Zbąszyń: W Światowym Dniu Krwiodawcy, lała się krwi - 14 czerwca 2020 [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Na krwiodawców zawsze można liczyć. Nie potrzebują specjalnych apeli, dzielą się tym co najcenniejsze - ofiarują swoją krew krew dla ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka.
Na krwiodawców zawsze można liczyć. Nie potrzebują specjalnych apeli, dzielą się tym co najcenniejsze - ofiarują swoją krew krew dla ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka. Dorota Michalczak
W niedzielę 14 czerwca przypadał Światowy Dzień Krwiodawcy. Jest to dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Zbąszyń: W Światowym Dniu Krwiodawcy, lała się krwi - 14 czerwca 2020

Ten wyjątkowy dzień jest okazją do świętowania, przez krwiodawców na całym świecie. W Zbąszyniu, świętowano inaczej. Tutaj od szesnastu już lat, krwiodawcy nie czekają na specjalne apele. Sami przychodzą na akcje poboru krwi, które członkowie klubu HDK ustalają z dużym wyprzedzeniem. I jak mówią krwiodawcy - to my musimy być pierwsi, bo to krew powinna czekać na chorych a nie odwrotnie.

Do punktu poboru krwi zlokalizowanego w domu katolickim zgłosiło się 59 osób, aby podzielić się tym cennym lekiem, który może ofiarować choremu człowiekowi, drugi zdrowy człowiek. Po przejściu wszystkich procedur związanych z byciem dawcą krwi, badająca lekarka z RCKiK z Poznania Dorota Oberc, zakwalifikowała 46 osób, od których pobrano 20,7 litra krwi.

Wśród dawców, były osoby oddające krew po raz pierwszy. Jednym z nich był Grzegorz. Po oddaniu krwi powiedział -

Cieszę się, że udało mi się w końcu przejść kwalifikację i spełniłem swoje marzenie. Przymierzałem się do tego dobre 3 lata, ale stale coś stało na przeszkodzie. Pewnego dnia ktoś powiesił w miejscu mojej pracy plakat. Codziennie na niego patrzyłem i to było największą motywacją. Jak nic nie stanie na przeszkodzie, to za dwa miesiące znowu tutaj przyjdę

Krwiodawców podczas akcji odwiedził starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński, zastępca Przewodniczącej Rady Powiatu Tomasz Szczechowicz oraz gospodarz obiektu ks.Zbigniew Piotrowski. Celem wizyty było nadanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego” prezesce Klubu HDK „Cenne Krople”, Dorocie Michalczak.

Na krwiodawców zawsze można liczyć, bo w chorobie potrzebna szczególna pomoc. Następny pobór krwi w Zbąszyniu, w niedzielę 16 sierpnia w domu katolickim

Na krwiodawców zawsze można liczyć. Nie potrzebują specjalnych apeli, dzielą się tym co najcenniejsze - ofiarują swoją krew krew dla ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka.

Zbąszyń: W Światowym Dniu Krwiodawcy, lała się krwi - 14 cze...

Autorka pracy -  Marta Nowotnik, klasa VI.

Łomnica. "Podziel się życiem" - dzieci malują plakaty promuj...

Autorka pracy - Wiktoria Kryś klasa V

"Mała kropla, wielki dar" - rysunki uczniów SP w Przyprostyni

Dla upamiętnienia urodzin Karla Landsteinera - odkrywcy grup krwi, uhonorowanego Nagrodą Nobla, 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Praca Magdalena Mochort (kl. VI) SP Łomica

Najpiękniejszy kwiat dla krwiodawcy - rysunki uczniów ...

Czy bycie kujonem to problem?

Wideo

Dodaj ogłoszenie