Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: 30-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej - chwila wspomnień, radości i dobrej muzyki

Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
W Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Ireny Pfeiffer w Wolsztynie miał miejsce jubileusz 30-lecia jej istnienia. Przyjechali absolwenci szkoły, nauczyciele oraz inne osoby związane z placówką. Każdy wspomnieniami wrócił do szkolnych czasów, a na koniec można było obejrzeć występy artystyczne uczniów, absolwentów i nauczycieli.

Jubileusz 30-lecia istnienia szkoły muzycznej w Wolsztynie

Państwowa Szkoła Muzyczna w Wolsztynie obchodziła 20 października swój jubileusz. To już 30 lat, jak placówka kształci utalentowanych muzyków. I to właśnie oni przyjechali tego dnia, aby powspominać stare dobre czasy.

Uroczystość rozpoczęła się tak naprawdę 17 października mszą w Farze. W czwartek miał miejsce ciąg dalszy, tego wielkiego wydarzenia. W okolicach godziny 16 w sali koncertowej w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ireny Pfeiffer zebrali się absolwenci, nauczyciele i inne osoby związane ze szkołą, aby pobudzić wspomnienia. W pomieszczeniu stały tabla różnych roczników oraz kroniki sięgające początków szkoły.

Na temat jubileuszu wypowiedziała się oczywiście dyrektor szkoły Agnieszka Pilarek-Szumska.

-Jestem dumna z faktu, że nasza szkoła może się poszczycić wieloletnią historią, a także z tego, że od 2011 roku nosi imię kompozytorki i dyrygentki Ireny Pfeiffer. Pokazuje przez to, jak ważne są dla nas takie wartości jak pasja, solidność i oddanie się sztuce, jaką jest muzyka. 30 lat to czas, który minął bezpowrotnie, to czas który przeżyliśmy wspólnie z naszymi uczniami, pedagogami i rodzicami. Łączy nas wszystkich miłość do muzyki i klimat, który sprzyja osiąganiu sukcesów i radowaniu się z nich.

Rozmawialiśmy z jedną z absolwentek z lat 1994/1995, czyli z osobą, która w zasadzie pamięta szkołę od pierwszych dni jej powstania.

-Bardzo dobrze wspominam te czasy. Wracam tutaj po latach z uśmiechem na twarzy. Cieszę się, że szkoła się tak rozwinęła. Kiedy ja się tutaj uczyłam nie było sali koncertowej, tylu pomieszczeń. Ta placówka dopiero raczkowała, ale już wtedy było widać w niej potencjał. Liczę na to, że spotkam tutaj kogoś z mojego rocznika, ale z niektórymi osobami mam kontakt do dziś i wiem, że niestety się nie pojawią. Mimo wszystko cieszę się, że mogę tutaj znowu być

Po rozmowach i wspomnieniach nadszedł czas na koncert w Wolsztyńskim Domu Kultury. Rozpoczął się on o godzinie 17 i na wstępie zagrał dla wszystkich zespół saksofonowy. Później głos zabrała dyrektor szkoły, a po niej wszyscy, którzy chcieli złożyć życzenia i dodać coś od siebie. Wśród tych osób był min. wizytator Artur Matejuk, zastępca burmistrza Tomasz Spiralski, zastępca starosty Mariusz Silski, przewodniczący rady powiatu Janusz Mrozkowiak, dyrektorzy szkół muzycznych w Nowym Tomyślu i Zbąszyniu oraz wielu, wielu innych.
Szkoła, na ręce dyrektor, otrzymała wiele podziękowań, gratulacji oraz skromnych i nieskromnych upominków. Przedstawiciele starostwa oraz urzędu miasta wręczyli czeki w ramach prezentu.

Po przemówieniach i gratulacjach przyszedł czas na część artystyczną. Na scenie wystąpili najmłodsi uczniowie. Pokazali przybyłym swoje umiejętności taneczne. Następnie można było usłyszeć muzykę z takich instrumentów jak fortepian, skrzypce, wiolonczela, saksofon czy gitara. Różnorodność muzyczna była miodem na uszy słuchaczy i każdy rozpływał się w usłyszanych dźwiękach. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem, trochę zmienionej piosenki Andrzeja Rosiewicza z 40 na "30 lat minęło".

Trochę o historii szkoły...

Szkoła rozpoczęła swoją działalność 1 września 1992 roku jako filia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowym Tomyślu. W tamtym czasie placówka miała do dyspozycji 5 pomieszczeń oraz fundusze na zakup sprzętów muzycznych. We wrześniu w 1992 roku naukę podjęło 89 uczniów. W roku 2003 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraził zgodę na utworzenie samodzielnej szkoły muzycznej. Wtedy dyrektorem została mgr Grażyna Masłowska, która od roku 1992 była kierownikiem filii.

Od tamtego momentu szkoła bardzo się rozwinęła. Pozyskała nowe sale, wykonywała wiele remontów, modernizacji, zadbano o nowe wyposażenie. Obecnie do szkoły uczęszcza 112 uczniów, którzy pobierają naukę w klasie fortepianu, akordeonu, skrzypiec, wiolonczeli, gitary, klarnetu, saksofonu, fletu, trąbki i perkusji. W szkole pracuje 19 nauczycieli, 2 pracowników administracji i 3 pracowników obsługi. Do chwili obecnej mury szkoły opuściło 516 osób. Część z nich podjęła naukę w szkołach muzycznych II stopnia i na uczelniach wyższych.

-Chciałabym wszystkim serdecznie podziękować za trud, zaangażowanie i starania w powstanie samodzielnej szkoły i jej sprawne działanie przez te wszystkie lata

- dodała dyrektor Agnieszka Pilarek-Szumska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto