Zbąszyń i jezioro Błędno, gościnne dla motorowodniaków. Motorowodne Mistrzostwa Świata - 4-5 września 2010 [ZDJĘCIA]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Zbąszyń i jezioro Błędno, gościnne dla motorowodniaków. Motorowodne Mistrzostwa Świata - 4-5 września 2010

Zbąszyń i jezioro Błędno, gościnne dla motorowodniaków

Wówczas pisaliśmy

W tym roku zawodom motorowodnym organizowanym w Zbąszyniu towarzyszyły w dniach 4– 5 września idealne warunki pogodowe. W ubiegłym roku– dla przypomnienia- ze względu na bardzo silny wiatr i wysoką falę na jez. Błędno, Motorowodne Mistrzostwa Europy w klasie S– 550 i finały Motorowodnych Mistrzostw Polski zostały przeprowadzone w dodatkowym terminie i na rezerwowym akwenie czyli na jez. Miejskim w Chodzieży.

Piękna, jeszcze prawie letnia pogoda sprawiła, że tegoroczne zawody motorowodne w Zbąszyniu cieszyły bardzo dużym zainteresowaniem. Zawody obserwowało– w ocenie organizatorów– w obydwu dniach imprezy ogółem ok. 6.000 osób, w tym wielu sympatyków sportu motorowodnego i turystów nie tylko ze Zbąszynia i terenu powiatu nowotomyskiego.

Zainteresowanie imprezą podnosiła ich wysoka ranga. Zbąszyń w pierwszym weekendzie września br. był jak wiadomo organizatorem- ujętych w kalendarzu sportowym Międzynarodowej Unii Motorowodnej z siedzibą w Monaco - Motorowodnych Mistrzostw Świata w klasie T-550. W Zbąszyniu- zgodnie z terminarzem Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego w Warszawie– przeprowadzone zostały też w tym terminie finały Mistrzostw Polski w klasach JT-250,T-400,S-550 oraz OSY-400. Zawody w klasie JT- 250, S- 550 i OSY- 400 miały ponadto w Zbąszyniu status imprezy międzynarodowej.

Motorowodne Mistrzostwa Świata

W ocenie obserwatorów zawodów perfekcyjne i profesjonalne przeprowadzenie zawodów tak w części sportowej jak i pod względem organizacyjnym było zasługą bardzo sprawnie funkcjonującego Komitetu Organizacyjnego działającego pod przewodnictwem Leszka Leśnego, Burmistrza Zbąszynia przy współudziale Józefa Kowalkiewicza, Komandora Zawodów i Tomasza Szczechowicza, Sekretarza Komitetu Organizacyjnego, Dyrektora Zbąszyńskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz wielu innych instytucji, zakładów pracy i stowarzyszeń pozarządowych i pomocy darczyńców ze Zbąszynia i powiatu nowotomyskiego.

Zawodom motorowodnym towarzyszyły też występy licznych zespołów artystycznych wg. programu przygotowanego przez Zbąszyńskie Centrum Kultury, którego Dyrektorem jest Katarzyna Kutzmann-Solarek.

Wysokie noty– między innymi Joachima Ducoffre, Komisarza Międzynarodowej Federacja Motorowodnej– otrzymała za sprawność działania Komisja Sędziowska, która działała pod kierunkiem Tomasza Wencla z Warszawy, Sędziego Głównego imprezy.

Ogółem na jez. Błędno w Zbąszyniu startowało 48 motorowodniaków, reprezentantów 9-ciu narodowych federacji motorowodnych z Austrii, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Szwecji, Węgier i Polski.

Niezwykle interesujący oraz emocjonujący przebieg miały wyścigi w klasie T-550, w której zawodnicy walczyli o medale mistrzostw świata. W tej klasie na jez. Błędno odbyły się 4 wyścigi z udziałem 17 zawodników. Zgodnie z regulaminem Mistrzostw Świata najgorszy rezultat był odliczany od końcowej punktacji. Ta zasada spowodowała, że dopiero po ostatnim czwartym wyścigu możliwe było ustalenie punktacji końcowej. Klasyfikacja ta– ale jeszcze przed przeprowadzeniem obowiązkowych badań technicznych silników i łodzi zawodników pod względem zgodności z przepisami czyli z tzw. homologacją- przedstawiała się w czołowej szóstce zawodników następująco (w nawiasach miejsca w poszczególnych wyścigach):

Motorowodne Mistrzostwa Świata - 4-5 września 2010

 • I m.– Marcin Mucha- Polska, Posnania Poznań (-,2,1,1,)– 1100 pkt.
 • II m.- Michał Gembiak- Polska, Posnania Poznań/Actio Poweboat Racing Team(1,1,2,3)- 1100 pkt.
 • III m.- Art Raudva– Estonia,Tartu (2,3,3,6)– 750 pkt.
 • IV m.- Marcin Gembiak- Polska, Posnania Poznań/Actio Powerboat Racing Team(3,5,5,2)– 652 pkt.
 • V m.-Krzysztof Śniadecki– Polska, ŻTMS Baszta Żnin (-,4,4,5)- 465 pkt.
 • VI m.– Tomas Morkunas, Litwa, Megasportas (7,8,6,4)– 335 pkt.

Na I miejscu– mimo końcowego rezultatu punktowego "ex-equo" na dwóch pierwszych lokatach – zgodnie zasadami rozstrzygania remisów sklasyfikowany został Marcin Mucha, który w wyścigu nr 3 uzyskał czas 10:39:94. Najlepszy czas uzyskany przez Michała Gembiaka– także w wyścigu nr 3- wynosił 10: 46: 53, czyli był gorszy o niecałe 7 sekund. W uproszczeniu można powiedzieć, że 7 sekund zadecydowało o złotym medalu Motorowodnych Mistrzostw Świata 2010 dla Marcina Muchy w kl. T– 550.

Jednak po przeprowadzonych po 4–tym wyścigu szczegółowych badaniach technicznych sprzętu przez komisję techniczną zawodów okazało się, że silnik Arta Raudvy Mistrza Świata w klasie T– 550 z 2009 r. nie odpowiada wymaganym parametrom technicznym, a konkretnie powiększone zostały niezgodnie z homologacją kanały wydechowe. W tej sytuacji– zgodnie z przepisami- Art Raudva został zdyskwalifikowany.

W związku z dyskwalifikacją klasyfikacja końcowa Motorowodnych Mistrzostw Świata w klasie T – 550 zmieniła się następująco:

 • Złoty medal (I m.)– Marcin Mucha– Polska (Posnania Poznań)
 • Srebrny medal (II m.)– Michał Gembiak– Polska (Posnania Poznań Actio Powerboat Racing Team)
 • Brązowy medal (III m.)- Marcin Gembiak– Polska (Posnania Poznań Actio Powerboat Racing Team)
 • V m.– Krzysztof Śniadecki- Polska (ZTMS Baszta Żnin)
 • V m.– Tomas Morkunas– Litwa
 • VI m.– Dimitry Malkin– Rosja

Na szczególne uznanie zasługuje sukces Marcina Muchy w mistrzowskiej klasie T-550 w której 18 letni zawodnik Posnanii Poznań debiutował w Zbąszyniu w zawodach tak wysokiej rangi. Z pewnością wpływ na udany start w Mistrzostwach Świata miał fakt, że Marcin Mucha, mimo młodego wieku, posiada już motorowodne doświadczenie zdobyte w startach od 2006 r. początkowo w JT 250 (klasa młodzieżowa) a następnie w T- 400. Silnik do łodzi Marcina Muchy został użyczony i przygotowany przez polskiego znakomitego motorowodniaka w klasie S-550
Lechosława Rybarczyka (24 medale Mistrzostw Świata i Europy), starszego kolegę klubowego nowo kreowanego Mistrza Świata w klasie T– 550.

Zawody w Zbąszyniu dla Marcina Muchy zaczęły się dość pechowo. Mimo znakomitego przygotowania silnika– zgodnie z powiedzeniem, że rzeczy martwe bywają złośliwe– przyszły Mistrz Świata niestety nie ukończył pierwszego wyścigu z powodu awarii i tym samym wszystkie kolejne biegi liczone były do klasyfikacji końcowej już bez odliczania najgorszego rezultatu.

Problemy ze sprzętem miał też Marcin Gembiak, który 3 wyścig ukończył z urwanym tzw. "mieczykiem" pod kadłubem. Mimo tej awarii Marcin Gembiak na mecie wyścigu nr 3 zameldował się na piątej pozycji.

Z powodu usterki w silniku w pierwszym wyścigu nie startował jeden z najbardziej doświadczonych polskich zawodników w kl.T-550 w Polsce Krzysztof Śniadecki z Baszty Żnin, który w klasyfikacji końcowej zajął wysokie czwarte miejsce.

Motorowodne Mistrzostwa Świata - 4-5 września 2010

Dorobek medalowy reprezentantów Polski– dzięki bardzo dobrej postawie podczas zawodów motorowodnych w Zbąszynie zawodników Posnanii Poznań– wzrósł w klasie T-550 do 22 medali Mistrzostw Świata i Europy zdobytych w okresie od 2002 roku.
Międzynarodowe Jury powołane na Motorowodne Mistrzostwa Świata 2010 r. w klasie T– 550 w Zbąszyniu, którego zadaniem było rozpatrywanie protestów i interpretacja przepisów, działało w składzie:

 • Joanna Rau– Polska– Przewodnicząca Międzynarodowego Jury
 • Joachim Ducoffre– Komisarz Międzynarodowej Federacji Motorowodnej
 • Timea Tukora– Węgierska Federacja Motorowodna
 • Henry Povvat– Estońska Federacja Motorowodna
 • Laimutis Morkuna– Litewska Federacja Motorowodna
 • Joanna Urbanowski– Austriacka Federacja Motorowodna
 • Jerzy Kalinowski– Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego w Warszawie

W Zbąszyniu odbyły się w dniach 04 –05 września br. także ostatnie w tym roku finałowe eliminacje Motorowodnych Mistrzostw Polski w klasach JT– 250, T- 400, S– 550 oraz OSY– 400. Poniżej przedstawiamy zwycięzców finałowej eliminacji w Zbąszyniu oraz Medalistów Mistrzów Polski 2010 r.

Klasa JT– 250 ( klasa młodzieżowa)

 • V eliminacja w Zbąszyniu (7 zawodników)

Klasyfikacja międzynarodowa:

 • 1 miejsce– Mateusz Dankowski– Polska, WKS Zegrze (1,2,1)– 1100 pkt
 • 2 miejsce– Sken Heideman– Estonia, Tartu (2,1,2)– 1000 pkt.
 • 3 miejsce– Maks.Lewandowski– Polska, Ślizg szczecin (3,3,4)– 619 pkt.

Klasyfikacja krajowa:

 • 1 miejsce– Mateusz Dankowski– WKS Zegrze–1100 pkt.
 • 2 miejsce– Maks. Lewandowski– Ślizg Szczecin– 825 pkt.
 • 3 miejsce– Cezary Sopiński– WKS Zegrze–563 pkt.

Mistrzostwa Polski 2010 (po eliminacjach w Szczecinie, Myśliborzu, Żninie, Śremie i Zbąszyniu)

 • I miejsce– Mateusz Dankowski– WKS Zegrze– 5154 pkt.
 • II miejce– Maks. Lewandowski– Ślizg Szczecin– 4925 pkt.
 • III miejsce– Michał Gajos– Ślizg Szczecin– 3207 pkt.

Klasa T– 400 IV eliminacja w Zbąszyniu (6 zawodników)

 • 1 m.– Marcin Szymczyk– ŻTMS Baszta Żnin (2,1,1)– 1100 pkt.
 • 2 m.– Agata Sołtan– WKS Zegrze (1,2,2)– 1000 pkt.
 • 3 m.– Maria Lech– Posnania Poznań (5,3,3)– 571 pkt.

Mistrzostwa Polski 2010 (po eliminacjach w Myśliborzu, Żninie, Śremie i Zbąszyniu)

 • I m.– Agata Sołtan– WKS Zegrze– 3375 pkt.
 • II m.– Marcin Mucha– Posnania Poznań– 3027 pkt.
 • III m.– Marcin Szymczyk– ŻTMS Baszta Żnin– 2500 pkt.

Klasa S-550 V eliminacja w Zbąszyniu (6 zawodników)

 • 1 m.- Andrzej Lisy– LOK Poznań, (1,1,1)– 1200 pkt.
 • 2 m.– Michał Rogalski– WKW Warszawa, (2,2,2)– 900 pkt.
 • 3 m.– Sławomir Skowroński– ŻTMS Baszta Żnin ( 3,3,4)– 619 pkt.

W klasie S-550 poza konkursem wystartował na łodzi klasy F-4S Adrian Maniewski (Ślizg Zduńska Wola). Start ten miał też charakter pokazowy. W Polsce jak dotąd zawody motorowodne w klasie F-4S nie odbywały się.

W tegorocznym sezonie w Mistrzostwach Świata F-4S na Węgrzech wielki sukces odnieśli polscy motorowodniacy. Ada Przybył (18 lat !) z WKS Zegrze zdobyła tytuł Wicemistrzyni Świata, na 5 miejscu sklasyfikowany został Adrian Maniewski ( Ślizg Zduńska Wola) a 10 miejsce zajęła Daria Przybył (WKS Zegrze) Srebrna medalistka Mistrzostw Świata 2010 w F-4S była obecna na zawodach w Zbaszyniu w charakterze obserwatora i ... kibica.
Mistrzostwa Europy w F-4S odbędą się 11-12.09. br w Lauffen (Niemcy) na rzece Neckar.

Mistrzostwa Polski 2010 (po eliminacjach w Szczecinie, Myśliborzu, Żninie, Śremie i Zbąszyniu)

 • I m.– Michał Rogalski– WKW Warszawa– 4296 pkt.
 • II m.- Lechosław Rybarczyk– Posnania Poznań– 3963 pkt.
 • III m– Andrzej Lisy– LOK Poznań– 3709 pkt.

Klasa OSY 400 (11 zawodników)

Klasyfikacja międzynarodowa

 • 1 miejsce– Bartosz Chojnacki– Polska, Kotwica Poznań (1,1,1)– 1200 pkt.
 • 2 miejsce– Strumnik Cezary– Polska, ChTS Hals Chodzież (2,2,3)– 825 pkt.
 • 3 miejsce– Jesper Forss– Szwecja, Nora Racer Club (5,3,2)– 652 pkt.

Klasyfikacja krajowa

 • 1 miejsce- Bartosz Chojnacki– Kotwica Poznań– 1200 pkt.
 • 2 miejsce– Cezary Strumnik– ChTS Hals Chodzież– 900 pkt.
 • 3 miejsce– Maciej Wojewódzki– WKS Zegrze– 577 pkt.

Mistrzostwa Polski 2010 r. (po eliminacjach Myśliborzu, Żninie i Zbąszyniu)

 • I m.– Michał Świerczyński– Kotwica Poznań– 2625 pkt.
 • II m.– Bartosz Chojnacki– Kotwica Poznań– 2200 pkt.
 • III m.- Tomasz Mordal– Kotwica Poznań– 2182 pkt.

Klasa T– 550, Mistrzostwa Polski 2010 r.(po eliminacjach w Myśliborzu, Żninie i Śremie)

 • I m.– Marcin Gembiak– Posnania Poznań/Actio Powerboat Racing Team– 3100 pkt.
 • II m.– Michał Gembiak– Posnania Poznań/Actio Powerboat Racing Team– 2775 pkt.
 • III m.- Dariusz Nogaj– ŻTMS Baszta Żnin– 2044 pkt.

W Zbąszyniu nie odbyła się IV eliminacja Motorowodnych Mistrzostw Polski w klasie O-125 z powodu organizacji w tym samym terminie finałowej eliminacji Mistrzostw Europy w Boretto we Włoszech z udziałem czołówki zawodników z Polski. Wręczenie medali Mistrzostw Polski 2010 w klasie O-125 odbędzie się w terminie ustalonym przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego w Warszawie.

Organizatorzy zawodów motorowodnych w Zbąszyniu zadbali także o ciekawy program imprez towarzyszących adresowanych do uczestników, mieszkańców oraz wielu innych osób, które przyjechały do tej miejscowości aby kibicować motorowodniakom.

Komunikat Centrum Prasowego z przebiegu Motorowodnych Mistrzostw Świata w kl. T – 550
i finałów Motorowodnych Mistrzostw Polski w klasach JT - 250 , T - 400, S - 550, OSY – 400.
(-) Andrzej Radomski

Zbąszyń i jezioro Błędno, gościnne dla motorowodniaków. Moto...

Zbąszyń: Motorowodne Mistrzostwa Świata. Uroczystość otwarci...

Tradycji stało się zadość. Mistrzyni Polski została wrzucona do wody.

Agata Sołtan - czternastoletnia warszawianka Mistrzynią Pols...

Legia zwolni Michniewicza?

Wideo

Dodaj ogłoszenie