Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII Spływ Kajakowy Rzeką Obrą Szlakiem Karola Wojtyły, już za nami

Dorota Michalczak
Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji
Spływ kajakowy to coroczne wydarzenie, na które czekają mieszkańcy Zbąszynia, i gminy a także pochodzący z odległych rejonów. Jak co roku niecierpliwie czekają na uruchomienie zapisów. Aby wziąć udział w tej dwudniowej przygodzie.

XIII Spływ Kajakowy Rzeką Obrą Szlakiem Karola Wojtyły - 10-11 Czerwca 2017

W tym roku płynęli mieszkańcy:
Bukowca, Wąsowa, Michorzewka, Pyrzyc, Siekierek Wielkich, Szczecina, Poznania, Belęcina, Koszalina, Błońska, Stawian, Czerwieńska, Zielonej Góra, Opalenicy, Potrzanowa, Kargowej, Kopanicy, Podmokli Małych, Podmokli Wielkich, Borka Wielkopolskiego, Bielan, Grodziska Wielkopolskiego, Sulechowa, Dąbrówki Wielkopolskiej, Zbąszynka, Nowej Wsi (gmina Przemęt), Nowej Wsi Zbąskiej, Mariankowa, Stefanowa, Łomnicy, Siedlca, Nowego Dworu, Nądni, Przyprostyni oraz oczywiście Zbąszynia. W spływie wzięło udział 180 osób.

Impreza rozpoczęła się na terenie „Campingu przy Baszcie”
Otwarcia spływu dokonali wiceburmistrz Zbąszynia Marek Orzechowski oraz Proboszcz Zbigniew Piotrowski, który wraz z księdzem z Kamerunu udzielili błogosławieństwa. Dyrektor Zbąszyńskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji Tomasz Szczechowicz wyróżnił najstarszego uczestnika spływu oraz najmłodyszych kajakarzy. Przedstawicielami grupy małolatków byli - Maja Bieżańska z Czerwieńska oraz Jeremi Bińkowski z Poznania. Najstarszym uczestnikiem wyprawy był Jerzy Wirski z Sulechowa. Specjalne wyróżnienie powędrowało także do Piotra Skrzypczaka, który jako jedyny przepłynął każdy z organizowanych zbąszyńskich spływów.

Niespodzianki dla kajakarzy
W tym roku na uczestników czekały niespodzianki w postaci różnokolorowych koszulek, ufundowanych przez miejscową firmę AL-PA Aldony Hoffmann i Pawła Michlika, która już po raz drugi z rodziną wzięła udział w wodnej wyprawie. Następnie spływowi cze, autobusami przejechali do Kopanicy gdzie nastąpiło pierwsze wodowanie.
Jak co roku Pani sołtys Jadwigi Hirt,ugościła spływowiczów w Grójcu Wielkim. Planowana przerwa odbyła się za mostem. Druga przerwa miała miejsce w Nowej Wsi. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ugotowały dla wodniaków pyszne zupy. Po chwili odpoczynku grupa popłynęła w kierunku Zbąszynia. Na jeziorze „Błędno” uczestnikom towarzyszył wiatr oraz fale. Pomimo utrudnień sprawnie dotarli do mety dnia pierwszego. Na terenie „Campingu przy Baszcie” w ramach kolacji, T.G. Sokół przygotowało bigos, kiełbaski z grilla.

Strefa kibica
Wieczorem reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała mecz z Rumunią o awans na zbliżający się mundial. Organizatorzy stworzyli specjalną strefę kibica, aby uczestnicy spływu wspólnie mogli obejrzeć rozgrywki.
Niedziela rozpoczęła się polową mszą św. Ołtarz w kształcie kajaka znakomicie komponował się z otaczającą przyrodę. Uczestnikami mszy byli nie tylko spływowicze, ale także mieszkańcy Zbąszynia. Po mszy załogi ruszyły w dalszą trasą wiodącą, przez jezioro Błędno. Pierwszy postój był przy Pomniku Papieża Jana Pawła II w Zbąszyniu. Tam, wspólnie z mieszkańcami, odmówiono modlitwę Anioł Pański oraz odtańczono specjalny taniec z wiosłami.

Drugi dzień
Szymon Kwaśnik wraz z rodziną przygotował poczęstunek w postaci chleba ze smalcem, ogórka kiszonego i placka drożdżowego, pokarm wydawano do kajaków, z pomostu. Druga, a zarazem ostatnia przerwa była w stanicy Józefa Przybyły w okolicach Strzyżewa. Dwudniowa wyprawa zakończyła się na plaży miejskiej w Trzcielu, skąd uczestnicy zostali odwiezieni do Zbąszynia.

Były konkursy
W przerwach spływu ogranizowane były konkursy z nagrodami. Wydarzenie było doskonałą promocję naszego terenu. Idealnym sposobem propagowania aktywnych form turystyki. Celem organizacji spływu jest też uczczenie pamięci o Karolu Wojtyle, który w dniach 25.07-5.08.1960 płynął tym samym szlakiem.

Uczestnicy świetnie się bawili, a to dla organizatorów było najważniejsze

Organizatorzy, włożyli ogrom pracy i wysiłku, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Są nimi: T.G. Sokół, Stowarzyszenie Muzyków Ludowych, Jednostki OSP z Gminy Zbąszyń, UKS Olimpus. Za oprawę muzyczną serdecznie dziękujemy Państwu Gołek oraz Marii Leśnik. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy zbąszyńskiego Stowarzyszenia WOPR. Podziękowania należą się również wszystkim uczestnikom, którzy licznie przybyli do naszego miasta i wzięli udział w przedsięwzięciu.

Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji 64-360 Zbąszyń, ul. Mostowa 10 A
www.centrumsportu-zbaszyn.pl


Pogoda na czwartek (x-link)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto