Artykuł sponsorowany

(© Mapa Narciarska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

To już ostatni dzwonek, aby zaplanować zimowy wypoczynek. Trzeba przejrzeć swój narciarski ekwipunek i, być może, uzupełnić go. Jak najlepiej dobierać sprzęt i gdzie robić zakupy – pisze Bartosz Rutkowski

Aby czerpać radość z jazdy na stoku, trzeba spełnić jeden podstawowy warunek – mieć odpowiedni sprzęt narciarski. Jak go dobrać? Gdzie kupić jego niezbędne elementy? Podstawowy problem, jakiemu musimy sprostać, to wybór między pachnącym nowością sprzętem ze sklepowej półki a jego używanym odpowiednikiem. Ten ostatni możemy kupić w kilku miejscach we Wrocławiu.
Jednym z najpopularniejszych jest giełda narciarska „Pałacyk” przy ul. Kościuszki 34. Na giełdzie kupimy nowy oraz używany sprzęt narciarski i snowboardowy. Narty, deski, buty, wiązania, kurtki, spodnie, kombinezony. Można również wymienić sprzęt na nowszy, oddając stary w rozliczeniu. Giełda działa jest 7 dni w tygodniu od 11 do 19 (w soboty od 10 do18,a w niedziele od 10 do 16).
Kolejnym, popularnym punktem jest giełda sprzętu zimowego przy ul. Teatralnej w budynku na parkingu nieopodal basenu. Oprócz tradycyjnego komisu, właściciel prowadzi również tzw. kącik 0 złotych,
Gdzie każdy może zostawić nieużywany sprzęt lub wziąć potrzebny za darmo. Giełda zajmuje się również serwisem sprzętu zimowego. Przykładowo doostrzenie krawędzi kosztuje 10 złotych, a smarowanie – 20 zł. Za regenerację ślizgu zapłacimy od 20 do 50 złotych. Giełda otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. 11-19 (w weekendy od 10 do 15). Używany sprzęt znajdziemy również w sklepie „ImMotion S.C. przy ul.Olszewskiego 128. Właściciele nie prowadzą już jednak komisu. Zamiast tego oferowany jest szeroki asortyment tsprzętu narciarskiego oraz rowerowego. Sklep ma również serwis:
Ceny wahają sięod 5 złotych (za kołkowanie dziur) do 100 złotych (za pełną regenerację ślizgu).Jest tu także wypożyczalnia: komplet „na weekend”(piątek, sobota, niedziela) kosztuje 70 złotych. Im Motion S.C. otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 (w sobotę od godz. 10 do 14).

Sprzęt dla Ciebie
Obecnie w sklepach sportowych królują narty carvingowe. To właśnieten typ nart służy do rekreacyjnego zjazdu po naśnieżonych stokach. Ich cechą charakterystyczną jest wąski środek oraz szerszy dziób i piętka, czyli tak zwane taliowanie. Dzięki niemu, stawiając nartę na krawędzi, zaczynamy skręcać.
Dobrze przygotowane narty karvingowe bardzo dobrze trzymają się podłoża. Dobierając długość nart, musimy wziąć pod uwagę trzy parametry– wzrost, wagę oraz nasze umiejętności.
Początkujący narciarz powinien wybrać miękkie narty, na których łatwiej się manewruje. Dla bardziej zaawansowanych przeznaczone są twardsze, lepiej trzymające się na zmrożonym śniegu, które charakteryzuje duża sprężystość. Ważny jest także wzrost narciarza. Generalnie długość nart nie powinna przekraczać wzrostu człowieka. Kupując narty, warto wziąć pod uwagę także wagę, na podstawie której można dobrać właściwą elastyczność. Im ktoś cięższy, tym narta sztywniejsza.

A co na nogi?
Narty to nie wszystko – potrzebne są również buty. Najważniejszą cechą obuwia narciarskiego jest wygoda noszenia. Idąc do sklepu, warto założyć narciarskie skarpety, w których zamierzamy jeździć. But narciarski musi być idealnie dopasowany. W zbyt dużym stopa będzie luźna, a sterowanie nartami utrudnione. W zbyt ciasnym będziemy odczuwać dyskomfort, co przełoży się na nasze wrażenia jazdy. Ważnym parametrem jest sztywność buta, czyli tak zwany flex. Początkujący narciarze powinni używać bardziej miękkich.
Skala zaczyna się mniej więcej od 30 (dla dzieci) do150zł (dla zawodowców).

Narta a but
Element wiążący nartę z butem odpowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo narciarza. Wszystkie wiązania zjazdowe wyposażone są w mechanizm wypinający buty. Siłę wypięcia ustawia się proporcjonalnie do swojej wagi i stylu jazdy. Przy jeździe rekreacyjnej siła wypięcia nie musi być duża, jednak przy sportowej i agresywnej trzeba ją odpowiednio zwiększyć. Jeżeli nie wiemy, jak to zrobić, wiązania najlepiej wyregulować w serwisie.

Podręczna pomoc
Kijki narciarskie powinny być lekkie, sprężyste i wytrzymałe. Dobierając ich długość, najlepiej odwrócić je „do góry nogami” i złapać pod śnieżynkami. Ich wysokość jest idealnie dopasowana, gdy ramię i przedramię
narciarza tworzą kąt prosty.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!