18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń - Gmina nie wykorzystuje szans na dotacje

Roman Rzepa
Zbąszyńscy muzycy ludowi
Zbąszyńscy muzycy ludowi Roman Rzepa
Gmina Zbąszyń nie wykorzystuje przynależność do Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. W ramach programu Polska - Saksonia można było dostać 50 tys. zł dotacji.

W oparciu o współpracę ze zorganizowanymi mieszkańcami lub instytucjami kraju związkowego Saksonia, Zbąszyń mógł otrzymywać dotacje na organizację imprez kulturalnych i rekreacyjnych. Na jeden projekt można było otrzymać 12750 euro (ok. 50 tys. złotych). Nad Obrą organizowanych jest wiele imprez, które mogłoby skorzystać z dofinansowania, tym samym można by umniejszyć wydatki z budżetu miasta na cele kulturalne. Zbąszyńscy urzędnicy znali jedynie możliwość pozyskiwania wsparcia w ramach programu Polska - Branden-burgia, który jest zarezerwowany tylko dla gmin z znajdujących się na terenie województwa lubuskiego. Już w ubiegłym roku podjęto działania by zwiększyć tzw. obszar wsparcia o powiat nowotomyski, w którym znajduje się gmina Zbąszyń.

- Decyzję w sprawie rozszerzenia euroregionów podejmuje Komisja Europejska - mówi Izabela Pantkowska kierownik zespołu projektów euroregionalnych przy Eurore-gionie Sprewa-Nysa-Bóbr - Liczymy, że nastąpi to w pierwszej połowie tego roku. Będziemy też zabiegać o powiększenie Euroregionu również po stronie niemieckiej o powiat Dahme - Spreewald, z którym od lat współpracuje gmina i powiat wolsztyński. Jednak już od pewnego czasu istnieje równoległa możliwość pozyskiwania dotacji na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013. W tym przypadku o dotacje mogą zabiegać mieszkańcy gmin również spoza woj. lubuskiego. Są tylko dwa warunki: przynależność do Euroregionu oraz posiadanie partnera na terenie Saksonii. Dotacja pokrywa 95 procent wydatków na dane zadania, stąd wkład własny wynosi tylko pięć procent. Wypłata wsparcia następuje po zrealizowaniu i rozliczeniu projektu. Z reguły trwa to około czterech miesięcy. Nie ma obowiązku zawierania oficjalnej współpracy przez władze obu gmin. Ważne tylko to, by posiadać po stronie saksońskiej partnera do zrealizowania wspólnego projektu wpisującego się w program Polska - Saksonia. O dotacje mogą występować szkoły, klubu, stowarzyszenia oraz instytucje kultury i sportu.

Okazuje się, że gmina Zbąszyń posiada niesformalizowane wieloletnie kontakty z serbo-łużycką gminą Szleife, która znajduje się w północno-wschodniej części Saksoni, tuż przy granicy z Polską. Czas podróży samochodem wynosi około 2,5 godziny. Podstawowym łącznikiem tych gmin jest są wspólne słowiańskie korzenie a przede wszystkim muzyka ludowa oparta o niepowtarzalny instrument ludowy z grupy dud zwany kozłem białym. Dźwięki prawie takiego samego kozła towarzyszą imprezom folklorystycznym zarówno w gminie Zbąszyń jak i w Szleife. Historią wieloletnich kontaktów z serbo-łużyckim zespołem regionalnym może się poszczycić Zespół Regionalny "Wesele Przyprostyńskie". W 2007 roku goście z Saksonii zostali zaproszeni na 70 lecie zespołu z Przyprostyni. Genezę kontaktów zbąszyńsko - Łużyckich postarał się wstępnie przybliżyć Leonard Śliwa, mistrz nauki na instrumentach ludowych i inicjator powstania młodzieżowych grup folklorystycznych.

Więcej w tygodniku "Dzień Wolsztyński"

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto