w Poznaniu został podpisany list intencyjny dotyczący odbudowy jazu Perzyny na rzece Obrze [ZDJĘCIA]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Urząd Miejski w Zbąszyniu
25 czerwca 2020 roku na Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu został podpisany list intencyjny dotyczący odbudowy jazu Perzyny na rzece Obrze.

25 czerwca 2020 r. w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu został podpisany list intencyjny dotyczący odbudowy jazu Perzyny na rzece Obrze.

Dokument podpisali: Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś, Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński, Burmistrz Gminy Zbąszyń Tomasz Kurasiński, Wójt Gminy Siedlec Jacek Kolesiński oraz przedstawiciele Lasów Państwowych: Zastępca Nadleśniczego Andrzej Pulikowski i Zastępca Nadleśniczego Paweł Nowak.

Dziś każdemu z państwa powinnam podać rękę i podziękować – powiedziała do sygnatariuszy umowy Anna Moska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jej zdaniem podpisany list intencyjny to dowód modelowej współpracy rządu i samorządów.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w latach 2020-2022. Na początek sporządzony zostanie projekt techniczny określający szczegóły budowy obiektu oraz harmonogram wykonania zaplanowanych prac. Następnie obecny jaz zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie nowa konstrukcja.

Krzysztof Woś Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą podkreślił, że jaz Perzyny jest jednym z 70 urządzeń wodnych, które będą remontowane w ramach programu retencji korytowej w województwie wielkopolskim.
- Jego odbudowa przyczyni się nie tylko do poprawy bilansu wodnego przeciwdziałającego skutkom suszy, ale także wydatnie przyczyni się do rozwoju gospodarczego lokalnej społeczności - zaznaczył.

Szacowana kwota odbudowy jazu w Perzynach przy wsparciu finansowym Powiatu Nowotomyskiego, Gmin Siedlec i Zbąszyń, Nadleśnictw Babimost i Wolsztyn, z uwzględnieniem wariantów dotyczących produkcji prądu, czy też ułatwień dla kajakarzy ma wynieśc 6 mln 500 tys. zł. Warto podkreślić, że dzięki inwestycji na ternie powiatów nowotomyskiego i wolsztyńskiego będzie możliwe zmagazynowanie niemal 12 mln m3 wody / rocznie. Uczestnicy wizyty studyjnej mogli osobiście przekonać się o stanie technicznym Jazu i skutkach jakie będzie miała realizowana inwestycja.

w Poznaniu został podpisany list intencyjny dotyczący odbud...

Jak ustalono na spotkaniu roboczym, zniszczone jazy na rzece Obrze, zostaną odbudowane w ciągu najbliższych 3 lat.

Zniszczone jazy na rzece Obrze, zostaną odbudowane [Zdjęcia]

Jaz na rzece Obrze - czas na gruntowny remont! - 20 września...

Gmina Zbąszyń: Niezbędna modernizacja jazu na Obrze

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie