Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń. Odsłonięcie tablicy informacyjnej w miejscu cmentarza żydowskiego - 28.10.2022 [Zdjęcia]

Redakcja
Zbąszyń. Odsłonięcie tablicy informacyjnej w miejscu cmentarza żydowskiego - 28.10.2022 r. W piątek 28 października 2022 r. w samo południe w Zbąszyniu, odbyła się ważna dla zbąszyńskiej społeczności uroczystość. W miejscu cmentarza żydowskiego w Zbąszyniu, ul. Orzeszkowej 8, odsłonięto tablicę informacyjną.

Zbąszyń. Odsłonięcie tablicy informacyjnej w miejscu cmentarza żydowskiego - 28.10.2022

W piątek 28 października 2022 r. w samo południe w Zbąszyniu, odbyła się ważna dla zbąszyńskiej społeczności uroczystość. W miejscu cmentarza żydowskiego w Zbąszyniu, ul. Orzeszkowej 8, odsłonięto tablicę informacyjną.

Miejsce otoczone kilkoma okazałymi dębami

Cmentarz prawdopodobnie został zniszczony w 1939 przez hitlerowców, jednak jego kompletna likwidacja nastąpiła w latach 70. ubiegłego wieku. Obecnie teren kirkutu jest częściowo zabudowany. Stoi na nim osiedle domów jednorodzinnych. Pozostała cześć terenu jest porośnięta trawą. Od 1992 na placu stoi tablica upamiętniająca istnienie kirkutu, a której znajduje się napis po polsku i po hebrajsku.

Odsłonięto tablicę w miejscu cmentarza żydowskiego
Tablica powstała w wyniku współdziałania miejscowych aktywistów interesujących się historią tutejszej społeczności żydowskiej i dbających o pamięć o dziedzictwie naszych dawnych sąsiadów.

Odsłonięcia tablicy dokonali:

  • Burmistrz Zbąszynia - Tomasz Kurasiński,
  • Przewodnicząca Poznańskiej Gminy Żydowskiej – Alicja Kobus.

Uczniowie zbąszyńskiej szkoły, przy pamiątkowej macewie złożyli kamienie z imionami i nazwiskami zbąszyńskich Żydów. Tych którzy byli deportowani do Zbąszynia, tych którzy przez kilka pokoleń mieszkali tutaj. Przybyłe na akademię delegacje szkół, złożyły kwiaty oraz znicze. Akademię muzycznie oprawił Zespół Wokalny Pauza.

28 października to także ważna dla zbąszyńskiej społeczności rocznica

W tym roku mijają 84 lata od pierwszych deportacji Żydów polskiego pochodzenia z Niemiec do Zbąszynia. W dniach 28-29 października1938 roku, w wyniku "Polenaktion" wydalono z Niemiec do Polski około 17 tysięcy Żydów. W Zbąszyniu w ciągu dwóch dni pojawiło się ich 6 - 9 tysięcy. Jerzy Tomaszewski – historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych. nazywa te wydarzenia "Preludium Zagłady", podkreślając też, że postawa ówczesnych obywateli miasta wobec wypędzonych Żydów zasługuje na najwyższe uznanie.

Tablica została sfinansowano z grantu otrzymanego przez Szkołę Podstawową im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu, od fundacji Forum Dialogu z Warszawy.

Projekt współfinansowany i realizowany przez:

  • Forum Dialogu,
  • Gminę Zbąszyń,
  • Zbąszyńskie Centrum Kultury,
  • Szkołę Podstawową im. Arkadego Fiedlera,
  • Zbąszyński Balagan
  • Fundację TRES

Cmentarz żydowski ul. Orzeszkowej 8, 64-360 Zbąszyń. Jak dojechać? Mapa


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto