Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń. Ostatnie pożegnanie śp. Henryka Skotarczyka, wybitnego pedagoga, wychowawcę wielu pokoleń muzyków ludowych - 9 marca 2021 [Zdjęcia]

Redakcja
Zbąszyń. Ostatnie pożegnanie śp. Henryka Skotarczyka, wybitnego pedagoga, wychowawcę wielu pokoleń muzyków ludowych - 9 marca 2021 r. Z wielkim smutkiem pożegnaliśmy dzisia tj. we wtorek - 9 marca 2021 śp. Henryka Skotarczyka, wybitnyego pedagoga, wychowawę wielu pokoleń muzyków ludowych, budowniczyczego instrumentów regionu kozła, współzałożyciela Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu w 1959 r. i długoletniego jego Prezes oraz Członeka Honorowego. Pogrzeb odbył się na cmentarzu komunalnym w Zbąszyniu.

Zbąszyń. Ostatnie pożegnanie śp. Henryka Skotarczyka, wybitnego pedagoga, wychowawcę wielu pokoleń muzyków ludowych - 9 marca 2021 r.

Z wielkim smutkiem pożegnaliśmy dzisia tj. we wtorek - 9 marca 2021 śp. Henryka Skotarczyka, wybitnyego pedagoga, wychowawę wielu pokoleń muzyków ludowych, budowniczyczego instrumentów regionu kozła, współzałożyciela Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu w 1959 r. i długoletniego jego Prezes oraz Członeka Honorowego.

Henryk Skotarczyk

- urodził się 26 listopada 1934 r. w Zbąszyniu. Był jednym z pierwszych uczniów mistrza Tomasza Śliwy na koźle i sierszenkach. Od kilku dziesiątek lat popularyzował muzykę koźlarską i przekazując swoją wiedzę i umiejętności młodemu pokoleniu w klasie instrumentów ludowych Państwowej Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu, Ognisku muzycznym w Nowym Kramsku i Podmoklach Małych.

Edukację muzyczną rozpoczął w 1947 roku u Antoniego Janiszewskiego. Od 1950 roku kontynuował naukę w Ognisku Muzycznym w Zbąszyniu. Był jednym z pierwszych uczniów Tomasza Śliwy z Chrośnicy, nauczyciela gry na koźle w klasie instrumentów ludowych. W 1951 roku wystąpił na Festiwalu Muzyki Polskiej w Warszawie. Od 1952 roku grał na koźle weselnym w znakomitej kapeli wraz z Jerzym Stillerem (skrzypce) i Bernardem Andrysem (klarnet Es), m.in. na Centralnych Dożynkach w Szczecinie. Popularyzowała ona muzykę koźlarską, występowała na festiwalach i przeglądach folklorystycznych w kraju i poza jego granicami, zdobywając wiele nagród. Szczególnym osiągnięciem muzycznym Henryka Skotarczyka był udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej w Langollen (Walia), w 1959 roku, na którym współtworzona przez niego wraz Jerzym Stillerem i mistrzem Tomaszem Śliwą kapela zajęła III miejsce w grupie instrumentalistów.

W 1959 roku artysta był w gronie założycieli, a w następnych latach pełnił m.in. funkcję sekretarza i prezesa Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, którego głównym celem jest kształcenie umiejętności gry na instrumentach ludowych, przekazywanie tajników budowy kozła weselnego, kozła ślubnego i sierszenek, popularyzacja folkloru regionu kozła zbąszyńsko-lubuskiego oraz współorganizacja imprez folklorystycznych, np. „Biesiad Koźlarskich”.

W latach 1968 - 75 i od 1978 r. do czerwca 2010 był długoletnim nauczycielem w klasie instrumentów ludowych w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu oraz w latach 1969 – 1973 i 2000 r. do 2012 prowadził naukę gry na instrumentach ludowych również w gminie Babimost.
Pedagog i wychowawca wielu pokoleń muzyków ludowych Regionu Kozła, z którymi zdobywał wiele nagród i wyróżnień na Biesiadach Koźlarskich, konkursach i festiwalach w kraju i zagranicą.
H. Skotarczyk zajmował się również budową kozłów, przekazywaniem tajników budowy kozła weselnego, kozła ślubnego i sierszenek, popularyzował folklor Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła. Wykonane przez niego instrumenty były wielokrotnie nagradzane na Ogólnopolskich Konfrontacjach Dudziarskich w Poznaniu.

Za swoje osiągnięcia i pasję wyróżniony został wieloma odznaczeniami mi.n.

  • 1980 - medal "Za zasługi dla województwa zielonogórskiego"
  • 1999 - medal im. Kaspra Miaskowskiego "Za zasługi w krzewieniu sztuki
    dudziarskiej w kraju i za granicą"
  • 2004 - medal "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego",
  • 2008 - nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej”,
  • 2013 - wyróżnienie "Lubuski Laur Oświaty", Honorowy Członek SML
  • 2014 - Złota odznaka honorowa "Za zasługi dla Kultury Polskiej"
  • 2019 - Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !


od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto