Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn - Weterynarze nie badają zwierząt hodowlanych

Danuta Rzepa
Paweł Jaśkiewicz, powiatowy lekarz weterynarii w Wolsztynie
Paweł Jaśkiewicz, powiatowy lekarz weterynarii w Wolsztynie Danuta Rzepa
Rolnicy mogą mieć kłopoty z terminowym uzyskaniem świadectw zdrowia dla zwierząt. Weterynarze prowadzący własne praktyki z wielu powiatów, w tym wolsztyńskiego nie wznowili od 1 stycznia umów z powiatowymi lekarzami weterynarii w zakresie wystawiania świadectw zdrowia dla zwierząt. W związku z tym zadania te wykonują tylko pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wolsztynie. W ten sposób czas oczekiwania na wystawienie dokumentów może się znacznie wydłużyć.

Do tej pory świadectwa zdrowia na terenie powiatu wolsztyńskiego wystawiało czternastu weterynarzy prowadzących prywatne praktyki – informuje Paweł Jaśkiewicz, powiatowy lekarz weterynarii. W związku z tym, że odmówili oni zawarcia nowych umów na wykonywanie tych zadań od 1 stycznia będziemy musieli to robić sami. Nasze możliwości w tym zakresie są ograniczone, ponieważ spośród 6 pracowników inspektoratu do wykonywania tych zadań mogę wyznaczyć tylko trzy osoby. Pozostałe muszą wykonywać inne obowiązki. Może się więc zdarzyć, że pracownik będzie mógł przyjechać do danego gospodarstwa po kilku dniach od zgłoszenia. Do tej pory świadectwa były wystawiane przez weterynarzy prywatnych praktyk z reguły od razu. Stąd nasz apel do hodowców, by informację o planowanej sprzedaży lub wysyłce zwierząt, w tym kierowaniu trzody chlewnej do uboju zgłosić telefonicznie lub osobiście w inspektoracie. Świadectwa będą wystawiane w kolejności przyjmowania zgłoszeń. Świadectwa dla świń kierowanych do uboju ważne są trzy dni, a dla świń kierowanych do innych stad, punktów kopulacyjnych, na pokazy, targowiska – 10 dni od chwili wystawienia.

Powodem protestu weterynarzy jest m.in. zmniejszenie stawek za wystawienie świadectw zdrowia zwierząt właśnie od 1 stycznia. Przez cały czas trwają rozmowy ze stroną rządową, które prowadzi Zespół Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej ds. Negocjacji z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kolejny termin wyznaczono na 4 stycznia. Tymczasem rolnicy z pow. wolsztyńskiego są zaniepokojeni rozwojem sytuacji. Obawiają się, że to oni poniosą konsekwencje całego zamieszania.
– Pierwszą będzie dłuższy czas oczekiwania na świadectwa, a kolejną może być ich wyższy koszt – mówi Eugeniusz Woźniak, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Wolsztynie.

– Planujemy w najbliższym czasie zwołać posiedzenie Rady, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Na pewno będziemy protestować, jeżeli opłaty za świadectwa wzrosną, bo hodowla trzody i tak już jest coraz mniej opłacalna.

W związku z zamieszaniem najlepiej wszelkie kwestie wyjaśniać w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii, który mieści się przy ul. Drzymały 14 w Wolsztynie, tel./faks: 0 68 384 34 01

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto