Polecamy

2. Sprawne światła
[3/12]

2. Sprawne światła

To jeden z najczęściej wytykanych błędów kierowców na drodze. Ktoś miga do Ciebie długimi światłami, a ty nie masz sobie nic do zarzucenia? Sprawdź czy masz włączone światła albo czy nie jeździsz na przeciwmgielnych. Sprawne światła nie tylko pomagają w bezpiecznej jeździe, w ekstremalnych sytuacjach mogą uratować Ci życie.

Jak sprawdzić poprawne działanie świateł?
Ze sprawdzaniem świateł jest niestety trochę zachodu. Poprawność świateł można sprawdzić samodzielnie lub przy pomocy osoby z zewnątrz. Jak to zrobić?
Włącz światła mijania, wyjdź z samochodu i sprawdź białe oświetlenie z przodu.
Włącz światła drogowe, na tablicy rozdzielczej powinna pojawić się niebieska, niemigająca kontrolka, wyjdź z samochodu, sprawdź białe oświetlenie z przodu.
Włącz kierunkowskazy i sprawdź żółte oświetlenie z przodu i z tyłu, w niektórych samochodach także z boku lub na lusterkach
Włącz światła hamowania „STOP” - do tego potrzebna będzie pomoc drugiej osoby. Jedna osoba pozostaje w samochodzie wciskając hamulec, druga z tyłu samochodu sprawdza czy samochód generuje czerwone światło ostrzegające o manewrze hamowania.
Włącz światła awaryjne. Zwykle wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk z charakterystycznym trójkątem. Wyjdź z samochodu i sprawdź czy oba kierunkowskazy (prawy i lewy) świecą pulsacyjnie.
Włącz światła przeciwmgłowe.

PAMIĘTAJ! Nie wszystkie światła można wymienić samodzielnie. Najlepiej oddać samochód do autoryzowanego serwisu lub mechanika, który zna się na rzeczy. Ulokowanie niektórych świateł uniemożliwia swobodną wymianę.

CZAS: Kilka minut

Czy wiesz, za co możesz dostać mandat? O tych przepisach zapomina większość kierowców [QUIZ]

Zajmują niewiele czasu, a zapewniają bezpieczeństwo. Te proste czynności pamiętasz z egzaminu na prawo jazdy. Ważne, żeby również w regularnej jeździe o nich nie zapominać. Oczywistości i szczegóły, o których nawet nie trzeba pisać? Nawet najbardziej doświadczonym kierowcom zdarza się je popełniać. Rutyna za kierownicą zmniejsza czujność i sprawia, że jazda paradoksalnie jest mniej przewidywalna. Przed dłuższą podróżą samochodem pamiętaj o 10 ważnych punktach. Ich wypełnienie trwa 681 sekund, czyli nieco ponad 10 minut, a może uratować ci życie.

Najnowsze wiadomości

reklama