Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń: Historia krzyża postawionego pod osłoną nocy 28 lutego 1978 roku, u zbiegu ulicy Granicznej i Rejtana. Opis i zdjęcia

Dorota Michalczak opr.
Historia krzyża postawionego pod osłoną nocy 28 lutego 1978 roku, u zbiegu ulicy Granicznej i Rejtana w Zbąszyniu. Jak doszło do postawienia krzyża i jaki był cel takiego działania?

Historia krzyża postawionego pod osłoną nocy 28 lutego 1978 roku, u zbiegu ulicy Granicznej i Rejtana

Jak doszło do postawienia krzyża i jaki był cel takiego działania?
Zbliżał się dzień nawiedzenia w zbąszyńskiej parafii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Miało to nastąpić 3 marca 1978 r. Do tego szczególnie uroczystego dnia przygotowywała się cała parafia. Mieszkający przy ulicy Rejtana Stanisław Molenda wraz ze znajomymi postanowili z tej okazji, postawić w widocznym miejscu krzyż. W tamtych czasach nie można było liczyć na zgodę włodarzy miasta. Dlatego krzyż postanowili postawić potajemnie, pod osłoną nocy. Dębowy krzyż wykonał kolega Molendy – Jan Kańdulski. Rankiem stojący krzyż wzbudził wielkie zainteresowanie. Poświęcenia krzyża dokonał ówczesny proboszcz ks. Mieczysław Pohl. Zrobił to z okna samochodu, jadąc od strony Strzyżewa.

Władze żądały usunięcia krzyża

Kilka dni po poświęceniu krzyża zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie. Doszło do przeszukiwań mieszkań z okolicznych domów oraz przesłuchań lokatorów. Jednak nic nikomu nie udowodniono. Największe kłopoty z tego powodu miał ks. proboszcz Mieczysław Pohl, który był niejednokrotnie wzywany na przesłuchania do Zielonej Góry. Ówczesne władze nakazywały księdzu usunięcie krzyża. Po jego odmowie władze domagały się odwołania księdza ze zbąszyńskiej parafii.
Jednak sumienie nie pozwalało na zniszczenie i usunięcie krzyża, tym bardziej, że był również ofiarowany Powstańcom Wielkopolskim. Tabliczka umieszczona na krzyżu jest po dzień dzisiejszy. Widnieje na niej napis

PAMIĘCI POLEGŁYCH POWSTAŃCÓW W ROKU 1919 NA POLU CHWAŁY W CIĘŻKICH WALKACH NA ODCINKU ZBĄSZYŃSKIM W OBRONIE WOLNOŚCI I HONORU NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ – WIERNYM BOHATERSKIM SYNOM OJCZYZNY W 60-LECIE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1919 – 1979

Druga mniejsza tabliczka informuje,że jest to -

Pamiątka nawiedzenia Jasnogórskiej Pani w Zbąszyniu 3.III.1978 r.

Na czas nawiedzenia Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry, krzyż stał w widocznym miejscu. Tak jak pragnęli tego okoliczni mieszkańcy. Władze Zbąszynia zdecydowały o przeniesieniu krzyża w mniej widoczne miejsce. 11 kwietnia 1979 r. krzyż przeniesiono na Plac Dworcowy.

Krzyż powrócił na swoje pierwotne miejsce
Krzyża przez wiele lat nie odnawiano, zaczął już niszczeć i się chylić. Mieszkający w pobliżu Stanisław Zuza, zorganizował grupę, która miała go odnowić. Po w rozmowach z synem Stanisława Molendy, Edmundem zdecydowali o powrocie krzyża na swoje poprzednie miejsce. W prace związane z odnowieniem i przeniesieniem krzyża zaangażowali się: Andrzej Jóskowiak, Jan Kitta, Bronisław Kozłowski, Jarosław Lulka, Maciej Misiewicz. Inicjatywę wsparli materialnie okoliczni mieszkańcy.
Dnia 23 lipca 2003 roku w obecności ówczesnego burmistrza Rafała Suchorskiego oraz kanonika ks. Zbigniewa Zielińskiego (proboszcza parafii), krzyż powrócił na pierwotne miejsce na skwerku u zbiegu ulicy Granicznej i Rejtana, gdzie ponownie został poświęcony. W tym miejscu krzyż stoi do dzisiaj.

Obecnie do wymiany krzyża na nowy, przymierza się Stowarzyszenie patriotyczny Zbąszyń. Społecznicy czekają na odpowiednie pozwolenia i przystąpią do wymiany starego krzyża na nowy.

Polecamy

Zobacz także

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Zobacz mapa

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto