Zbąszyń: Tak upływa niedzielne popołudnie na działkach. ROD im. T. Kościuszki - 10 maja 2020 [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
W rodzinnym ogrodzie działkowym można popracować, cieszyć się rosnącą roślinnością a w zaciszu altanki odpocząć i posłuchać śpiewu ptaków Dorota Michalczak
Rodzinny Ogród Działkowy im. T. Kościuszki jest najstarszym i zarazem najmniejszym ogrodem w Zbąszyniu. Liczy 32 działki usytuowane przy dwóch alejkach. Miejsce upragnionego wypoczynku i pracy, spotkań w gronie rodziny. A kiedy koronawirus nas opuści, będą spotykali się ze znajomymi i sąsiadami w swoich altankach. Uprawia się tutaj warzywa, kwiaty. Jesienią będą na drzewach owoce. Zbąszyń: Tak upływa niedzielne popołudnie na działkach. ROD im. T. Kościuszki - 10 maja 2020

Zbąszyń: Tak upływa niedzielne popołudnie na działkach. Rodzinny Ogród Działkowy im. T. Kościuszki - 10 maja 2020

Działkowcy otrzymali dotację z Urzędu Marszałkowskiego

Rodzinne Ogródki Działkowe zrzeszają właścicieli działek rekreacyjnych oraz miłośników ogrodnictwa. Na terenie miasta znajdują się 4 ROD z dość długą i bogatą historią. Trzy z nich pomału dobiegają siedemdziesiątki. Najstarszym a zarazem najmniejszym jest ogród działkowy im.Tadeusza Kościuszki. Założony został w 1929 r. na wydzierżawionym gruncie od zbąszyńskiej szkoły gruntu, pomiędzy ulicą 17 Stycznia a rzeką Obrą.
Po 10 latach ogród podzielono na 32 działki z dwoma alejkami. Taki podział pozostaje do dzisiaj. Zajmują się nimi głównie mieszkańcy Zbąszynia oraz 2 osoby wcześniej związane z miastem. Obecnie jedna z nich mieszka w Zielonej Górze, druga pod Poznaniem. Przyjeżdżają tutaj na weekendy, jednak obecna sytuacja uniemożliwiła im pobyt na łonie zbąszyńskiej natury.

Prezes najstarszego ROD Barbarę Wojdyło, bardzo ucieszyła ostatnio otrzymana informacja o przyznaniu dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 5 tys. 500 zł.
- Wniosek składaliśmy na 13 tys. 500 zł, ale dobre i to. Kwotę w całości przeznaczymy na nową bramę przy przebudowywanej alejce. Brakujące fundusze pokryją działkowcy. Druga brama tak samo domaga się wymiany na nową, jednak z tym musimy jeszcze poczekać. Na naszych działkach rośnie prawie wszystko, nawet chwasty – z uśmiechem mówi pani Barbara. Roślinom trochę gorzej bo brakuje opadów, a nie sposób wszystko podlewać. Na nieruchomości znajduje się hydrofornia i to z niej doprowadzona jest woda do wszystkich działek. Woda do podlewania jest niezdatna do picia. Płatna, pobierana z rzeki. Aby działki spełniały swoją rolę, cały czas jest na nich ruch. Stale jest sporo pracy aby cieszyć się kwitnącymi kwiatami a później cieszyć się obfitymi zbiorami warzyw i owoców.

Obecnie jesteśmy jeszcze odizolowani od większej grupy społeczeństwa. Przychodzimy tutaj pojedynczo albo z najbliższą rodziną. Na rozmowy z sąsiadami i spotkania przy grillu, przyjdzie jeszcze czas – dodaje pani prezes

Zbąszyń: Tak upływa niedzielne popołudnie na działkach. ROD ...

Zbąszyń: Rodzinne Ogrody Działkowe im. M. Kopernika ul. Basz...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Dodaj ogłoszenie