MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Vox organi - koncerty organowe dawnej Europy”. Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na koncert w inowrocławskiej bazylice

(RED)
Podczas konceru w inowrocłąwskiej bazylice wystąpi zespół Ensemble Inegalite
Podczas konceru w inowrocłąwskiej bazylice wystąpi zespół Ensemble Inegalite Mat. organizatora
Muzyka organowa zabrzmi w inowrocławskiej bazylice podczas koncertu, którego będzie można wysłuchać w sobotę, 16 września 2023 r. To w ramach festiwalu Scena Barokowa w Inowrocławiu. Zaprasza Akademia Muzyki Dawnej.

Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na pierwszy koncert w ramach II edycji festiwalu Scena Barokowa w Inowrocławiu. W sobotę, 16 września 2023 r., o godz. 19 w Bazylice Mniejszej Imienia NMP wysłuchamy koncertu pt. „Vox organi - koncerty organowe dawnej Europy”.

Zabrzmi muzyka organowa epoki baroku. Usłyszymy utwory rożnych krajów Europy z XVIII w. Podczas koncertu wykorzystane zostaną znajdujące się w bazylice organy - 14-głosowy zabytkowy instrument zbudowany przez zakład organmistrzowski Dariusza Zycha. Wykonawcami będą: Marek Przywarty - organy oraz zespół Ensemble Inegalite.

Program:

  • M. Przywarty – Toccata w stylu barokowym (improwizacja)
  • Händel – Koncert g-moll op. 4 nr 1, HWV 289 Larghetto, e staccato, Allegro, Andante
  • A. Vivaldi – Koncert F-dur na organy i skrzypce solo RV 542 skrzypce solo – Irena Filuś ...(brak oznaczenia), ...(brak oznaczenia), Allegro
  • M. Corrette – Koncert C-dur op. 26 nr 4 Allegro, Andante(Zampagna), Allegro
  • G.F. Händel – Koncert B-dur op. 4 nr 2, HWV 290 A tempo ordinario, e staccato - [Allegro] - Adagio, e staccato - [Allegro]

Marek Przywarty – organy

Ukończył studia w klasie organów prof. R. Marca oraz prof. P. Grajtera, a także studia w klasie klawesynu prof. U. Bartkiewicz w AMFN w Bydgoszczy. W 2021 r. obronił pracę doktorską pt. „Second Livre de pièces de clavecin Nicolasa Sireta – problematyka wykonawcza w świetle źródeł z XVII i XVIII wieku”. W 2022 r. wydał nakładem wydawnictwa Sagittaria książkę pod tym samym tytułem. W 2021 r. wydał swoją pierwszą solową płytę z dziełami klawesynowymi Nicolasa Sireta. Od 2022 r. studiuje na specjalności improwizacja organowa u dr hab. T. Orlowa, również w AMFN w Bydgoszczy. Jest laureatem konkursów, w tym zdobywcą wyróżnienia na II Ogólnopolskim Konkursie Organowym organizowanym w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej (Krasnobród 2009) oraz III miejsca na I Międzyuczelnianym Konkursie Organowym (Katowice 2012). Po przejściu preeliminacji był uczestnikiem XXIII Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku (2022). W 2018 roku otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Stypendysta programu Młoda Polska 2021. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Poza tym jest nauczycielem klawesynu i organów w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu, organistą i dyrygentem chóru parafii pw.Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Bydgoszczy. Klawesynista i organista zespołu muzyki dawnej Ensemble Inégalité. W 2018 r. z zespołem wydał swoją debiutancką płytę La Variété, a w roku 2022 kolejną – Corona Aurea.

Zespół muzyki dawnej Ensemble Inégalité

Zespół powstał w 2017 r. W skład zespołu wchodzą Irena Filuś (skrzypce barokowe), Natalia Tyrańska (skrzypce barokowe), Weronika Kulpa (wiolonczela barokowa) i Marek Przywarty (klawesyn, organy), ale muzycy w ramach różnorodnych projektów współpracują również w większych składach. Członkowie zespołu są absolwentami oraz pracownikami Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej AMFN w Bydgoszczy. Ensemble Inégalité działa w nurcie wykonawstwa historycznie poinformowanego. W swoim dorobku artystycznym zespół ma liczne koncerty na terenie całej Polski oraz za granicą. Ważnym wydarzeniem dla zespołu było nagranie koncertu dla TVP Kultura w ramach programu „Scena Muzyczna”. Ensemble Inégalité w 2018 r. wydał swoją debiutancką płytę La Variété z muzyka z pięciu ośrodków europejskich: Francji, Włoch, Polski, Niemiec i Anglii. W 2022 wydał swoją drugą płytę - Corona Aurea, zawierającą utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne polskiego baroku i renesansu, co zaowocowało współpracą z sopranistką Zofią Skowron oraz Łukaszem Macioszkiem (violone/kontrabas). Ensemble Inégalité działa również we współpracy z programem Regionalna Inicjatywa Doskonałości, w ramach którego współpracował m.in. z Jakubem Józefem Orlińskim. Członkowie Ensemble Inégalité są stypendystami programu Młoda Polska 2021, aktywnie promując kulturę polską w kraju i zagranicą

Dodajmy, że wnętrze inowrocławskiej bazyliki cechuje się doskonałą akustyką, odpowiednią dla wykonawstwa muzyki dawnej i brzmienia historycznych instrumentów.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto