VII Festiwal Dud Polskich. Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej. Zbąszyń 02-04.07.2021 [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
W Zbąszyniu spotkało się ok. 80 muzyków ludowych z 22 zespołów.  VII Festiwal Dud Polskich. Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej. Zbąszyń 02-04.07.2021
W Zbąszyniu spotkało się ok. 80 muzyków ludowych z 22 zespołów. VII Festiwal Dud Polskich. Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej. Zbąszyń 02-04.07.2021 Dorota Michalczak
VII Festiwal Dud Polskich. Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej. Zbąszyń 02-04.07.2021. Dnia 2 lipca 2021, rozpoczął się trzydniowy, VII Festiwal Dud Polskich. Spotkanie rozpoczęto warsztatami dudziarskimi, wspólną muzyką oraz integracją przybyłych do Zbąszynia zespołów.

VII Festiwal Dud Polskich. Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej. Zbąszyń 02-04.07.2021

Dnia 2 lipca 2021, rozpoczął się trzydniowy, VII Festiwal Dud Polskich. Spotkanie rozpoczęto warsztatami dudziarskimi, wspólną muzyką oraz integracją przybyłych do Zbąszynia zespołów.

VII Festiwal Dud Polskich w Zbąszyniu

W drugim dniu pobytu zespołów ludowych odbyło się seminarium pt.”Historia dud i zwyczajów w kulturze Polskiej i Europejskiej”.
Prelekcje wygłosili

  • prof. dr hab. Zbigniew Porębski -Kierownik Zakładu Muzykologii w Katedrze Muzykologii UW
  • prof. dr hab. Piotr Duhlig - kierownik Zakładu Etnomuzykologii Instytutu Muzykologii UW.

W drugim dniu spotkania, muzycy w godzinach popołudniowych, spotkali się na Rynku aby wykonać pamiątkowe zdjęcia przy Pomniku Koźlarza i w korowodzie przejść na plażę miejską ”Łazienki”, gdzie odbył się koncert konkursowy zespołów oceniany przez przez Jury. Wydarzenie prowadzili: Stanisław Jaskułka i Wojciech Wittke.

Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej

Festiwal Kultury Polskiej "VII Festiwal Folkloru Polskiego” jest okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów i kapel tradycyjnych oraz solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz USA, kultywujących grę na polskich instrumentach z rodziny dud: jak kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki z dymką i zadymane ustnie, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.

Festiwal w Zbąszyniu 02-04.07.2021

Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś wielowiekowe tradycje koźlarskie. PSM I st. w Zbąszyniu jako pierwsza w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych przekazując wiedzę i sztukę gry młodemu pokoleniu.

VII Festiwal Dud Polskich zakończył się mszą św. w intencji muzyków i uczestników festiwalu, z udziałem władz samorządowych, prezentacją kapel i zespołów festiwalowych.

Zobacz także

Festiwal Dud Polskich dofinansowany ze środków Ministra Kultury I dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorami wydarzenia byli: SML, Gmina Zbąszyń, Region Kozła, Parafia Zbąszyń, ZCK.

W Zbąszyniu spotkało się ok. 80 muzyków ludowych z 22 zespołów.  VII Festiwal Dud Polskich. Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej. Zbąszyń 02-04.07.2021

VII Festiwal Dud Polskich. Wielkopolska stolicą polskiej muz...

V Festiwal Folkloru Polskiego. Wielkopolska stolicą polskiej...

To warto zobaczyć

Zbąszyń. Festiwal Dud Polskich - „Wielkopolska stolicą polsk...

Zbąszyń. II Festiwal Dud Polskich - dzień drugi (1.05.2016)....

Zbąszyń. III Ogólnopolski Festiwal Dud Polskich. Wielkopolsk...

Festiwal Folkloru Polskiego Wielkopolska stolicą polskiej mu...

IV Festiwal Dud Polskich w Zbąszyniu. Festiwal Folkloru Pols...

Festiwal Folkloru Polskiego - Wielkopolska stolicą polskiej ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Wideo

Dodaj ogłoszenie