18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska archeologiczne w Zbąszyniu

Roman Rzepa
Wykopaliska archeologiczne w Zbąszyniu
Wykopaliska archeologiczne w Zbąszyniu Foto. Roman Rzepa i Dorota Michalczak
Już trzy dni trwają wykopaliska archeologiczne w Zbąszyniu, które odbywają się terenie budowy drogi przy ul. Mostowej w Zbąszyniu. Potwierdziły się wstępne założenia, ekipa archeologów odkryła osadą z przed lokacji miasta, czyli XIII wieku

Wykopaliska archeologiczne w Zbąszyniu są szansą na wzbogacenie wiedzy na temat dziejów osady, z przed okresu lokacji miasta tj. 1311 rok.

Przypadkowe odkrycie archeologiczne w Zbąszyniu

Odkrycia osady podczas budowy nowej drogi łączącej ulicę Mostową, dokonała ekipa archeologów jadąca sprawdzić czy czegoś nie odkopano przy budowie nowej szkoły muzycznej w Zbąszyniu. Tak się złożyło, że wspomniana inwestycja drogowa nie była objęta nadzorem konserwatorskim. Obecnie nie wiadomo czy wykonawca robót zapomniał zlecić wspomniany nadzór, czy też gmina Zbąszyń jako inwestor nie wpisała tego wymogu w specyfikacji zamówienia.

Osada średniowieczna w Zbąszyniu

Całe szczęście dla historii miasta, że naukowcy z własnej inicjatywy postanowili zajrzeć czy drogowcy czegoś przypadkiem nie wykopali podczas korytowania gruntu pod nawierzchnię betonowej drogi.
Okazało się, że mieli nosa. Na początku nie spodziewali się tak bogatego w różne pozostałości stanowiska. W tym samym dniu wstrzymano na tym odcinku prace budowlane i natychmiast przystąpiono do prac archeologicznych.

Średniowieczna chata kowala czy celnika ?

Po trzech dniach odkrywania kolejnych warstw okazało się, że natrafiono na jeden z budynków większej osady w którym mógł mieszkać jakiś znaczący rzemieślnik lub urzędnik np. celnik. Na miejscu znaleziono wyroby z metalu, noże sprzączki. Jednak najciekawszym znaleziskiem jest mosiężny element małej wagi. Zdaniem Mirosława Andrałojć, który kieruje wykopaliskami, jest to największa osada średniowieczna którą przyszło mu zbadać w jego dość długiej już karierze naukowej.

Więcej w Dniu Wolsztyńskim

Wykopaliska archeologiczne w Zbąszyniu - dzień pierwszy

Początki Zbąszynia ze strony Gminy Zbąszyń

Osada położona między rzeką Obrą a jeziorem Błędno, swoją historią sięga X/XI wieku. Jej nazwa wywodzi się od staropolskiego imienia Zbąsz. Najstarsza pisana wzmianka o Zbąszyniu pochodzi z 1231 r. , natomiast w 1238 r. wspomina się o plebanie i istnieniu kościoła. Rozwój osady następował obok grodu kasztelańskiego. Dokładna data lokacji miasta nie jest znana, prawdopodobnie prawa miejskie otrzymało przed rokiem 1311.

Zbąszyń przy szlaku z Poznania do Łużyc


Usytuowanie przy ważnym szlaku handlowym wiodącym z Poznania do Łużyc przyczyniło się do powstania w XIII wieku wielu komór celnych. Do schyłku XIV wieku miasto było własnością królewską i książęcą.

Zbąszyń w prywatnych rękach


W 1393 roku Zbąszyń stał się dobrem prywatnym należącym do Nałęczów z Nowego Dworu Mazowieckiego. W XV wieku król Władysław Jagiełło podarował miasto wojewodzie mazowieckiemu Janowi Głowaczowi. Rodzina ta przyjęła nazwisko Zbąskich.

Husyci w Zbąszyniu


W XV wieku miasto staje się ważnym ośrodkiem ruchu husyckiego, którego głównym przedstawicielem w Polsce był ówczesny właściciel Zbąszynia - Abraham Zbąski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto