Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaduszki poetyckie w Zbąszynku

Zdzisław Nowak
23 listopada w kościele parafialnym odbyło się przedstawienie „ Zaduszki poetyckie" poświęcone twórczości poety ks. Jana Twardowskiego.

Spotykamy się po raz pierwszy na Zaduszkach poetyckich z cyklu „Naucz się dziwić”, pt. „Pamięci tych, co odeszli…” Gromadzimy się tutaj, aby wspólnie się zadumać, zadziwić, zatrzymać oraz ubogacić dzięki tym ludziom, którzy żyli na ziemi i już z niej odeszli. Pozostawili jednak po sobie wspaniałe owoce. Dzisiaj – opowieść o jednym takim niezwykłym człowieku, ks. Janie Twardowskim - mówił narrator Kamil Kowalczyk.

Pamiętajmy jednak, że nie jest to czas smutku i strachu przed śmiercią. Pomyślmy o tym święcie i związanych z nim tradycjach inaczej: to wspaniała okazja, by docenić życie, dostrzec jego piękno i zapragnąć lepiej żyć!
O tym, że trzeba spieszyć się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.
Te myśli, towarzyszyły zaduszkom poetycko-muzycznym przygotowanym przez miejscową Grupę Międzypokoleniową.

Całości towarzyszył komentarz, który był okazją do różnorodnych przemyśleń związanych z naszym życiem.Do każdego z tekstów dobrany został podkład muzyczny, a niemałe wrażenie robiły prezentacje multimedialne oraz jesienna dekoracja ze zniczami.
Księdzu Janowi Twardowskiemu głosu użyczył ks. wikariusz Norbert Lasota. Życie i twórczość poety przedstawili: Kamil Kowalczyk, Klaudia Kaczmarek i Kornelia Smogur a wiersze poety recytowali : Iwona Lichtarowicz, Karolina Chybin, Amelia Najda, Julia Półtorak i Milena Ratajczak. Piękny utwór poezji zaśpiewała Aleksandra Strugała.

Organizatorzy podziękowali także za pomoc i wsparcie rodzicom wykonawców, Aliny Dzięciątkowskiej i Szkole Podstawowej w Zbąszynku, ks. proboszczowi i Bogdanowi Maciejewskiemu oraz Michałowi Łysiakowi.
Inicjatorem i reżyserem całości przedstawienia był Krzysztof Krzywak Fundacja „Spieszmy się”.
Ksiądz Jan Twardowski odszedł do wieczności po długiej chorobie w wieku 90 lat – zmarł 18 stycznia 2006 roku. Jego wiersze mówią nie tylko o Bogu, ale również o najzwyklejszych ziemskich sprawach: o miłości ludzi, o pięknie przyrody, o radościach i smutkach, o potrzebie kochania bliźniego, o pobłażliwości dla ludzkich wad, o tolerancji. Ton jego utworów jest żartobliwy, dowcipny i pełen wyrozumiałości i łagodności.

Na zakończenie Kornelia Smogur przedstawiła własny wiersz, który zdobył nagrodę Grand Prix na VI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „JANOWY TURNIEJ LITERACKI” w Warszawie, który był organizowany z okazji 100 rocznicy urodzin poety.

Poezja
Jezu który nie brałeś pióra do ręki
powiedz dlaczego kiedy się pisze
świat wydaje się lepszy
i wróbel na oknie podchodzi bliżej
co tkwi w poezji że wzrusza
dlaczego przy niej serce mięknie
odpowiedź prosta
piękno jest w poezji i poezja w pięknie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto