była zajmowana przez samochody osób, dla których Rynek był miejscem przesiadkowym z samochodu do autobusu zakładowego. Jeśli do tego dodać fatalny stan infrastruktury, trudno się dziwić, że mieszkańcy go omijali - dodaje.

Celem rewitalizacji było ożywienie tego miejsca, tak by stało się ośrodkiem życia społecznego mieszkańców Lwówka.

Przebudowano płytę Rynku, zachowując fragmenty historycznego bruku z kamieni polnych, powstała konieczna infrastruktura podziemna, odnowiono wieżyczkę zegarową, wyeksponowano żeliwne pompy pełniące rolę fontann, na nowo zagospodarowano zieleń. Rynek zyskał nowoczesne oświetlenie, stanęły na nim ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci. Kompletnie zmienił się układ drogowy. Samochody poruszają się wolniej, dzięki czemu piesi i rowerzyści czują się bezpieczniej. Całkowicie nowym obiektem jest pawilon, w którym znajdzie się kawiarnia, izba pamięci, a także miejsce dla organizacji pozarządowych. Obiekt będzie zarządzany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Otworzy swoje podwoje w przyszłym roku. Ale już teraz Rynek popołudniami i wieczorami tętni życiem. Wartość projektu to około 8.8 mln zł. Blisko 5,5 mln to dotacja unijna z WRPO 2014+.

Webinarium: Szkolenia z rewitalizacji
Przedstawiciele wielkopolskich gmin mogą wziąć udział w darmowych warsztatach, wykładach i wizytach studyjnych oraz bezpłatnych konsultacje eksperckich z zakresu rewitalizacji . Samorządowcy dowiedzą się m.in. jak przeprowadzić konsultacje społeczne i przygotować program rewitalizacji.

Działania te organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Aby wziąć w nich udział trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie wrpo.wielkopolskie.pl, w zakładce rewitalizacja i odesłać go na skrzynkę: [email protected]

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Materiał oryginalny: Zmieniamy Wielkopolskę: Mieszkańcy wielkopolskich miast odzyskują ich centra dla siebie - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie