Zbąszyń. Uroczyste obchody 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino - 21.05.2022 [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Uroczyste obchody 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino - 21.05.2022
Uroczyste obchody 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino - 21.05.2022 Dorota Michalczak
Udostępnij:
Uroczyste obchody 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino - 21.05.2022. Uroczystości obchodów 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino rozpoczęto mszą św. w kościele NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu, w intencji żołnierzy poległych w bitwie, odprawioną przez ks. Zbigniewa Piotrowskiego oraz kanonika Jana Małetę, syna Władysława Małety zmarłego w 1946 roku we Włoszech.

Uroczyste obchody 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino - 21.05.2022

Walczyli na ziemi włoskiej

Ważnym wydarzeniem II wojny światowej były walki na terenie Włoch o wzgórza Monte Casino w maju 1944 roku. W skład wojsk alianckich wchodził II Korpus Wojska Polskiego pod dowództwem generała Andersa, którego żołnierze jako pierwsi zawiesili biało-czerwona flagę po zdobyciu wzgórza zajmowanego przez wojska niemieckie. Bój o strome wzgórze nie należał do łatwych. Ginęły setki żołnierzy. Z gminy Zbąszyń i najbliższej okolicy szlak bojowy przeszło blisko 30 żołnierzy. Sześciu z nich poległo na ziemi włoskiej.

Uroczystości w Zbąszyniu

Uroczystości obchodów 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino rozpoczęto mszą św. w kościele NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu, w intencji żołnierzy poległych w bitwie, odprawioną przez ks. Zbigniewa Piotrowskiego oraz kanonika Jana Małetę, syna Władysława Małety syna Władysława Małety zmarłego w 1946 roku we Włoszech.

Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy poległych we Włoszech

Po mszy św. na placu Rybaki, pod tablicą upamiętniającą żołnierzy poległych we Włoszech (przy domu katolickim), delegacje złożyły kwiaty.

Czytaj także: Powiatowe Obchody Dnia Strażaka - Zbąszyń

Część oficjalna odbyła się w domu katolickim, gdzie po powitaniu przybyłych gości, Agnieszka Kwaśnioch przedstawiła sylwetki żołnierzy z gminy Zbąszyń. Zaprezentowała dokumenty, które udało się uzyskać podczas dotychczasowych poszukiwań.

Projekt Anders Zbąszyń

Fundacja Tres projekt „Anders Zbąszyń”, rozpoczęła już w ubiegłym roku i po rozmowach z rodzinami postanowiła pomóc im, w poszukiwaniu szczegółowych informacji o swoich bliskich. A także cały czas prowadzi rozmowy z rodzinami, które chcą podzielić się swoimi wspomnieniami. Nagrane filmiki z wywiadami można zobaczyć na FB AndersZbaszyn

Celem uroczystości było upamiętnienie udziału mieszkańców gminy Zbąszyń w bitwie o Monte Cassino.

Wydarzenie zorganizowała Fundacja TRES we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu, Zespołem Szkół nr 1 w Zbąszyniu oraz Grupą Modlitewną św. Ojca Pio i św. Jana Pawła II. W organizację wydarzenia zaangażowało się Zbąszyńskie Centrum Kultury, Gmina Zbąszyń, seniorzy z dziennego domu Senior-Wigor

Uroczyste obchody 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino - 21.05.2022

Zbąszyń. Uroczyste obchody 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino...

We wtorek 18 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, z inicjatywy grupy modlitewnej św. ojca Pio i św. Jana Pawła II.

Zbąszyń: 77. rocznica zdobycia Monte Cassino. Pod tablicą pa...

74. rocznica bitwy pod Monte Cassino. Msza św w intencji żo...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Będzie 14. emerytura. Kiedy wypłata?

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie