Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń. Śmieci Nowa Wieś Zbąska. Odpady nielegalne. [ZDJĘCIA]

Roman Rzepa
Potwierdziły się podejrzenia urzędników. Dojdzie do usunięcia odpadów z wyrobisk pożwirowych w Nowej Wsi Zbąskiej i Łomnicy

Są już wyniki badań odpadów, które składowano w dołach po wydobyciu z nich żwiru, znajdujących na ternie Nowej Wsi Zbąskiej i Łomnicy w gminie Zbąszyń.

Przeprowadzone przez laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, potwierdziły wstępne podejrzenia urzędników ze starostwa powiatowego w Nowym Tomyślu. Wypełnianie wspomnianych dołów odbywało się materiałem, na który nie było zezwolenia. Na podstawie powyższych badań burmistrz Zbąszynia, może wydać nakaz usunięcia tych odpadów. Koszty wywozu i opłat za składowania w wyznaczonym miejscu, poniosą właściciele wspomnianych wyrobisk. Odpady pochodziły z sąsiedniej gminy, gdzie znajduje się sortownia odpadów.
Proceder ujrzał światło dzienne, dzięki mieszkańcom okolicznych wsi, przez które przejeżdżały ciężarówki wypełnione śmierdzącymi odpadami.

Sprawa jest rozwojowa

Podobny materiał trafiał w ogromnych ilościach na byłe wysypisko śmieci w Kosieczynie. Po kontroli przeprowadzonej w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku przez urzędników WIOŚ w Zielonej Górze, okazało się że gmina nie posiada aktualnej decyzji na rekultywację byłego wysypiska odpadów w Kosieczynie. Trwa też sprawdzanie tym razem przez lubuskich urzędników, czy materiał używany do tej nielegalnej rekultywacji, może być tam składowany. W tym przypadku, kontrole również przeprowadzono na wniosek zaniepokojonych mieszkańców.

Komentarz do wyników badań zawartych w Sprawozdaniu z badań wydanym przez Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu
 
W wyniku przeprowadzonej w dniu 27 kwietnia 2012 r. wizji lokalnej na terenie wyrobisk pożwirowych w miejscowości Łomnica i Nowa Wieś Zbąska, połączonej z pobieraniem próbek do badań laboratoryjnych stwierdzono:
 
Na terenie wyrobiska pożwirowego w Łomnicy:
Zaleganie mas odpadów na rodzimym gruncie żwirowni, charakteryzujących się barwą,  strukturą i stopniem uziarnienia znacznie odbiegającą od gruntu rodzimego. Charakterystyczny dla odpadów komunalnych z gospodarstw domowych, intensywny zapach gnilny, unoszący się nad zdeponowanymi odpadami świadczył o dużej zawartości substancji organicznych w tych odpadach. Powierzchnia hałdy odpadów wykazywała znaczną elastyczność, co świadczyło o występowaniu w masie zdeponowanych odpadów komór powietrza między luźno ułożonymi cząstkami odpadów oraz o elastyczności tych cząstek. Na terenie wyrobiska występowały zbiorniki wód gruntowych. W miejscach styku hałdy odpadów z tymi wodami widoczne były charakterystyczne przebarwienia wody spowodowane wymywaniem zanieczyszczeń z hałdy zdeponowanych odpadów.
 
Na terenie wyrobiska pożwirowego w Nowej Wsi Zbąskiej:
Zaleganie mas odpadów na rodzimym gruncie żwirowni, charakteryzujących się barwą,  strukturą i stopniem uziarnienia znacznie odbiegającą od gruntu rodzimego. Charakterystyczny dla odpadów komunalnych z gospodarstw domowych, intensywny zapach gnilny, unoszący się nad zdeponowanymi odpadami świadczył o dużej zawartości substancji organicznych w tych odpadach. Powierzchnia hałdy odpadów wykazywała znaczną elastyczność, co świadczyło o występowaniu w masie zdeponowanych odpadów komór powietrza między luźno ułożonymi cząstkami odpadów oraz o elastyczności tych cząstek.
 
