Uzależnienie od alkoholu- czym jest

Artykuł sponsorowany
"Alkoholizm", "Uzależnienie od alkoholu", "Choroba alkoholowa", - oznacza okresowe spożywanie alkoholu, aby doznawać jego działania psychicznego, a także po to , by uniknąć przykrego samopoczucia, związanego z zaprzestaniem jego spożycia. Podstawą tej choroby jest więc zarówno fizyczne jak i psychiczne uzależnienie od substancji psychoaktywnej, jaką jest alkohol. Psychiczne uzależnienie odnosi się do przymusu lub silnej potrzeby spożywania alkoholu w celu podniesienia samopoczucia. Natomiast uzależnienie fizyczne odnosi się do wzrostu tolerancji na alkohol, niemożnością kontrolowania ilości wypijanego alkoholu (problem z zaprzestaniem picia w zaplanowanym momencie) oraz sytuacjami, w których nie można przypomnieć sobie swojego zachowania w trakcie picia (tzw. palimpsesty) i pojawiającym się Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym, w sytuacji odstawienia substancji.

W Polsce picie alkoholu jest nagminne, zaś choroba alkoholowa jest jedną z częściej występujących chorób społecznych, która niesie za sobą katastrofalne skutki. Tak naprawdę w naszym kraju jest nieliczna liczba osób pełnoletnich, które nigdy nie piły alkoholu, zaś ludzi którzy potrzebują pomocy przeciwalkoholowej szacuje się na 600-900 tyś. Spożywanie alkoholu stało się w polskim społeczeństwie zwyczajem powszechnym, który w mniejszym lub większym stopniu służy uczczeniu wielu uroczystości i spotkaniom. Młodzi ludzie rozpoczynają picie alkoholu w coraz to wcześniejszym wieku, co sprzyja w konsekwencji rozwijaniu się nałogu. Bardzo często dochodzi do spożywania alkoholu w grupach, które łączą się po to, by razem spędzać czas. Nowi uczestnicy grupy zapraszani są do picia przez kolegów. Około 10% osób uzależnionych w Polsce stanowią kobiety, a liczba ta z roku na rok wzrasta, mimo bardzo negatywnych skojarzeń dotyczących picia kobiet. Uzależnieni to bardzo nietypowi pacjenci. Przeważnie nie widzą u siebie problemów i nie chcą poddać się leczeniu Niestety, w związku z małą świadomością uzależnienia jako choroby, pacjenci owi wywołują nieprzychylne reakcje wśród pracowników służby zdrowia. Słowo „alkoholik” ciągle powoduje negatywne konotacje i powoduje niechęć w kontakcie. W większości przypadków uzależnieni zgłaszają się do placówek lecznictwa odwykowego pod silnym naciskiem otoczenia, lub w związku z konsekwencjami zdrowotnymi czy zagrożeniami prawno –administracyjnymi. Zwykle jednak bronią się przed ta presją, a nawet jeśli trafiają do poradni, to często szybko z niej rezygnują. Ogromnym problemem jest organizacja polskiej służby zdrowia. Niestety zapisywanie się na wizyty, długie terminy oczekiwania na spotkanie z terapeutą, godziny pracy poradni, pierwsza styczność z systemem rejestracji powodują duże i często niepotrzebne utrudnienia w pracy z danymi pacjentami. Występowanie dużego odsetka osób uzależnionych w Polsce sprawia, że dla nikogo z nas nie jest to sprawa obojętna czy obca. Często w normalnym życiu dotykamy przelicznych przejawów i skutków tej choroby. Konsekwencje te są z zasady negatywne zarówno społecznie, jak i zdrowotnie, dlatego też pojedyncze osoby wśród tych, którzy sami nie cierpią na ta chorobę, do zjawiska tego mogą podchodzić obojętnie. Wśród ludzi zdrowych nie ma miejsca na pochwałę czy podziw pijaństwa lub alkoholizmu. Jaka jest wiec najlepsza postawa wobec tego zjawiska? Przyjęcie postawy aktywnej w stosunku do uzależnienia nie jest proste, wiązać się można z narażeniem na przykrości czy złośliwości ze strony innych. Zmusza do zmiany różnych przyzwyczajeń i nawyków towarzyskich. Nakłania do wyboru bezalkoholowego stylu życia. Siła tych problemów będzie proporcjonalna do naszej aktywności w pokonywaniu tegoż szkodliwej sytuacji, a koszty, jakie będziemy ponosić, są miarą społecznej skuteczności naszego działania.

Żródło: http://terapia-24.pl/alkoholizm.php

Jest jednak miejsce, w którym można pomóc osobom uzależnionym. Miejsce o wysokim standardzie, z fachową i życzliwą pomocą. Jeśli chcesz zmienić swoje życie na lepsze- zapraszamy do Ośrodka Leczenia Uzależnień na Kaszubach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto