Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa Żabińskich. Zobacz wnętrza oryginalnej scenerii filmu "Azyl"

ap
Willa Żabińskich. Zobacz wnętrza oryginalnej scenerii filmu "Azyl"
Willa Żabińskich. Zobacz wnętrza oryginalnej scenerii filmu "Azyl" R. Motyl / um.warszawa.pl
Willa Żabińskich w warszawskim zoo to oryginalna sceneria wydarzeń ukazanych w filmie "Azyl". Opowiada on o dyrektorze ogrodu zoologicznego, Janie Żabińskim i jego żonie Antoninie, którzy w czasie II wojny światowej w budynku ukrywali setki Żydów. Dziś willę można zwiedzać zarówno podczas wycieczek z przewodnikiem, jak i wirtualnie.

Budynek znajduje się około 150 metrów od głównego wejścia do zoo. Zbudowany został w stylu modernizmu lat 30. XX wieku. To właśnie ta willa jest oryginalną scenerią wydarzeń, które rozegrały się w warszawskim ogrodzie zoologicznym w czasie II wojny światowej. Dyrektor zoo, Jan Żabiński oraz jego żona Antonina ukrywali tam setki osób. Szacuje się, że w ten sposób uratowali życie nawet 300 prześladowanym osobom, głównie Żydom. Z uwagi na niezwykłą historię budynek ten nazywany jest „Willą pod Zwariowaną Gwiazdą”.

Za swoją postawę Żabińscy otrzymali tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. – Ryzykowałem i dałem schronienie nie dlatego, że byli Żydami, lecz dlatego, że byli prześladowani. Gdyby prześladowani byli Niemcy, postępowałbym tak samo. Mowa bowiem o ludziach, którzy zostali skazani, choć niczego złego nie zrobili. To było przerażające. Moim ludzkim obowiązkiem było im pomóc. Zwyczajna przyzwoitość – mówił Jan Żabiński, podczas uroczystości w Instytucie Yad Vashem w 1965 r.

Antonina Żabińska postanowiła spisać swoje wojenne wspomnienia w książce "Ludzie i zwierzęta". Po latach tę historią na nowo odkryła amerykańska pisarka Diane Ackermann, która wydała książkę znaną w Polsce pod tytułem „Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo”. 24 marca do kin wchodzi amerykański film pod tytułem "Azyl" (ang. tytuł "The zookeeper's wife"). Główne role - Jana i Antoniny - grają w nim Johan Heldenberg i dwukrotnie nominowana do Oscara Jessica Chastain. Reżyserią zajęła się Niki Caro, która jednak nie zdecydowała się nagrywać filmu w oryginalnej scenerii na Pradze-Północ, a w stolicy Czech.

Czytaj też: Film "Azyl" o smutnych kartach przeszłości warszawskiego ZOO. W roli głównej Jessica [ZDJĘCIA]

Zobacz wnętrza willi na własne oczy
Willa przetrwała działania wojenne i służyła kolejnym dyrektorom jako mieszkanie służbowe. W 2015 roku budynek został zmodernizowany i odzyskał dawną świetność. W środku urządzono też mini muzeum Jana i Antoniny Żabińskich.

Budynek, który stał się schronieniem dla setek prześladowanych osób, można zwiedzać z przewodnikiem codziennie poza sobotami. Możliwe są wejścia indywidualne w maksymalnie 25-osobowych grupach. Godziny zwiedzania to 11.00, 13.00 i 15.00 w niedziele, a w dni powszednie godz. 16.00. Wycieczka pozwala nie tylko lepiej poznać historię Żabińskich, ale też zobaczyć piwnice, w których ukrywali się Żydzi. Osoby chętnie na zwiedzanie budynku powinny przyjść o wybranej godzinie w pobliże sceny usytuowanej w ogrodzie willi. Zwiedzanie kosztuje 5 zł.

Willę można zwiedzać także grupowo. Zapisy wycieczek zorganizowanych odbywają się po zgłoszeniu na adres [email protected].

Natomiast osoby, które z różnych powodów nie mają czasu lub możliwości, aby wybrać się do zoo, mogą odwiedzić stronę internetową ogrodu zoologicznego, gdzie w zakładace "Willa" znajdą przygotowany wirtualny spacer po budynku.

Od 24 marca film "Azyl" można oglądać w kinach. Zobacz więcej:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto