Zbąszyń - Przyprostynia. Ścieżka rowerowa z przeszkodami [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Zamontowane barierki dzisiaj budzą wiele spornych opini i dyskusji wśród mieszkańców gminy.
Zamontowane barierki dzisiaj budzą wiele spornych opini i dyskusji wśród mieszkańców gminy. Dorota Michalczak
Zbąszyń - Przyprostynia. Ścieżka rowerowa z przeszkodami. Od kilku dni do redakcji wpływają niepokojące sygnały o utrudnieniu na ścieżce rowerowej w Przyprostyni – ul. Prandoty, ul. Świętojańska.

Zbąszyń - Przyprostynia. Ścieżka rowerowa z przeszkodami.

Kilka dni temu na ścieżce rowerowej/chodnik w Przyprostyni ul. Prandoty zostały zamontowane barierki, które mają w tym miejscu przyhamować ruch rowerowy i większą uwagę zwrócić na auta wyjeżdżające z ulicy Świętojańskiej. Niby dobre rozwiązanie okazało się wielką niedogodnością, nie dla rowerzystów ale dla osób z wózkami dla dzieci zwłaszcza bliźniaczymi, czy rowerzystów z doczepionym wózkiem dla dzieci. Faktem jest to, że wówczas trzeba zsiąść z roweru i bezpiecznie przejąć przez Świętojańską, na dalszą część ścieżki.

Przeszkody na środku ścieżki rowerowej

Takie dobre rozwiązanie dla kierowców, okazało się wielkim utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przez postawione barierki nie mają żadnej szansy na bezpieczne przejechanie przez hamujące ruch barierki. Te osoby nie mają też żadnej szansy na przeprowadzenie swojego pojazdu ze względu na przyczyny zdrowotne, wielkość i wagę pojazdu. Nie mają też żadnej szansy na zjechanie na jezdnię i po kilku metrach wjechanie ponownie na ścieżkę – zbyt wysokie krawężniki. Taki manewr mógłby zakończyć się przewróceniem pojazdu.

Faktem jest również to, że są osoby które nie przestrzegają przepisów o ruchu drogowym i jedną stroną ścieżki poruszają się w obu kierunkach, gdzie jazda „pod prąd” jest zabroniona.

Przyprostynia - ścieżka rowerowa. Znaleść dobre rozwiązanie

Dlaczego nie zostało to rozwiązane w taki sposób jak przy zjeździe z ul. Prandoty w ul. Stefanowską (ostatnie dwa zdjęcia naszej galerii), gdzie pierwszeństwo ma poruszający się ścieżką, co zostało wyraźnie oznaczone. Kierowcy jako osoby silniejsze w swoich pojazdach, powinni na drogach dostrzegać również innych użytkowników. Co też nie zwalnia od myślenia i bezpiecznej jazdy, użytkowników ścieżki

W związku ze spornymi opiniami mieszkańców nie tylko Przyprostyni, zwróciliśmy się do starostwa powiatowego w Nowym Tomyślu o wyjaśnienie celowości zamontowanych barierek. W otrzymanej odpowiedzi Tomasz Antuszewski - Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu Kierownik Wydziału Infrastruktury Drogowej wyjaśnia

Informuję, że barierki zamontowane na ścieżce służą poprawie bezpieczeństwa zarówno rowerzystów jak i pojazdów wyjeżdżających z ulicy Świętojańskiej. Za ustawieniem barierek przemawiały wyłącznie względy bezpieczeństwa na co zwróciła uwagę Pani sołtys Przyprostyni. Barierki mają spowodować spowolnienie ruchu rowerów tak aby nie dochodziło do kolizji roweru z samochodem wyjeżdżającym z ul. Świętojańskiej.

Stawiając barierki zachowaliśmy wymagane przepisami odległości tj. między barierkami 150 cm a między jezdnią i barierkami 50 cm. W chwili obecnej oczekujemy na stosowne oznakowanie pionowe, które zostanie niezwłocznie zamontowane przy wyjeździe z ul. Świętojańskiej. Z uwagi na ograniczone środki finansowe, oznakowanie poziome takie jak przy wyjeździe z ul. Stefanowskiej, zostanie naniesione w 2021 roku.

Ścieżka rowerowa z przeszkodami czy bez?

We wrześniu na FB zwróciliśmy się z prośbą do mieszkańców o wskazywanie miejsc niebezpiecznych.
Tego miejsca jednak nikt nie wskazał.

Przejście dla pieszych przy Dino, jest mało widoczne. Latem pada na nie cień dużego drzewa o zmroku brak oświetlenia. Najbliższa lampa usytuowana jest  kilkanaście metrów od przejścia

Gmina Zbąszyń: Niebezpieczne miejsca w naszym mieście to…. [Zdjęcia]

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie