Zbąszyń. Nowe psy służbowe wspomogą funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, w codziennej służbie

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Zbąszyń. Nowe psy służbowe wspomogą funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, w codziennej służbie
Zbąszyń. Nowe psy służbowe wspomogą funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, w codziennej służbie Zdjęcia prasowe
Udostępnij:
Zbąszyń. Nowe psy służbowe wspomogą funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, w codziennej służbie. W dniu 19 listopada 2021 r. w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu, zakończyło się szkolenie 21 nowo zakupionych psów służbowych. Zdobyte podczas szkolenia umiejętności czworonogi oraz ich przewodnicy potwierdzili świetnie zdanym egzaminem złożonym przed komisją. Kolejnym sprawdzianem będzie dla nich już codzienna służba na obszarze kolejowym u boku funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

Zbąszyń. Nowe psy służbowe wspomogą funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, w codziennej służbie

Tekst nagłówka spisu:

Szkolenie psów służbowych w Zbąszyniu

19 listopada 2021 r. w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu, zakończyło się szkolenie nowo zakupionych psów służbowych. Tym samym 21 świetnie wyszkolonych czworonogów rozpocznie służbę w jednostkach Straży Ochrony Kolei na terenie całego kraju. Do służby trafią owczarki niemieckie i belgijskie, które zostały starannie wyselekcjonowane i posiadają wysokie predyspozycje kwalifikujące je do służby w SOK, takie jak inteligencja, posłuszeństwo, wysoka sprawność fizyczna, opanowanie i wysoka odporność na hałas.

Nowe psy służbowe wspomogą funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, w codziennej służbie

- W trakcie przebytego szkolenia zwierzęta nabyły umiejętności niezbędne do wykonywania zadań służbowych. Ćwiczyły m.in. posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika czy zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy. Był to także czas, gdy przewodnicy i ich nowi towarzysze zdobywali wzajemne zaufanie, poznawali się i uczyli ze sobą współpracować. Czas spędzony wspólnie z przewodnikiem i zdobyte na szkoleniu umiejętności czworonożni funkcjonariusze wykorzystają w codziennej służbie

– informuje Adam Morawski, Komenda Głowna Straży Ochrony Kolei.

Po szkoleniu w Zbąszyniu, nowe psy służbowe wspomogą funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei

- Przewodnikiem psa służbowego może zostać każdy funkcjonariusz, który wyraża taką chęć i posiada predyspozycje do pracy ze zwierzętami. Dobry przewodnik powinien przede wszystkim kochać psy. Do tej służby nie nadają się ludzie bez pasji do czworonogów, bez odpowiedniej dozy empatii dla zwierząt. Dodatkowo przewodnik musi legitymować się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną oraz cierpliwością przydatną podczas szkolenia psa

– dodał Morawski.

Podczas szkolenia wspólnie z psem służbowym adepci zgłębiają wiedzę i umiejętności tresury oraz układania psa, przechodzą ćwiczenia terenowe w parach ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii.

Pies i funkcjonariusz

Pies jest nieocenionym wsparciem dla funkcjonariusza SOK, z którym pełni służbę. Czworonożni funkcjonariusze sprawdzają się szczególnie tam, gdzie zawodzą zmysły człowieka.

- Na specyficznym obszarze działania jakim jest obszar kolejowy, znajduje się wiele miejsc, w których ich pomoc jest wręcz niezastąpiona. Doskonały węch, słuch, zwinność, szybkość oraz walory obronne psów służbowych pozwalają delegować je w miejsca szczególnie zagrożone kradzieżami infrastruktury, jak również do zabezpieczenia przemieszczających się uczestników imprez masowych. Psy wspólnie z funkcjonariuszami SOK nadzorują szlaki kolejowe oraz przesyłki wagonowe, a także towarzyszą im w czasie patroli w pociągach i na dworcach. Pies funkcjonariusz potrafi zarówno zatrzymać i unieszkodliwić przestępców, jak i pełnić funkcje obronne. Nie należy zapominać także, że pies jest zaliczany do środków przymusu bezpośredniego, a jego użycie może mieć miejsce tylko w przypadkach ściśle określonych w przepisach ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej

- uzupełnił Adam Morawski.

Specjalistyczne szkolenia

Umiejętności zdobyte przez psa podczas kursu doskonalone są podczas cyklicznych, wewnętrznych szkoleń. Ponadto psy służbowe Straży Ochrony Kolei biorą udział w szkoleniach wspólnie ze zwierzętami z innych służb mundurowych, które pozwalają między innymi na wymianę doświadczeń oraz doskonalenie metod szkolenia. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wraz z psami służbowymi wielokrotnie brali także udział w ogólnopolskich zawodach z udziałem innych służb mundurowych.

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Zbąszyń. Nowe psy służbowe wspomogą funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, w codziennej służbie

Zbąszyń. Nowe psy służbowe wspomogą funkcjonariuszy Straży O...

Strzelnica Taktyczna w Zbąszyniu, na terenie Ośrodka Szkolen...

Gmina Zbąszyń: Wojewoda Wielkopolski - Łukasz Mikołajczyk w Zbąszyniu - 29 lipca 2020

Gmina Zbąszyń: Wojewoda Wielkopolski - Łukasz Mikołajczyk w ...

Wojewoda Wielkopolski - Michał Zieliński, w powiecie nowotom...

Zbąszyń. Zbąszyńskie trojaczki mają już 4 miesiące. Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym

Zbąszyń. Zbąszyńskie trojaczki mają już 4 miesiące. Dziecko ...

Gmina Zbąszyń: Kalendarz wydarzeń listopad 2021


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Dodaj ogłoszenie