Wioślarskie mistrzostwa Polski seniorów nad Maltą

Jacek Pałuba
Julia Michalska po dwóch latach znowu popłynęła w jedynce i zdobyła srebrny medal mistrzostw Polski Grzegorz Dembiński
Prawie 300 zawodniczek i zawodników z 27 klubów wzięło udział w 87. wioślarskich mistrzostwach Polski seniorów, jakie w miniony weekend odbyły się na Jeziorze Maltańskim w Poznaniu.

W imprezie wystartowali wszyscy najlepsi polscy wioślarze, chociaż akurat nie w tych konkurencjach, w jakich osiągają sukcesy międzynarodowe. W stolicy Wielkopolski zdobywali punkty dla macierzystych klubów.

W klasyfikacji klubowej najlepsza była Lotto Bydgostia WSG Bank Pocztowy Bydgoszcz, która zdobyła osiem złotych medali i zgromadziła 642 pkt. Drugie miejsce w tej klasyfikacji WTW Warszawa - 437 pkt., a trzecie dla Posnanii RBW - 202 pkt.

Wioślarze Bydgostii triumfowali m.in. w konkurencji jedynek. Wśród mężczyzn po raz czwarty z kolei zwyciężył Litwin Mindaugas Griskonis. Brązowy medal zdobył natomiast Wiktor Chabel (Tryton Poznań).

W kobiecych jedynkach wygrała rodaczka Griskonisa - Donata Vistaraite, która wyprzedziła Julię Michalską z Trytona Poznań. Michalska - mistrzyni świata z 2009 i brązowa medalistka MŚ z 2010 w dwójkach podwójnych z Magdaleną Fularczyk - wystartowała w tej konkurencji po dwóch latach.

Podczas pierwszych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata w Monachium, Michalska wystartowała w czwórce podwójnej. Jednak już podczas kolejnego PŚ w Hamburgu ma wystartować w dwójce z Fularczyk. Dla Michalskiej srebro w jedynce było już dwunastym medalem mistrzostw Polski w seniorskiej rywalizacji.

- Litwinka to siódma zawodniczka Pucharu Świata i pływa naprawdę znakomicie. Trochę mi dzisiaj do niej zabrakło, ale muszę przyznać, że jedynka to wspaniała konkurencja i daje wiele satysfakcji. Dzisiaj jednak popełniłam parę błędów w finale - mówiła Julia Michalska.

Punkty dla swojego klubu zdobywała też na Malcie Magdalena Kemnitz (Posnania RBW), startująca w wadze lekkiej, tym razem wspierająca koleżanki w kategorii open. Zdobyła m.in. srebrny medal w dwójkach podwójnych wspólnie z Natalią Madaj, przegrywając jedynie z Magdaleną Fularczyk i Litwinką Lindą Salltyte (Bydgostia). Drugie srebro Kemnitz wywalczyła z Madaj oraz Katarzyną Sammler i Anną Karzyńską w czwórkach podwójnych. Brązowy krążek zdobyła też żeńska ósemka Posnanii RBW.

Wśród mężczyzn nie zawiedli złoci medaliści olimpijscy Konrad Wasielewski i Marek Kolbowicz (obaj AZS Szczecin). Bez większych kłopotów połowa "złotej osady" wygrała w dwójce podwójnej. Z kolei w czwórce podwójnej triumfował AZS AWF Gorzów z innym złotym medalistą olimpijskim Michałem Jelińskim na czele.