Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolność, godność czy pokój, czyli wartości, na których opiera się Unia Europejska

Redakcja
Wolność, współpraca, integracja, demokracja czy poszanowanie praw innych ludzi stały u podstaw stworzenia Unii Europejskiej. Chociaż przez kolejne dziesięciolecia unijne priorytety ulegały zmianie, wszystkie najważniejsze wartości przetrwały i są obecne także w Wielkopolsce, czyli regionie, który dzięki 15-letniej obecności Polski w Unii Europejskiej zmienił się nie do poznania.

Kiedy 15 lat temu Polska wchodziła do Unii Europejskiej, nikt nie mógł przewidywać, jak przez kolejne lata będzie rozwijał się nasz kraj i region. Wiadomo było tylko, że stoimy przed dużą szansą i od nas zależało, czy wykorzystamy ją jako państwo i województwo.

- Moim zdaniem wykorzystaliśmy ją w 100 proc. Jeśli zamknę oczy i przypomnę sobie, jak Polska oraz Wielkopolska wyglądały w 1994 lub 2004 roku, to jestem dumny, że teraz tutaj mieszkam. Obecność w Europie wiele nas nauczyła, otworzyła na świat, zmieniła naszą mentalność i spowodowała, że zaczęliśmy być bardziej uśmiechnięci. Dzięki obecności w UE zaczęliśmy nawiązywać wzajemne, międzynarodowe, kontakty. Duma mnie rozpiera, kiedy pokazuję nasz region znajomym z Niemiec czy Holandii - nie ma wątpliwości poseł PO Waldy Dzikowski.

Zobacz też: 15 lat Polski w Unii Europejskiej - Razem Zmieniamy Wielkopolske

- Rozwój Wielkopolski jest klarowny. Wystarczy porównać wskaźniki wielkości eksportu wielkopolskich firm czy poziomu bezrobocia w momencie wchodzenia do UE oraz dziś. Do tego dochodzi zamożność mieszkańców. W tej kwestii nastąpił niebywały, bo prawie 22-procentowy wzrost. To pokazuje, jak ogromny dystans pokonaliśmy od 2004 roku do dziś i jak dynamiczny rozwój nastąpił w naszym regionie dzięki inwestowaniu unijnych pieniędzy - to już z kolei słowa marszałka Marka Woźniaka.

W podobnym tonie wypowiada się europoseł SLD Krystyna Łybacka. - Zróbmy mały eksperyment. Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie, że nie jesteśmy w Unii Europejskiej. Stoimy w długich kolejkach na przejściach granicznych, bo jesteśmy poza strefą Schengen. Z zazdrością patrzymy na tych, którzy nie mają kontroli granicznych. Tymczasem my nie mamy u siebie sieci dróg, wielu nowych maszyn rolniczych, dziesiątek nowych obiektów czy prawie miliona studentów, którzy wyjechali studiować w ramach programu Erasmus. A potem otwieramy oczy i mamy szczęście, że to był tylko przykry sen - opowiada Krystyna Łybacka.

I dodaje: - Wielkopolska jest jednym z tych regionów, który najskuteczniej wykorzystuje pieniądze unijne i jestem z tego dumna. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Nie ma miejsc, w których nie znaleźlibyśmy inwestycji dzięki unijnym funduszom.

Dość napisać, że od 2004 roku Wielkopolska otrzymała łącznie ze wszystkich unijnych programów aż ponad 34 mld zł dofinansowania na projekty praktycznie z każdej dziedziny życia. Bez tych pieniędzy niemożliwa byłaby np. budowa szpitala dziecięcego, modernizacja trasy kolejowej z Poznania do Piły, budowa sali koncertowej w Akademii Muzycznej czy słoniarni w Nowym Zoo, powstanie trasy tramwajowej na Franowo, zakup nowoczesnych pociągów, autobusów i tramwajów czy budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.

Realizacja tych wszystkich projektów była możliwa dzięki pieniądzom, które Wielkopolska otrzymała z Unii Europejskiej. Tych jednak dzisiaj nie byłoby, gdyby nie ideały i wartości, które legły u podstaw powstania UE. Chociaż ta początkowo była przede wszystkim wspólnotą o podłożu ekonomicznym, szybko stała się czymś o wiele poważniejszym.

- „Ojcowie Europy” kierowali się trzema zasadami. Po pierwsze zasadą solidarności między ludźmi i państwami, która zakładała zgodę i dążenie do dobra wspólnego. Drugą była zasada pomocniczości mówiąca o tym, że państwa nie powinny ograniczać działalności gmin, oddolnych inicjatyw itp.

Ostatnią jest zasada jedności i różnorodności. Zakładała ona stworzenie wspólnoty przy jednoczesnym uwzględnieniu specyfiki każdego z regionów, poszanowaniu jego kultury i tradycji - wyjaśnia prof. Paweł Stachowiak, historyk Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Żeby zrozumieć zasady, którymi kierowali się Robert Schuman, Alcide De Gasperi oraz Konrad Adenauer, trzeba pamiętać, że początki Unii Europejskiej sięgają okresu tuż po II wojnie światowej. Ludność pragnęła wtedy stabilizacji, bezpieczeństwa, Europy bez konfliktów, sprawiedliwości czy szanowania praw człowieka. W takiej atmosferze wykluwały się ideały i wartości UE, które są jej podstawą do dzisiaj.

Godność człowieka, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka - to są najważniejsze wartości wpisane w traktacie lizbońskim oraz karcie praw podstawowych UE. Zgodnie z założeniami mają one być wspólne wszystkim członkom wspólnoty, w których powinno być społeczeństwo oparte na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz równości kobiet i mężczyzn.

- Trzeba jednak pamiętać, że o ile te wartości są stale aktualne, to życie jest dynamiczne i zmusza nas do stawiania sobie nowych celów i wartości - zauważa Krystyna Łybacka. A jednocześnie wśród współczesnych celów UE wymienia działalność na rzecz klimatu i środowiska, rozwiązanie problemu imigrantów, walkę z terroryzmem oraz dalszy rozwój gospodarki i innowacyjności.

Z kolei marszałek Marek Woźniak podkreśla, że Unia Europejska jest przede wszystkim wspólnotą wartości. - Może mniej terytorium decyduje o walorach UE, ale właśnie uznanie wspólnych wartości, które łączą nas w jedną rodzinę. A głównym celem, dla którego powstała UE, było zachowanie pokoju i praw obywatelskich jej mieszkańców. To jest największa wartość, która spotkała nas przy okazji członkostwa w UE - nie ma wątpliwości Marek Woźniak.

I dodaje: - Wielkopolska jest regionem, który jest przywiązany od wieków do pewnych standardów jak punktualność, przywiązanie do dobrej pracy. Możemy się chwalić też tym, że utrzymujemy standardy odpowiedzialności za wspólnotę w Wielkopolsce i naszą przyszłość. A to jest coś, co łączy nas ze standardami cywilizacyjnymi w Europie. Wielkopolska jest europejskim regionem i to poczucie jest obecne w świadomości Wielkopolan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wolność, godność czy pokój, czyli wartości, na których opiera się Unia Europejska - Poznań Nasze Miasto

Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto