Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nowy Rok sklepy nie zdążą zmienić cen po podwyżce VAT-u

Sławomir Cichy
Michał Ciszowski z Wełnowca wierzy, że serwis jednak zdąży z przeprogramowaniem jego kasy.
Michał Ciszowski z Wełnowca wierzy, że serwis jednak zdąży z przeprogramowaniem jego kasy. fot. Lucyna Nenow.
Nie ma znaczenia, czy mieszkasz: w Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie, Wiśle czy Myszkowie. Przygotuj się, że w Nowy Rok i w kolejne dni stycznia czeka Cię koszmar w sklepach.

Choć od dawna wiadomo, że 1 stycznia 2011 r. zmienia się stawka podatku VAT, urzędnicy w Warszawie nie przygotowali szczegółowych rozporządzeń. Nie wiadomo więc, do jakich kategorii zakwalifikować poszczególne towary, a bez tego nie da się przeprogramować kas fiskalnych, a mamy ich półtora miliona!

- Jeśli nie mam w sklepie kasy z aktualnym asortymentem cen i podatków, nie wolno mi prowadzić sprzedaży. Obawiam się więc, że przez kilka pierwszych dni stycznia mój punkt będzie zamknięty - mówi Krystyna Tkacz z Osiedla Stałego w Jaworznie.

Takie jak ona problemy zgłaszają dziesiątki przedsiębiorców. Przerwa w handlu może być dłuższa, bo oprócz zmian cen towarów na półkach i wpisania ich do kasy fiskalnej, sklepikarze muszą zrobić jeszcze inwentaryzację. Jeśli pozycji jest kilkadziesiąt - nie ma strachu, ale jeśli kilkaset albo kilka tysięcy - zaczyna się prawdziwy koszmar.

- Najgorzej będzie w sklepach spożywczych, bo mają największy asortyment i to ze wszystkich stawek VAT - mówi Bartosz Stasikowski z firmy "Rapnet", zajmującej się serwisem kas.

Żaden z pracowników serwisu nie ma wolnego w pierwsze dni stycznia. Będą pracować w swoich punktach ile się da.

- Nie mamy szans dotrzeć w kilka dni do wszystkich naszych klientów. Dlatego proponujemy, żeby z kasami przyjechali do nas - dodaje Stasikowski.

Podobne deklaracje usłyszeliśmy w innych serwisach. Co więc pozostaje nam, klientom? - Radzę zrobić małe zapasy - mówi Krystyna Tkacz i dodaje, że na pewno będzie kłopot z zakupami w Nowy Rok, bo hipermarkety ustawowo mają wolne, a w sklepach osiedlowych zamiast handlu będą inwentaryzacje, właściciele natomiast zajmą się poszukiwaniem serwisantów do kas fiskalnych.


W sylwestra przed imprezą alkoholu i paliwa nie kupisz
W tym roku lepiej wcześniej zrobić zakupy sylwestrowo-noworoczne. Zwłaszcza produktów spożywczych i alkoholu nie warto kupować na ostatnią chwilę. A wszystko dlatego, że kupcom w sylwestra i Nowy Rok nie w głowie będzie handel, ale poszukiwanie fachowca od przeprogramowywania kas fiskalnych. Bez wprowadzenia nowych stawek VAT, nie ma handlu.

Grażyna Antczak ze sklepu przy ul. Młyńskiej w Katowicach jest umówiona z serwisantem na zmianę oprogramowania kasy, ale to nie oznacza komfortowej sytuacji, bo kolejka jest długa.

Zdaniem kupców w państwie prawa nowe przepisy wprowadzające prawdziwą rewolucję w podatkach powinny zostać opublikowane co najmniej na miesiąc przed ich wprowadzeniem.

- Tymczasem zarówno oni, jak i pracownicy... urzędów skarbowych dowiadują się o zmianach głównie z prasy - mówi jeden ze sprzedawców kas fiskalnych i oprogramowania.

Trudność z tankowaniem paliwa i zakupem alkoholu w sylwestra może wiązać się z tym, że równo z wybiciem północy zdrożeje. To rodzić pokusę, by pod pretekstem np. inwentaryzacji zaczekać kilka godzin i sprzedawać towary już po nowych cenach.


Prąd, gaz, woda
* Zmiana stawki VAT dotyczy także całej grupy mediów dostarczanych do naszych mieszkań.

Co prawda nie grozi nam od stycznia ograniczenie dostaw prądu, gazu, wody czy ciepła do kaloryferów, ale jeśli nie odnotujemy stanu liczników, w następnym rachunku pojawią się szacunkowe odczyty z przełomu roku. Dlatego warto podać 3 stycznia stan liczników dostawcom.

* Gaz. O sprawdzenie stanu liczników powinni zadbać zwłaszcza ci, którzy używają go nie tylko do gotowania i podgrzewania wody, ale ogrzewania mieszkań i domków. Różnica w ocenie zużycia do i po podwyżce może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Informacja gdzie zgłosić odczyty znajduje się zawsze w lewym górnym rogu faktury za paliwo.

* Prąd. Obowiązuje identyczna procedura jak w wypadku gazu.

W naszym regionie prąd dostarczają odbiorcom Enion i Vattenfall.

* Woda i ciepło. Stan liczników należy podać w administracji zarządzającej budynkiem.


Oto dlaczego wiele sklepów będzie zamkniętych

Od nowego roku zmienia się podatek od towarów i usług - VAT. Ale nie to może być problemem, lecz fakt, że do dziś przedsiębiorcy nie wiedzą, jak wyliczyć te wyższe ceny.

Ustawy, które to regulują, prezydent podpisał dopiero teraz - choć przyjęto je już listopadzie i październiku. Nadal nie ma więc szczegółowych rozporządzeń wykonawczych do tych ustaw.

Podstawowe pytanie brzmi: kiedy w sklepach i innych firmach powinno się przeprogramować urządzenia fiskalne? Zdaniem ekspertów, termin jest jeden - zmiany stawek należy dokonać po wykonaniu raportu dziennego za ostatni dzień sprzedaży w roku. To oznacza, że albo handlowy i informatycy sylwestra i Nowy Rok spędzą w pracy, albo... nie będą mogli na początku stycznia ponownie otworzyć sklepu.

Część producentów kas fiskalnych zamieszcza na swoich stronach internetowych instrukcje, w jaki sposób przeprogramować kasy lub udostępnia oprogramowanie usprawniające przeprogramowanie urządzenia. I te firmy, które mają sprawne działy informatyczne sobie z tym poradzą. Ale małe firmy praktycznie nie mają szans.

Chyba, że okażą się najsprytniejsze i najpracowitsze w Unii Europejskiej i poradzą sobie z rewolucją podatkową równie dobrze jak z kryzysem ekonomicznym - choć "przyjazne państwo" tak bardzo im w tym przeszkadza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto