Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń: Co wiemy o Stowarzyszeniu Patriotyczny Zbąszyń? - przeczytaj

Redakcja
Stowarzyszenie zostało zawiązane pod koniec 2015 roku. Misją i celem stowarzyszenia jest umacnianie patriotyzmu i dumy narodowej, rozwijanie poczucia odpowiedzialności i poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Popularyzacja dorobku i tradycji polskiej, kształtowanie szacunku do symboli narodowych, propagowanie tradycji i kultury regionu i ojczystego kraju. Pomaga osobom potrzebującym mieszkającym na terenie gminy oraz angażuje się w akcje i uroczystości rocznicowe organizowane przez Urząd Miejski.

Stowarzyszenie Patriotyczny Zbąszyń zostało zawiązane pod koniec 2015 roku, a dokładniej przekształcone z nieoficjalnej grupy sympatyków - kibiców Lecha Poznań, która już funkcjonowała na terenie  gminy Zbąszyń.

Po zawiązaniu Stowarzyszenia i zgłoszeniu organizacji do KRS, członkowie stowarzyszenia kontynuowali działanie pierwotnej, nieoficjalnej grupy. - Mobilizacją do założenia stowarzyszenia był ambitny plan który sobie postawiliśmy, a mianowicie odrestaurowanie 6 mogił 58 Powstańców Wielkopolskich w miejscowości Nowa Wieś Zbąska. I po ponad roku się to udało, 11 listopada 2017 r. podczas uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości tablice odsłonięto i poświęcono. Zrealizowaliśmy nasz flagowy projekt którym oddaliśmy cześć i wdzięczność naszym przodkom - teraz jest on nasza dumą. Wcześniej zaangażowaliśmy się również w odnowienie dwóch mogił Powstańców Wielkopolskich na miejscowym cmentarzu parafialnym. – podkreśla prezes stowarzyszenia Adam Olech. Członkowie stowarzyszenia kilka razy w roku odwiedzają i sprzątają groby i miejsca pamięci, których w naszej okolicy nie brakuje.

Powstanie Wielkopolskie jest stowarzyszeniu szczególnie bliskie
- Co roku przy okazji rocznicy spotykamy się przy pomniku na Placu Wolności, aby oddać hołd naszym bohaterom. Z roku na rok staramy się robić to bardziej okazale. We współpracy z Urzędem Miejskim w Zbąszyniu zorganizowaliśmy uroczystość z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego z iluminacją i programem artystycznym - dodaje Olech.

Stowarzyszenie od 2016 r. organizuje bieg Tropem Wilczym, który z roku na rok zaskarbia sobie coraz większa liczbę uczestników. W minionej edycji biegło 150 uczestników. Chętnych było znacznie więcej, ale ze względów organizacyjnych ograniczyliśmy. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne, ma na celu oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego – dodaje Olech.

Następnym cyklicznym wydarzeniem jest Gra Miejska „Zbąszyńska Niepodległa” - która uczy historii naszej małej ojczyzny poprzez zabawę. W wydarzeniu biorą udział uczniowie szkół, harcerze, członkowie stowarzyszenia oraz mieszkańcy. Uczestnicy podzieleni są na drużyny. Każda z nich ma do wykonania misję, która jest obsadzona w okresie międzywojennym. Od wczesnych godzin porannych ulicami Zbąszynia, nadgranicznego za czasów II RP miasta, przemieszczają się grupy realizujące powierzone im w ramach misji zadaniach. Wyzwania mają różny stopień trudności, a związane są z najważniejszymi wydarzeniami jakie miały miejsce w Zbąszyniu w okresie od 27 grudnia 1918 (wybuch powstania wielkopolskiego) do 05 września 1939 ( wycofanie się z nad granicy zwiadu porucznika Władysława Polaszka). Organizacja corocznie przeprowadza konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim dla uczniów zbąszyńskiej szkoły podstawowej. Odwiedza podopiecznych Domu Dziecka w Świebodzinie, organizuje zbiórki karmy dla schroniska w Nowym Dworze.

Zobacz także

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto