Zbąszyń. Przyleciały już pierwsze bociany i budują sobie gniazdo - 8 kwietnia 2021

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Zbąszyń. Przyleciały już pierwsze bociany i budują sobie gniazdo - 8 kwietnia 2021 r.

Zbąszyń. Przyleciały już pierwsze bociany i budują sobie gniazdo - 8 kwietnia 2021 r.

Dzisiaj czytelniczka poinformowała nas, że do Zbąszynia przyleciały już bociany i zakładają gniazdo na słupie postawionym w ubiegłym roku, na zbiegu ulicy Granicznej i Rejtana.

Do gniazda pierwszy przylatuje samiec, poprawia konstrukcję, znosi materiał, układa gałązki oraz pilnuje aby gniazda nie zajął mu inny bocian. Przylot drugiego ptaka powoduje, że prace nad gniazdem nabierają tempa i już po dwóch, trzech dniach gniazdo jest odnowione.

Pierwsze gniazdo na nowym słupie

Bociany budują pierwsze gniazdo na nowym słupie postawionym w ubiegłym roku, przez członków Stowarzyszenia Patriotyczny Zbąszyń.

Warto przypomnieć, że rok temu poprzez zawiłe procedury, słup postawiono o kilka dni za późno i bociany już nie zdążyły zbudować na nim gniazda. Ptaki zaczęły budować sobie gniazdo na kominie jednego z budynków, lecz ich poczynania skutecznie były niszczone, ponieważ gniazdo na kominie domu stanowiłoby zagrożenie tak dla ptaków jak i mieszkańców budynku.

Była iskierka nadziei, gdyż kilkakrotnie w okolicy platformy gniazdowej widziano ptaka. Jednak z jego przymiarki do budowy nowego gniazda, nic nie wyszło. Wówczas jedna para bocianów zadomowiła się na ogrodach działkowych, dzięki pomocy ENEA i ZUK w Zbąszyniu. Mieszkańcy zastanawiali się czy kiedykolwiek bociany wrócą w to miejsce.

Dzisiaj odnalazły słup, budują gniazdo

W naszym kraju bociany zakładają gniazda głównie na słupach elektroenergetycznych, budynkach, drzewach, rzadziej na kominach i innych wysokich, stabilnych obiektach. Swoje gniazda budują na wysokości 10–20 m nad ziemią, w pobliżu zasobnych w pokarm żerowisk.

Zbąszyń; Bocianie gniazdo już jest. Kiedy pojawią się w nim ...

Zbąszyń; Bociany już budują sobie gniazdo [Zdjęcia]

Zbąszyń: Radość z zagospodarowania skweru zamieniła się w kr...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: dorota.michalczak@polskapress.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Wideo

Dodaj ogłoszenie