Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej ofert pracy niż bezrobotnych. Mamy najnowsze dane z kujawsko-pomorskiego

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Liczba bezrobotnych w naszym regionie spadła. Oferty pracy czekają.
Liczba bezrobotnych w naszym regionie spadła. Oferty pracy czekają. Tomasz Hołod
Bezrobotnych mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego znowu nam ubyło. Pod koniec maja 2023 roku w rejestrach powiatowych urzędów pracy widniało ponad 55000 nazwisk. Piszemy, jak lokalny rynek prezentuje się teraz na tle kraju i Europy.

Mamy nowe statystyki z powiatowych urzędów pracy w Kujawsko-Pomorskiem. - Liczba bezrobotnych w końcu maja 2023 roku wyniosła 55107 osób - informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. - Było to o 1144 osoby mniej niż w końcu kwietnia i o 2383 osoby mniej niż w maju 2022.

Nie ma się co dziwić, że ofert pracy przybyło: rozpoczął się przecież sezon wakacyjny. Przede wszystkim handel, gastronomia i rolnictwo potrzebują - przynajmniej tymczasowo - dodatkowych rąk do pracy. - W maju 2023 roku do PUP w naszym województwie zgłoszono 4164 wolne miejsca pracy i aktywizacji zawodowej. Było to o 11,5 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 36,7 proc. mniej niż w maju poprzedniego roku.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy pracodawcy powiadamiają pośredniaki o wakatach. Wiele przedsiębiorstw szuka kandydatów poza PUP. Współpraca pracodawcy z urzędem pracy stanowi bowiem możliwość, a nie obowiązek.

Stopa bezrobocia - dwie różne informacje

Na 16 województw zajmujemy 12. miejsce pod względem stopy bezrobocia, która na naszym terenie w maju bieżącego roku wynosiła 7,2 procent. Miesiąc wcześniej kształtowała się na poziomie 7,4 proc., więc na tym polu u nas się poprawiło. Daleko nam wciąż do średniej krajowej: stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu 2023 roku (to najnowsze dane) wyniosła 5,2 proc. Tak wskazuje Główny Urząd Statystyczny. Według zestawienia Eurostatu (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej) w kwietniu 2023 roku bezrobocie w naszym kraju wyniosło 2,7 proc. To najniższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy na podium z Czechami, oni bowiem mają ten sam wynik. Widać rozbieżności w danych, podanych przez GUS oraz Eurostat. Otóż wyliczenia GUS opierają się na liczbie osób zarejestrowanych w pośredniakach. Nie uwzględniają, czy bezrobotni naprawdę szukają zatrudnienia, czy może zarejestrowali się jedynie po to, żeby np. otrzymać ubezpieczenie zdrowotne. Według Eurostatu bezrobotni to tylko ci, którzy szukają pracy (za bezrobotnego uznaje się osobę bez zatrudnienia, która jest w stanie podjąć pracę w ciągu dwóch tygodni, a poszukiwała jej aktywnie od co najmniej czterech).

Wieści z rynku pracy na nadchodzące miesiące (i może lata) są optymistyczne. Trzy na dziesięć polskich przedsiębiorstw zamierzają przyjmować do pracy. Oto podstawowy wniosek, płynący z czerwcowego badania Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia na III kwartał 2023 roku.

- 31 proc. firm planuje wzmacniać swoje zespoły, 17 proc. organizacji prognozuje redukcję etatów, a 48 proc. chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie - wskazują autorzy opracowania. - Jedynie 4 proc. z nich nie zna planów personalnych na najbliższy kwartał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto