W nowym skrzydle Szpitala Klinicznego im W nowym skrzydle Szpitala Klinicznego im

W nowym skrzydle Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera U.M. im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu mali pacjenci z chorobami nowotworowymi będą mogli w komfortowych warunkach, w towarzystwie rodziców wracać do zdrowia (© UMP)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

32 miliony złotych będzie kosztowała rozbudowa i zakup sprzętu dla Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera. Dzięki temu poprawi się opieka nad dziećmi i młodzieżą z chorobami nowotworowymi.

  •  

    Skomentuj

Już za niespełna dwa i pół roku zostanie ukończona budowa nowego skrzydła Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu.

Umowę na dofinansowanie tej inwestycji z pieniędzy pochodzących z WRPO 2014+ podpisali w środę Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i prof. dr hab. Andrzej Tykarski , rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ale realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez udziału Fundacji DKMS i Stowarzyszenie Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej - „Dzieciaki Chojraki”.

Standardy na miarę czasów


W nowym skrzydle szpitala o powierzchni ponad 3700 m kw. znajdą swoje miejsce dwa już działające oddziały leczące dzieci i młodzież z najcięższymi chorobami: onkologii oraz oddział hematologii dziecięcej. Oprócz nowoczesnych, komfortowych sal pacjentów znajdą się tam także sale rehabilitacyjne, świetlice dla dzieci, gabinety, w których najmłodsi będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologów. Zaprojektowano również zaplecze socjalne dla opiekunów, towarzyszących leczonym tam dzieciom. Oddziały zyskają także gabinet znieczuleń ogólnych, stanowisko opieki neonatologicznej, gabinet lase-roterapii. Wszystkie one zostaną wyposażone w niezbędny, nowoczesny sprzęt.

Ze starej części szpitala przeniosą się do nowych pomieszczeń: Pracownie Patomorfologii, Pracownia Immunologii Hematologicznej, Pracownia Leku Cytostatycznego oraz Poradnia Onkologiczna.
- Inwestycja ta przeniesie warunki hospitalizacji i diagnostyki w nowy, niedostępny dotychczas dla nas wymiar- podkreśla prof. Jacek Wachowiak, szef Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej. - Spełnione będą standardy, o których dotąd mogliśmy tylko marzyć. Dzieci przez kilka kolejnych dekad zyskają warunki najlepszego leczenia przy mamie i tacie - dodaje.

Wspólnymi siłami


Zapewnienie pieniędzy na takie przedsięwzięcie - 32 milionów złotych było jednak zadaniem nie lada. Większą część kosztów inwestycji - 21 milionów złotych pokryją pieniądze pochodzące z WRPO 2014+

- Ten projekt był dla nas wyjątkowy i leżał nam na sercu, biorąc pod uwagę kogo i czego dotyczy - mówił Marek Woźniak. - I choć droga do uzyskania zielonego światła na dofinansowanie jego realizacji z puli środków unijnych leżących w gestii samorządu województwa była trudna, zrobiliśmy wszystko, aby nasza interwencja finansowa - z poziomu regionalnego - trafiła do ośrodka klinicznego - podkreśla i dodaje - Ogromnie się cieszymy, że terapia i diagnostyka dzieci z chorobami onkologicznymi, dzięki tej inwestycji, będzie prowadzona w miejscu przyjaznym zarówno dla małych pacjentów, jak również ich rodziców, a proces leczenia znacząco się poprawi.

To jednak wciąż byłoby zbyt mało, gdyby nie Fundacja DKMS (jej misją jest znalezienie dawcy szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych dla każdego pacjenta na świecie, który tego potrzebuje), która przekazała Uniwersytetowi Medycznemu 1,58 miliona złotych na konieczny wkład własny w inwestycję.

Stowarzyszenie Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej - „Dzieciaki Chojraki” oddało do dyspozycji UMP milion złotych. Połowa tej kwoty pochodzi ze zorganizowanej zbiórki na rozbudowę szpitala. Drugie tyle to pieniądze ze zgromadzonego wcześniej przez Stowarzyszenie kapitału. Pieniądze te pozwolą sfinansować nieprzewidziane wydatki, które mogą się w trakcie tak dużej inwestycji pojawić. Jeśli na ten cel nie będą potrzebne, pomogą finansować codzienną działalność Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl



                 

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków