Polecamy

1. Ciśnienie w oponach
[2/12]

1. Ciśnienie w oponach

Brzmi egzotycznie? Nigdy tego nie robisz, bo auto przecież „jakoś jeździ”? Jak złapiesz „kapcia” zaczniesz się martwić? Jak się okazuje nie tylko sytuacje ekstremalne mają wpływ na bezpieczeństwo i płynność naszej jazdy. Prawidłowe ciśnienie w oponach wpływa m.in. na żywotność opon i zużycie paliwa. Nie wyregulowane ciśnienie w oponach może niebezpiecznie ściągać samochód na lewo lub prawo a tym samym prowadzić do kolizji czy wypadku.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?
Ciśnienie w oponach sprawdzamy na zimnych kołach. Producenci samochodów zalecają, żeby ciśnienie w oponach sprawdzać co 1/2 tygodnie oraz przed dłuższą podróżą. Informacja o prawidłowej wartości ciśnienia w oponie można znaleźć w instrukcji samochodu, na naklejce słupka drzwi kierowcy lub na klapce wlotu paliwa. Ciśnienie można sprawdzi i wyregulować na prawie każdej stacji benzynowej. Służy do tego kompresor powietrza. PAMIĘTAJ żeby po całym procesie zabezpieczyć zawór plastikową nakrętką

CZAS: 60 sekund na stacji benzynowej

Czy wiesz, za co możesz dostać mandat? O tych przepisach zapomina większość kierowców [QUIZ]

Zajmują niewiele czasu, a zapewniają bezpieczeństwo. Te proste czynności pamiętasz z egzaminu na prawo jazdy. Ważne, żeby również w regularnej jeździe o nich nie zapominać. Oczywistości i szczegóły, o których nawet nie trzeba pisać? Nawet najbardziej doświadczonym kierowcom zdarza się je popełniać. Rutyna za kierownicą zmniejsza czujność i sprawia, że jazda paradoksalnie jest mniej przewidywalna. Przed dłuższą podróżą samochodem pamiętaj o 10 ważnych punktach. Ich wypełnienie trwa 681 sekund, czyli nieco ponad 10 minut, a może uratować ci życie.

Najnowsze wiadomości

reklama