Próbki odpadów pobranych na terenie obu wyrobisk pożwirowych poddano w laboratorium analizie organoleptycznej i stwierdzono:
 
Próbki z terenu wyrobiska pożwirowego w Łomnicy:
Próbka nr 1/510 po przesianiu przez sito o oczkach 1,5 mm, zawierała około 24 % wagowych piasku. Pozostała część próbki zawierała patyki, liście, szkło, fragmenty folii polimerycznej, kapsle metalowe do butelek, styropian, fragmenty metalowe, kłębki materii o strukturze włóknistej. Próbka posiadała intensywny zapach, charakterystyczny dla odpadów komunalnych zawierających roślinne substancje organiczne.
Próbka nr 2/511 po przesianiu przez sito o oczkach 1,5 mm, zawierała około 37 % wagowych piasku. Pozostała część próbki zawierała szkło, papier, papę, patyki, fragmenty glazury, kłębki materii o strukturze włóknistej. Próbka posiadała bardzo intensywny zapach, charakterystyczny dla odpadów komunalnych zawierających roślinne substancje organiczne.
 
 
Próbki z terenu wyrobiska pożwirowego w Nowej Wsi Zbąskiej:
Próbka nr 4/513 po przesianiu przez sito o oczkach 1,5 mm, zawierała około 13 % wagowych piasku. Pozostała część próbki zawierała szkło, folię polimeryczną, nakrętki z polipropylenu, papier, nakrętki metalowe, fragmenty obuwia, fragmenty glazury. Próbka posiadała intensywny zapach, charakterystyczny dla odpadów komunalnych zawierających roślinne substancje organiczne.
Próbka nr 5/514 po przesianiu przez sito o oczkach 1,5 mm, zawierała około 29 % wagowych piasku. Pozostała część próbki zawierała potłuczone szkło, złom metalowy, fragmenty glazury, folię polimeryczną, kłębki materii o strukturze włóknistej.
 
Wyniki analiz chemicznych próbek odpadów pobranych na terenie obu wyrobisk pożwirowych pozwalają na sformułowanie następujących wniosków:
 
1. Wszystkie próbki mają wysoka zawartość substancji organicznych (od 24% do 34%)
2. We wszystkich wyciągach wodnych z próbek odpadów występuje wysoka koncentracja rozpuszczalnego węgla organicznego. (od 629 mg/kg s.m. do 2425 mg/kg s.m.). Dla porównania, dla odpadów kierowanych na składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne wskaźnik ten nie powinien być większy od 800 mg/kg s.m. -  ten warunek spełnia tylko jedna z przebadanych czterech próbek).
3. Wyciągi wodne z odpadów posiadają wysoką wartość ChZT-Cr. Dla porównania wartości te znacznie przekraczająca dopuszczalną wartość tego wskaźnika w ściekach odprowadzanych do wód i do ziemi (max 150 mg/l).
4. Zawartości cynku kadmu i ołowiu w próbkach są wysokie w odniesieniu do standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi.
 
Wszystkie uzyskane wyniki badań dla pobranych próbek odpadów deponowanych w wyrobiskach pożwirowych w Łomnicy i w Nowej Wsi Zbąskiej jednoznacznie świadczą, że odpady te nie posiadają cech odpadów o kodzie 19 12 09  (minerały – np. piasek i kamienie) i nie mogą być tak zaklasyfikowane. Odpady te oprócz innych zanieczyszczeń zawierają duże ilości materii organicznej, a piasek i kamienie stanowią jedynie niewielką część ich masy. Badane odpady powinny być bezwzględnie zaklasyfikowane do odpadów o kodzie 19 12 12  (inne odpady, w tym zmieszane substancje i przedmioty z mechanicznej obróbki odpadów, inne niż wymienione w 19 12 11).
Przeprowadzona analiza porównawcza wyników uzyskanych dla próbek odpadów i dla próbek zerowych (grunt rodzimy żwirowisk) pokazuje, że badane odpady nie mogą być stosowane do rekultywacji wyrobisk pożwirowych ponieważ ich skład chemiczny spowoduje znaczne pogorszenie warunków środowiskowych i standardów jakości ziemi. Stosowanie tych odpadów do rekultywacji pozostaje w sprzeczności z samą definicją rekultywacji, ponieważ nie spowoduje przywrócenia pierwotnych warunków środowiskowych na danym terenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto