Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń. Wędrujące Ale Kino! - 16-17 maja 2022, seanse w Zbąszyniu [Zdjęcia]

Redakcja
Zbąszyń. Wędrujące Ale Kino - 16-17 maja 2022, seanse w Zbąszyniu. Po obejrzeniu 4 filmów konkursowych, dziecięce jury zdecydowało, że najlepszym filmem Festiwalu Wędrujące Ale Kino! Został film pt. Angel.

Zbąszyń. Wędrujące Ale Kino - 16-17 maja 2022, seanse w Zbąszyniu

Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! jest „walizkową” wersją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Wędrujące Ale Kino! dociera do małych miast, gdzie na co dzień nie funkcjonują kina, a dzieci i młodzież nie mają dostępu do dobrego filmu i dużych imprez kulturalnych. Od 13 lat w ramach Wędrującego Ale Kino! Wyświetlane są nagradzane i wartościowe filmy z całego świata. Na spotkania filmowe zapraszani są dzieci w różnych grupach wiekowych.

Kinowe perełki

Program 13. edycji Wędrującego Ale Kino skupia się wokół prawdziwych perełek wśród filmów dla dzieci i młodzieży, które zdobyły uznanie w gronie jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. W tegorocznej edycji prym wiodą produkcje, w których na pierwszy plan wysuwa się wątek relacji rodzinnych. Portretowane w filmach familie są często niekompletne, na pierwszy rzut oka niedoskonałe, ale oferują młodym bohaterom to, co najważniejsze: bezwarunkowe wsparcie w trudnych życiowych sytuacjach.

Wędrujące Ale Kino w czterech miejscowościach Polski

W tym roku po raz pierwszy w 13-letniej historii festiwalu najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży zawędrują do czterech wybranych miejscowości:

  • Cieplewo – 12-13 maja
  • Zbąszyń – 16-17 maja
  • Czarnków – 19-20 maja
  • Gołdap – 30-31 maja

Wędrujące Ale Kino! W Zbąszyniu po raz szósty

Wędrujące Ale Kino! to nie tylko seanse filmowe, to również mnóstwo innych atrakcji

Podczas dwudniowego pobytu organizowane są spotkania z twórcami filmów, warsztaty filmowe i animacji, warsztaty reporterskie. W poniedziałek i wtorek wybrane filmy z repertuaru Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, obejrzało ponad 1000 młodych widzów - z przedszkoli i szkół gminy Zbąszyń.

Warsztaty reporterskie

Łukasz Gajdek i Adam Romel ekipa filmowa z Poznania, która na co dzień współpracuje z kulturą, teatrami, festiwalami. Panowie przez dwa festiwalowe dni, z 14. uczniami prowadzili warsztaty reporterskie.

Warsztaty reporterskie z telefonem komórkowym w ręce?

- Jak przy pomocy narzędzi które uczniowie mają przy sobie - telefon komórkowy, można w kreatywny, artystyczny sposób udokumentować to, co się dzieje wokół nich. Bardziej z zamysłem, żeby to nie było takie jak na instagrama, tylko opowiadało jakąś historię. Żeby było więcej merytoryki. Zadaniem dzieci jest udokumentowanie festiwalu obwoźnego Wędrujące „Ale Kino!”. W krótkim filmiku mają pokazać to, co tutaj się dzieje - w ciekawy sposób. Później, filmiki z nagraniami będziemy montować, z tych miejsc do których dotarło Ale Kino!
Filmiki będą dostępne na FB Wędrujące Ale Kino

- wyjaśnił Łukasz Gajdek.

Młodzież z telefonami komórkowymi jest obyta i warto im pokazać coś, o czym nie wiedzą co można zrobić za pomocą telefony. Możliwości czy kreatywne sposoby wykorzystania tych narzędzi.

W repertuarze można znaleźć dzieła prawdziwie o wysokich walorach edukacyjnych i artystycznych

  • „Angel” w reż. Denisa Bottsa, który pokaże młodym widzom, że nie trzeba się zmieniać, by zyskać popularność, a prawdziwą wartość w życiu mają sprawdzeni przyjaciele. Film zdobył wyróżnienie Dziecięcego Jury w Konkursie Filmów Pełnometrażowych,
  • „Republika dzieci” w reż. Jana Jakuba Kolskiego. Ten niezwykły film, w którym świat rzeczywisty przeplata się z elementami fantastycznymi i mitycznymi, ukaże młodym kinomanom wartość rodziny, przyniesie lekcję tolerancji dla inności i pokaże, że pieniądze nie dają trwałego szczęścia,
  • „Moja mama gorylica”, czyli szwedzka produkcja wyróżniona przez dorosłe jury w Konkursie Filmów Pełnometrażowych, to głęboko poruszająca opowieść z wielkim sercem i jasnym przesłaniem – nigdy się nie zgadzaj na mniej, niż zasługujesz. To produkcja przepełniona ciepłem, empatią i inteligentnym humorem, który może być bliski także dorosłym widzom,
  • „Moje życie to cyrk” (reż. Myriam Bouchard, prod. Kanada 2020).

Po obejrzeniu 4 filmów konkursowych

  • Jak ocalić smoka
  • Moja mama gorylica
  • Angel
  • Republika dzieci

Dziecięce jury w składzie:

  • Hanna Leśnik
  • Nikola Drzymała
  • Maja Skrzypczak
  • Tymon Gołek
  • Jakub Drzymała

zdecydowało, że najlepszym filmem Festiwalu Wędrujące Ale Kino! Został film pt. Angel. Uzasadniając, że:

- film uczy, że pieniądze szczęścia nie dają a przyjaźń jest najważniejsza i zwycięży wszystko.

Koordynatorki festiwalu: Maria Leśnik i Violetta Kocka-Ciepielewska.

Zbąszyń. Wędrujące Ale Kino! - 16-17 maja 2022, seanse w Zbą...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto