Zbąszyń: W styczniu 2020 - świętowaliśmy 100-rocznicę powrotu Zbąszynia do Macierzy

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Zbąszyń: W styczniu 2020 - świętowaliśmy 100-rocznicę powrotu Zbąszynia do Macierzy

Zbąszyń: W styczniu 2020 - świętowaliśmy 100-rocznicę powrotu Zbąszynia do Macierzy

100. rocznica powrotu Zbąszynia do Macierzy

Styczeń 2020 był dla mieszkańców miasta i gminy, miesiącem wyjątkowym, do którego wszyscy przygotowywali się dużo wcześniej. W połowie stycznia mieszkańcy miasta przystąpili do tworzenia dekoracji patriotycznych na swoich domach, w oknach mieszkań, na balkonach, w witrynach sklepowych, w oknach zakładów pracy, różnego rodzaju instytucji i w innych miejscach. Zdobiono skwery, i ogródki.
Wzdłuż ulicy 17 Stycznia na czternastu wielkoformatowych tablicach, prezentowana była wystawa plenerowa. na tzw. "Urodziny ulicy".

W piątek 17 stycznia 2020, na Placu Wolności zakopano KAPSUŁĘ CZASU stworzoną w 100. rocznicę powrotu Zbąszynia do Macierzy. W kapsule umieszczono różne przedmioty, informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń, listy, aktualną gazetę, monety. Co przyniesie miastu i gminie następne stulecie?

Świętowaliśmy 100-rocznicę powrotu Zbąszynia do Macierzy
Kamienie przy wjazdach do miasta przybrały odświętną szatę. Panie zdobiły kamienie szarfami i kotylionami, w naszych narodowych barwach. Biało-czerwone szarfy uszyła pani Irena Borowczak, uczestniczka dziennego domu Senior-Wigor w Zbąszyniu.

W Przyprostyni uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przedstawili montaż słowno-muzyczny pt."100 lat temu w Zbąszyniu". Po uroczystym apelu przedstawiciele klas wraz z wychowawcami udali się na cmentarz aby zapalić znicze na grobach powstańców.

Świąteczne koncerty

17 stycznia 2020, w Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu, odbyły się dwa koncerty "Provinz Posen" z udziałem zbąszyńskich muzyków ludowych. Muzycy cały czas poruszali się w roku 1918, wśród okoliczności powstania wielkopolskiego, dostarczając widowni niesamowitych przeżyć.

Uczniowie i mieszkańcy wzięli udział w grze miejskiej. Ich zadaniem było odszyfrowanie zagadek, które oznaczały konkretne, historyczne miejsca na mapie miasta. Musieli je odwiedzić, a na potwierdzenie swojej wizyty w danym budynku czy instytucji otrzymali pieczątki. Każdy na swoim kuponie uzbierał ich komplet!!! Z kuponami udali się do ZCK – zdobywając ostatnią pieczątkę aby wziąć udział w losowaniu nagród. To była świetna zabawa - przyjemne z pożytecznym! W trakcie gry udowodnili, że znają miasto? - Bardzo dobrze znają!

Wielbiciele gier planszowych mieli okazję - 18 stycznia 2020 wziąć udział w bibliotecznym "planszówko-graniu" z okazji obchodów 100 rocznicy przyłączenia Zbąszynia do macierzy. Gra "Let's play Zbąszyń!" przeznaczona do 3-5 graczy jest efektem pracy grupy projektowej "Równać szanse". Młodzież biorąca udział w projekcie moderowała spotkanie.

100-rocznica powrotu Zbąszynia do Macierzy

W sobotę 18 stycznia 2020 obchodziliśmy Święto ulicy 17 Stycznia. Przed mieszkańcami miasta i gminy wystąpiła Zbąszyńska Orkiestra Dęta. Tradycyjnym zwyczajem był tort w barwach narodowych, przygotowany przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera wystąpili w montażu słowno-muzycznym "Droga do wolności. Opowieść Stasia". Przed występem dzieci, laureatom okolicznościowych konkursów wręczono nagrody.

W Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła odbyła się promocja gry planszowej "Wywołaj Powstanie... Grę z pamięci szklanych negatywów "Wywołaj Powstanie", można rozegrać na dwustronnej planszy. Jedna strona obrazuje walki w Zachodniej Wielkopolsce, druga w Poznaniu. Spotkanie prowadził Wojciech Olejniczak - Fundacja TRES... Grę z pamięci szklanych negatywów "Wywołaj Powstanie", można rozegrać na dwustronnej planszy. Jedna strona obrazuje walki w Zachodniej Wielkopolsce, druga w Poznaniu.

Rocznicowe świętowanie

Wieczorem na Rynku, odbył się wyjątkowy pokaz laserowy – widowisko artystyczne prowadzone głównie nocą, kiedy to światło lasera jest najlepiej widoczne. Spektakl przestrzenny to bardzo efektowna część pokazu. Pozwala widzowi znaleźć się w samym centrum akcji dostarczając niezapomnianych wrażeń. W tej części pokazu, cała przestrzeń miejsca w którym pokaz jest wykonywany wypełnia się niesamowitymi efektami przestrzennymi otaczając widza wręcz namacalnym kolorowym światem.

Główne uroczystości obchodów 100. rocznicy przyłączenia Zbąszynia do Macierzy, odbyły się w niedzielę 19 stycznia 2020. O godz. 16.00 proboszcz zbąszyńskiej parafii odprawił uroczystą mszę świętą, w intencji Ojczyzny. Dalsze uroczystości odbyły się na Rynku, gdzie pod tablicą upamiętniającą przyłączenie Zbąszynia do Macierzy, delegacje szkół, zakładów pracy, organizacji, złożyły kwiaty. Przed przemarszem na ulicę Powstańców Wielkopolskich odbył się pokaz laserowy tematyczne związany z obchodami 100. rocznicy powrotu Zbąszynia do Macierzy. W wydarzeniu uczestniczyły poczty sztandarowe oraz 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza.

W styczniu 2020 - świętowaliśmy 100-rocznicę powrotu Zbąszynia do Macierzy

W niedzielę 19 stycznia 2020, na Rynek miasta przybyły tłumy mieszkańców miasta, gminy i okolicy. Po odbytych tam uroczystościach wszyscy przemaszerowali na ulicę Powstańców Wielkopolskich, gdzie przy Zbąszyńskim Centrum Kultury odsłonięto tablicę upamiętniającą - pierwszych bohaterów walk na Ziemi Zbąszyńskiej. Następnie uczniowie szkół przedstawili program artystyczny "Moja Mała Ojczyzna znów biało-czerwona!"

Zbąszyń: Urodziny ulicy 17 Stycznia. Akcja: Powstanie! - wys...

Zbąszyń: Kamienie w świątecznej szacie przy wjazdach do mias...

Zbąszyń: Kapsuła czasu - 17 stycznia 2020. Co przyniesie mi...

Przyprostynia: 100. rocznica powrotu Zbąszynia do Macierzy -...

Zbąszyń: Koncert "Provinz Posen" z udziałem zbąszyńskich muz...

ZSP Nądna: Gra miejska z okazji 100 rocznicy powrotu Zbąszyn...

Biblioteka Publiczna Zbąszyń: Gra planszowa Let's play Zbąsz...

Zbąszyń - Święto ulicy 17 Stycznia. Zbąszyńska Orkiestra Dęt...

"Droga do wolności. Opowieść Stasia" - montaż słowno-muzyczn...

"Wywołaj Powstanie" Zbąszyń: Promocja gry planszowej - 18 st...

Pokaz laserowy. Zbąszyń Rynek - 19 stycznia 2020 [Zdjęcia] ...

Zbąszyń: 100. rocznica przyłączenia Zbąszynia do Macierzy - ...

Zbąszyń. Przemarsz z Rynku na ulicę Powstańców Wielkopolskic...

"Moja Mała Ojczyzna znów biało-czerwona!" - program artystyc...

Zespół Szkolno Przedszkolny - Nądnia. Tak 100 rocznicę przył...

Tak świętowało 100. rocznicę powrotu Zbąszynia do Macierzy, ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie