Zbąszyń: Krwiodawca pilnie poszukiwany. Kolejna akcja poboru krwi już 16 sierpnia 2020 - ZAPRASZAMY!

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
SHDK RP Klub HDK "Cenne Krople" w Zbąszyniu oraz RCKiK w Poznaniu, zapraszają na kolejną akcję poboru krwi w niedzielę 16 sierpnia 2020 r. Krwiodawca pilnie poszukiwany

Dołącz do grona krwiodawców

Do udziału w akcję poboru krwi zaprasza się zdrowych mieszkanców miasta i gminy. Kandydat do oddania krwi powinien mieć: ukończone 18 lat i nie przekroczone 65, masę ciała powyżej 50 kg, obywatelstwo polskie. Z apelem zwracamy się w szczególności do ludzi młodych i tych, którzy cały czas wahają się z podjęciem decyzji o byciu krwiodawcą. Światowy Dzień Krwiodawcy (święto dedykowane dawcom krwi) niech będzie motywacją do podjęcia tak ważnej decyzji.

Pobór krwi odbędzie się w 16 sierpnia(niedziela).
Dom Katolicki w Zbąszyniu, Plac Rybaki.
Rejestracja dawców nastąpi w godz. 9-14.

SONDA

W razie jakichkolwiek pytań kontaktować się tel. 695 733 541.

W dniu poprzedzającym oddanie krwi, krwiodawca powinien spożyć lekkostrawną kolację, a w dniu oddania krwi, być po lekkim, beztłuszczowym śniadaniu oraz pić zwiększone ilości płynów (najlepiej czystej wody), zabrać z sobą dokument tożsamości (ze zdjęciem i wpisanym nr PESEL). Po oddaniu krwi każdy dawca otrzyma posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kalorii (8 tabliczek czekolady, sok).

Krew pełną - mężczyzna może oddać 6 razy, a kobieta 4 razy w roku. Krwiodawców obsługuje wykwalifikowana ekipa z RCKiK z Poznania. Tam też trafia nasz cenny dar i można odebrać (osobiście) swoje wyniki.

Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 56 dni. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej, pobiera się 450 ml krwi pełnej. Bezpośrednio po oddaniu, wymagany jest co najmniej półgodzinny odpoczynek, zjedzenie lekkiego posiłku (kanapki, zupy, połowy czekolady) i wypicie ok. 0,5 l płynu niegazowanego. Przyczyniając się do ratowania innych, musimy pamiętać również o sobie. Oddawanie krwi jest dobrowolnie i bezinteresownie, a pomoc drugiej osobie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej.

Kto może zostać dawcą?

Honorowym dawcą krwi zostaje każda osoba, która chociaż raz oddała bezinteresownie krew lub jej składniki. Kandydat do oddania krwi powinien mieć: ukończone 18 lat i nie przekroczone 65, masę ciała powyżej 50 kg dla dawców krwi pełnej lub jej składników, dla dawców krwinek powyżej 70 kg, obywatelstwo polskie.

Ze sobą należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, wpisanym, aktualnym miejscem zameldowania (zamieszkania) i numerem PESEL. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, paszport /nowy wzór z nr PESEL/, książeczka wojskowa.

W dniu poprzedzającym oddanie krwi, krwiodawca powinien spożyć lekkostrawną kolację, a w dniu oddania krwi, być po lekkim, beztłuszczowym śniadaniu. Krew przetłuszczona nie nadaje się do celów leczniczych.

Krwiodawca przed oddaniem krwi zawsze, wypełnia kwestionariusz dawcy, przechodzi badanie laboratoryjne krwi, jest badany przez lekarza, w związku z pojawieniem się nowego wirusa grypy A/H1N1, składa stosowne, pisemne oświadczenie. Po oddaniu krwi przysługuje: tytuł i legitymacja Honorowy Dawca Krwi z wpisaną grupą krwi, którą wydaje jednostka publicznej służby krwi (można ją odebrać w kilka dni po oddaniu), ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal są to czekolady lub inne produkty żywnościowe, zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu oddania krwi, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, otrzymanie wyników badań krwi.

Krew pełną - mężczyzna może oddać 6 razy, a kobieta 4 razy w roku. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 56 dni. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi pełnej.

A co po oddaniu krwi?

Bezpośrednio po oddaniu krwi, wymagany jest co najmniej półgodzinny odpoczynek, zjedzenie lekkiego posiłku (kanapki, zupy, połowy czekolady) i wypicie ok. 0,5 l płynu niegazowanego. Zaleca się, aby zaraz po oddaniu krwi nie prowadzić pojazdów. Nie wolno w dniu oddania krwi pić alkoholu ani wód gazowanych. Osoby pracujące w zawodach wymagających dużego wysiłku fizycznego i koncentracji (np. pilot, maszynista, kierowca, operator dźwigu, pracujący na wysokości) oraz osoby uprawiające sport wysiłkowy, mogą powrócić do zajęć, po 12-tu godzinach od oddania krwi. W czasie 24 godzin po oddaniu krwi należy unikać dźwigania ciężarów, wykonywania większych prac fizycznych i uprawiać sportu wyczynowego. Istnieje zagrożenie krwawienia do tkanek (pod skórę) z nakłutej żyły i powstania krwiaka.

Cenne Krople

Każda krew jest badana w kierunku nosicielstwa wirusów żółtaczki zakaźnej (WZW) typu B i C (HBs i HCV), wirusów HIV typu 1 i 2. Wykonuje się także test kiłowy. Krwiodawca może otrzymać wszystkie wyniki badań laboratoryjnych i wpis grupy krwi do właściwego dokumentu. Odbiera je wyłącznie osobiście. W wyjątkowych wypadkach można wydać wyniki osobie upoważnionej pisemnie. W przypadku dodatnich wyników badań wirusologicznych dawca jest powiadamiany listownie i zaproszony jest do placówki służby krwi w celu wykonania ponownych badań. Po potwierdzeniu wyników badań, dawca kierowany jest do dalszej diagnostyki i leczenia. Powiadamiana jest również właściwa placówka sanitarno-epidemiologiczna.

W Zbąszyniu lała się krew. W dobrej sprawie

Klub HDK "Cenne Krople Zbąszyń, Klub "Nowotomyskie Więzi Krw...

Cenne Krople w przedszkolu w Stefanowie. Spotkanie z 5,6-lat...

Cenne Krople Zbąszyń. Dzielimy się tym, co najcenniejsze [Zdjęcia]

Klub HDK Cenne Krople. Akcja poboru krwi w Liceum w Zbąszyniu

Jakie błędy najczęściej popełniamy nosząc maseczki?

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3