Zbąszyń: Czy uda się odbudować, zbąszyński zamek? [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Zamek w Zbąszyniu (wg litografii Edwarda Raczyńskiego)
Czy uda się odbudować, zbąszyński zamek? Historia zbąszyńskiego zamku była nierozerwalnie związana z losami Polski. Obecnie pozostała jedynie zabytkowa wieża bramna.

Zbąszyń: Czy uda się odbudować, zbąszyński zamek?

Historia zbąszyńskiego zamku była nierozerwalnie związana z losami Polski. Ceniony w XX wieku historyk Paweł Jasienica, w książce pt. „Polska Piastów” niejednokrotnie opisywał dzieje Zbąszynia i znajdującego się w nim Zamku.
We wspomnianej książce znajdziemy również zabawnie brzmiący epizod dotyczący zdolności obronnych twierdzy:

„W roku 1251 zdarzyła się niebywała historia. Luźny oddział niemiecki dowiedział się od pastucha, że grodu w Zbąszyniu strzeże w tej chwili załoga składająca się z trzech chłopów, i naturalnie zajął twierdzę” . Z czasem znaczenie obronne twierdzy stopniowo malało, aż do czasu jej całkowitego zniszczenia.

Obecnie pozostała jedynie zabytkowa wieża bramna.

Czy uda się odbudować, zbąszyński zamek?

Jak mówi burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński

Zbąszyński park kryje tajemnice wysadzonego w powietrze zamku. Od dwóch lat przygotowuję dokumentację, która pozwoli przywrócić świetność tego miejsca, będzie służyć mieszkańcom i uczyni z niego atrakcję turystyczną. W pierwszej kolejności swój pierwotny kształt miałyby odzyskać wały obronne (jedyny obiekt tego typu w całej Wielkopolsce).

Dotyczy to tych zachowanych, ale zakładam również odtworzenie umocnień w części po stronie stadionu Orzeł. Na etapie uzgodnień konserwatorskich znajdują się zadrzewienia, a w tym zabytkowa aleja grabowa, którą chciałbym odtworzyć. Na szczególną uwagę zasługuje zamek. Dziwi to, że poza rycinami nie zachowała się żadna fotografia zamku wysadzonego w powietrze w 1907 r. z polecenia ówczesnej właścicielki Jadwigi von Klitzing. Wierzę w to, że odnajdziemy jakąś rodzinną fotografię Klitzingów na tle naszego zamku.

Dalej burmistrz dodaje

Odbudowany zamek (a raczej z racji wymiarów zameczek) mógłby posłużyć mieszkańcom jako pałac ślubów, wielofunkcyjna sala (koncerty, spotkania, wystawy), kawiarnia – czytelnia prasy czy stała ekspozycja historii miasta i zamku. Chciałbym, żeby było to niekomercyjne miejsce, w którym mogliby spotykać się mieszkańcy naszego miasta. Wierzę, że znajdziemy środki na realizację tego zamierzenia. Mamy bogatą i piękną historię i aż dziw, że tak mało zrobiliśmy do tej pory, aby tę historię poznać, a cenne obiekty zbadać i zachować dla potomnych.

Burmistrz nawiązał już współpracę w zakresie badań archeologicznych, które rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Do współpracy zaprosiłem również studentów UAM do odbycia praktyk oraz doktorantów wskazując Zbąszyń jako potencjalnie ciekawe i nieodkryte miejsce

– dodał Tomasz Kurasiński

To Cię zainteresuje

"Zbąszyń zapoznana twierdza" - Książka trafi do mieszkańców ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Zbąszyń - Park Miejski mapa

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Dodaj ogłoszenie